Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919

Tisk 1613

Dotaz

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Viléma Votruby a druhů na ministerstvo pošt a telegrafů o zadávání dodávek tímto ministerstvem.

Brněnští čeští velkoobchodníci Strnad a A. Budík oznamují nám, že ministerstvo pošt a telegrafů v Praze zadalo 20.000 m látky pro potřeby svého personálu německo - židovské válečné firmě brněnské Max Goldmann, obchod se sukny na Cejlu, za částku 45 K za 1 m, třebaže čeští uchazeči nabízeli zboží v lepší kvalitě po 42 K za 1 m.

Jelikož ve způsobu zadávání tohoto zboží staly se také jiné nepřístojností, dlužno na ně upozorniti s hlediska zásadního.

Dodávka na 18.000 m látky rozepsána byla tím způsobem, že nabídky měly býti posílány ředitelství pošt v Brně. Čeští obchodníci brněnští, mezi nimiž firmy Strnad a A. Budík, stejně jako německé tovární velkofirmy brněnské D. Hecht, Stiastný a Löw-Beer, nabídky své také ředitelství poštovnímu v Brně podali, jenom německo-židovská firma Max Goldmann podala nabídku přímo v Praze a tato nabídka přes vyslovené ustanovení ve vypsané nabídce byla nejen přijata, ale dodávka zboží byla této firmě přiznána ve zvýšené míře 20.000 m, třeba byla nabídka o 3 K na metru dražší nežli nabídka českých velkoobchodníků.

Jelikož zboží přímých výrobců nebylo přijato, a kalkulace lepšího zboží řečených českých firem brněnských byla levnější než firmy Goldmannovy, jest samozřejmě české obchodnictvo věcí touto svrchovaně roztrpčeno, když vidí na jedné straně, že republika československá dává tu přímo firmě Goldmannově dar 60.000 K a na druhé straně přivádí české obchodnictvo do pověsti, že není s to, aby dodávky dostalo, a odvrací tím od něho možnost navázati styky s velkoprůmyslovými firmami, které po té těchto styků jednak nevyhledávají, jednak si jich jako méně cenných ani neváží. Mimo to dlužno poznamenati, že brněnští živnostníci žádají, aby ministerstvo pošt a telegrafů dalo stůj co stůj vzorky nabízejících firem odborně prozkoumati, při čemž přijde na jevo i tvrzení českých firem, že zboží firmy Goldmannovy je horší jakosti nežli české.

Konečně dlužno podotknouti, že již první dodávka látek letních, kterou ministerstvo pošt a telegrafů rozepsalo, zadána byla rovněž židovsko-německé firmě Jerusalemově v Liberci, čímž roztrpčení českého živnostnictva tím více se vzbuzuje, zejména proto, že český obchod a průmysl je ve vývoji a nesmí býti trpěno, aby ve svých počátcích byl pomíjen činiteli, kteří naopak všemožně k rozvoji jeho mají napomáhati.

Podepsaní táží se proto:

1. Jest způsob zadávky této panu ministru pošt a telegrafů znám?

2. Je ochoten pan ministr naříditi, aby věc tato byla vyšetřena, a stalo-li se dodávkové řízení tímto způsobem, aby dodávkové řízení toto bylo zrušeno, aby byly nabídky z dodávky této znovu odbornicky prozkoumány a podle práva a spravedlnosti zadány?

V Praze dne 23. září 1919.

Vlad. Hatlák, Vil. Votruba,

lng. O. Nekvasil, Dr. Matoušek, Dr. Schieszl, Dr. Engliš, B. Král, Dr. Lukavský,

Dr. Jar. Brabec, Mattuš, Petrovický Frant., V. Čipera, J Veselý, B. Fischer,

V. Rebš, Dr. Weyr, Dr. Mareš, lng. Bečka, Dr. Hajn, Dr. Herben,

Dr. Ad. Stránský, V. Dyk.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP