Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919

Tisk 1601

Návrh

členů Národního shromáždění Zíky, Lukeše, Sladkého

a společníků,

aby byla zřízena státní nižší průmyslová škola v Opavě

Ve Slezsku zřizovány byly dosud pouze odborné školy německé, lid český nemá mimo jedinou nižší školu hospodářskou a školy pokračovací žádných škol odborných, a jest tudíž nutno, aspoň částečně odčiniti křivdy, v této zemi na našem lidu páchané.

Nejpotřebnější jest ve Slezsku česká nižší škola průmyslová (2letá), neboť o odborné vzdělání dorostu českého živnostenstva ve Slezsku bylo dosud velmi nedostatečně pečováno. Jediná německá průmyslová škola v Bílsku jest prozatímně v moci Poláků a se strany německé Živnostenské a obchodní komory v Opavě nebylo dosud ve prospěch českého živnostenstva a zvláště odborného vzdělání jeho dorostu nic učiněno.

Za těchto poměrů nemohl se v průmyslovém Slezsku český živnostník a řemeslník náležitě uplatniti, a zvláště v oboru strojnictví, stavebních živností a oděvnictví byl zatlačován odborně vyškolenějšími příslušníky jiných národností, na škodu hospodářské a národní posice našeho národa.

Značný vzrůst českého živnostenského dorostu ve Slezsku kategoricky vyžaduje, aby o jeho lepší, všeobecné i odborné vzdělání bylo co nejdříve postaráno a aby pamatováno bylo také na výchovu odborných sil pro připravovanou velkou akci elektrárenskou.

Brzké připojení české části Ratibořska ke kraji opavskému tuto potřebu ještě zvyšuje.

Lepším vyškolením vzbudí se u našeho živnostnictva větší podnikavost, láska k povolání, smysl pro odbornou organisaci a více nadšení pro práci národní, ve Slezsku tak nutnou.

Navrhujeme tudíž, aby co nejdříve zřízena byla v Opavě státním nákladem nižší průmyslová škola (2letá) pro odbor strojnický, elektrotechnický, stavebních živností a oděvnictví a aby s vyučováním začátkem školního roku 1920-21 bylo započato.

Ústav tento bude možno prozatímně umístiti v některé z nynějších budov veřejných, uprázdněných nyní při změněných poměrech, takže stavba zvláštní budovy školní může býti odsunuta na dobu vhodnější.

Návrh tento přidělen budiž výboru kulturnímu.

V Praze dne 18. září 1919.

Zíka, Lukeš, Sladký,

Beran, J. Malypetr, F. Hybš, Babánek, Udržal, Dr. Viškovsky, Dr. Kubíček, K. Jonáš, Hübner, Dr. Hnídek, Dr. Herben, Dr. Rolíček, Dr. J. Černý, Jos. Sechtr, Otm. Hrejsa, Bradáč, Dr. Zahradník, Frant. J. Kroiher, Karel Svoboda, Vraný, Donát, B. Hucl.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP