Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919

Tisk 1618

Odpověď

ministra vnitra a předsedy ministerstva na dotaz člena Národního shromáždění Dra Hajna a soudruhů (čís. tisku 1376) o Statistice volby do obcí.

Na dotaz člena Národního shromáždění Dra Ant. Hajna a soudruhů ze dne 17. července 1919 o statistice volby do obcí mám čest odpověděti toto:

Vzhledem k nutnosti, aby výsledky prvních voleb obecních byly včas zachyceny a státním úřadem statistickým zpracovány, rozeslalo ministerstvo vnitra výnosem ze dne 4. června 1919, čís. 20.907 všem okresním správám politickým a magistrátům v Čechách, na Moravě a ve Slezsku tištěné formuláře s rozkazem, aby tyto formuláře vyplnily a státnímu úřadu statistickému předložily. Běží tu o statistiku podrobnou, zjišťující veškeré důležité momenty výkonu práva volebního, jež bude statistickým úřadem vědecky zpracována.

Poněvadž však zpracování tak obsáhlého materiálu nebylo z důvodů fysických, hlavně pro nedostatek personálu i místností u statistického úřadu v krátké době možno a poněvadž s druhé strany veřejnost v denním tisku důrazně naléhala, aby výsledky voleb co nejdříve byly uveřejněny, nařídilo ministerstvo vnitra podřízeným úřadům, aby odděleně od svrchu uvedené akce, avšak podle týchž získaných dat předložily sem bez od kladu výkazy o výsledku voleb, pokud byly na den 15. června 1919 rozepsány.

Účelem této k rychlému informování veřejnosti zahájené akce bylo seznati vůli projevenou občanstvem při volbách ve svrchu řečenou dobu rozepsaných, jež patrna jest z hlasování pro tu neb onu stranu.

Výsledek této akce dalo pak ministerstvo vnitra dne 5. července t. r. časopisům k disposici.

Směrodatný pro tuto statistiku byl jedině projev vůle voličů, patrný z označení skupiny volební (strany) na kandidátních listinách. Není správná námitka, že ministerstvo vnitra rozdělilo počet odevzdaných hlasů pouze podle politických stran, neboť ministerstvo vnitra přidělilo hlasy stranám ať politickým ať nepolitickým jedině a pouze podle označení na kandidátních listinách, přísně dbajíc toho, aby snad hlasy, připadlé podle označení kandidátek stranám více méně příbuzným, nebyly slučovány.

Tím se také vysvětluje rubrika "Soustředěné české strany ve smíšeném území" a rubrika "Různé místní skupiny". Neboť v prvém případě zněl projev volební vůle pouze pro českou stranu nehledě na politickou příslušnost voličů a nemohly tyto hlasy tudíž žádné organisované straně býti přiznány. V druhém případě jde o strany čistě lokální, které mají význam pouze pro místa volební.

Při této statistice hledělo se též na projev vůle voličů v těch případech, ve kterých volba odpadla proto, že přihlášena byla jen jedna kandidátní listina nebo, že několika skupinám dohromady navrženo bylo pouze tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má býti voleno.

I v těchto případech rozhodné bylo pouze označení volebních skupin na kandidátkách a podle toho zjištěn byl i počet hlasů vzhledem k tomu, že tu nebylo jiných kandidátních listin a tedy i voličů za nimi stojících.

Ministerstvo vnitra, zjišťujíc pouze skutečně vykonaný projev volební vůle, nemohlo ovšem přihlížeti k okolnostem, že v té které obci byli přívrženci i jiných stran, kteří však žádné vlastní kandidátní listiny nepřihlásili a buď vůbec nevolili nebo volili pro kandidátku strany jiné. V takových případech běží jen o vlastní opominutí té které strany, z něhož pro statistiku nelze odvozovati žádných důsledků.

Že obecní volby nebyly provedeny současně v oblasti celé republiky československé, bylo všeobecně známo. Zvláště, pokud jde o Slovensko, bylo již zákonem samým stanoveno, že volební řád nabývá tam platnosti teprve dnem 31. prosince 1920. Jest proto přirozeno, že z vyhlášeného výsledku voleb nemohou býti vyvozovány důsledky národnostní vzhledem k území celé republiky. Že ani volby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku nekonaly se ve všech obcích, bylo v uveřejněném výsledku voleb výslovně konstatováno. Volby nekonaly se v okresích bílském, fryštátském a těšínském ve Slezsku z důvodů politických vzhledem k mírovému jednání o Těšínsko. V některých obcích, o nichž bylo v proudu úřední jednání o sloučení, rozloučení částí obce nebo změnu hranic, musily býti volby odloženy vzhledem k ustanovení § 23. novely k obecním zřízení. Počet těchto obcí jest poměrně dosti nepatrný.

Vzhledem k petitu dotazu dovolují si podotknouti, že materiál státním úřadem statistickým zpracovaný bude ovšem veřejnosti oznámen.

Vzhledem k tomu pokládá ministerstvo vnitra dosazení zvláštního výboru (komise) k zpracování tohoto statistického materiálu za bezúčelné.

Veřejnost měla zájem na výsledku voleb netoliko v obcích českých, nýbrž i v obcích smíšených a obcích převážně německých a bylo proto nutno uveřejniti i výsledek voleb v těchto obcích uvedením hlasů, jež připadly stranám německým. Důsledky rázu poměru národnosti v republice se z těchto dat ovšem, jak již svrchu uvedeno bylo, vyvozovati nemohou.

Všeobecné sčítání lidu provedeno bude v termínu zákonem stanoveném, totiž dne 21. prosince 1920.

Výsledek voleb obecních, který jest podkladem dotazu, nebyl vzat za základ volebního řádu a volebních okresů pro volby do Národního shromáždění.

V Praze dne 15. srpna 1919.

Ministerský předseda:
Ministr vnitra:
V. Tusar v. r.
Švehla v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP