Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919

Tisk 1607

Návrh

členů Národního shromáždění Al. Konečného a soudruhů aby bylo zařaděno město Boskovice na Moravě do vyšší stupnice místních přídavků

Město Boskovice podle posledního sčítání lidu z roku 1910 má 6.957 duší.

Avšak každého roku již od časného jara až do pozdního podzimku navštěvují město Boskovice pro jeho zdravé a krásné okolí cizinci na delší pobyt.

Někteří z těchto letních hostů drží sobě zde celoroční byty, proto, jakož i pro stále se vzmáhající populaci je přes čilý stavební ruch trvalý nedostatek bytů, takže právě nyní mnoho státních úředníků jest bez přiměřeného bytu.

Byty jsou přes to, že jsou málo komfortní, tak drahé, že všichni státní úředníci doplácejí na byt v tom způsobě, že aktivní přídavek nestačí ani na zaplacení činže, a je tedy při uvedeném nedostatku bytův úřednictvo donuceno, aby samo si obydlí stavělo, čímž ovšem ještě více zabředne do dluhů.

Boskovice patří k letním sídlům, a osob, v létě zde bydlících, jest průměrně přes 1000.

Jsou tedy životní poměry v Boskovicích takové, jako v lázeňských místech, a počet obyvatelstva dlužno bráti v úvahu tak, jako by v Boskovicích žilo 8000 duší.

Cizinci totiž byty i potraviny zdražují za jarních, letních a podzimních měsíců v té míře, že ceny potravin a vysoké nájemné zůstávají pro domácí obyvatele v téže výši také za zimních měsíců.

Co do ceny potravin leží Boskovice v aprovisačním obvodu města Brna a zásobují též pro výhodné železniční spojení i Prostějov a Olomouc, a letní hosté, skupují a zasílají známým svým potraviny do Karlových Varů a jiných míst, čemuž nasvědčuje okolnost, že za míru v letních měsících se počet poražených dobytčat ztrojnásoboval.

Jest od mnoha let již ustáleným zjevem trhovým města Boskovic, že obyvatelé boskovští mají dražší potraviny, nežli obyvatelé města Brna, při čemž co do kvality potravin jsou oni proti Brnu v nevýhodě.

Vylíčené poměry, jakož i příští úkoly obecní správy, zejména péče o veřejné zdravotnictví (zřízení kanalisace, vodovodu) mají za následek, že obecní přirážky, které dostoupily v Boskovicích již výšky 280%, v budoucnosti značně stoupnou, pročež tedy jak ceny bytů, tak i všech životních potřeb se ještě zvýší.

Ceny bytův a potravin nejlépe dokazují, že dosahují výše, jako v městech majících přes 10.000 obyvatelů, a domnívají se tudíž v úctě podepsaní, že za prokázaných stejných poměrů jest žádost jejich zcela odůvodněna, jelikož již i jiná města, mající méně než 10.000 obyvatelů pro drahotní poměry do III. třídy byla zařaděna, zejména jsou to Břeclava, Frýdek, Vyškov.

Se zřetelem na uvedené důvody nemohou státní úředníci a zřízenci při největší skromnosti a spořivosti, zejména pokud jsou ženatí, nejen svému stavu přiměřeně žíti, ale vůbec se svým služným vyjíti, a jsou nuceni podati uvedenou prosbu.

Se zřetelem k poměrům vylíčeným navrhují podepsaní, aby město Boskovice na Moravě po usnesení st. zřízeneckého výboru a očekávaném zmocnění, daném Nár. shromážděním, přeloženo bylo ze IV. třídy místních přídavků, v níž je nyní zařaděno, do III., jakožto nejblíže vyšší místní třídy.

Návrh tento budiž přikázán výboru státně zřízeneckému.

V Praze 23. září 1919.

Al. Konečný,

Dr. Heidler, Kopeček, Landová-Štychová, Holejšovsky, Dr. Vrbebský, J. Svozil,

V. Freiman, Skorkovský, Zeminová, P. Maxa, Moudrý, Buříval, Kvidera, Hrouda, Tučný, St. K. Neumann, Dr. Klouda, Hrizbyl, Slavíček, Netolický, Stříbrný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP