Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919

Tisk 1593.

Odpověď

ministra národní obrany na dotaz člena Národního shromáždění Dra Mazance a soudr. (tisk č. 1356) o zabírání arcibiskupského gymnasia v Bubenči pro odborovou účtárnu ministerstva národní obrany.

K citovanému dotazu kladu si za čest oznámiti:

Obtížná situace ministerstva národní obrany v otázce ubytovací byla objasněna již v několika mých odpovědech na dotazy pánů členů Národního shromáždění a dovoluji si poukázati povšechně na tisky č. 721 a 1145.

Že orgány ministerstva mnou řízeného se snaží v mezích platných ustanovení zákonných a cestou zcela korektní pomáhat ubytovací tísni, je zcela přirozeno a zejména nelze se diviti, že věnovaly pozornost i budově arcibiskupského gymnasia v Bubenči, jež po celou dobu války byla ušetřena všeho vojenského nebo nemocničního ubytování, čímž sotva který jiný středoškolský ústav v Praze se může pochlubiti.

Poněvadž podle nového zákona z 11. června 1919, o zabírání budov a jejich částí pro účely veřejné správy, č. 322 sb. z. a n., jest § 13. dána příslušnost ministerstva veřejných prací, obrátilo se ministerstvo národní obrany dopisem č. 1240/VIII.-3 ze dne 4. července 1919 na toto ministerstvo se žádostí, aby podle citovaného zákona byly zabrány pro vojenské účely některé objekty, a navrhlo případné zabrání části arcibiskupského gymnasia k umístění odborné účtárny ministerské. Tento postup zajisté nelze nazvati obtěžováním.

Jelikož však příslušný odbor ministerstva byl si vědom, že řízení podle citovaného zákona bude vyžadovati delší doby, kdežto potřeba nových místností byla naléhavá, obrátil se na kuratorium ústavu v dotaze citovaným dopisem z 10. července, v němž nejslušnější formou žádalo ministerstvo, aniž tím nějak předbíhalo řízení pro eventuální zabrání budovy gymnasijní, o dobrovolné přenechání asi pěti učebných síní a tří menších pokojů za náhradu, stanovenou pozdější dohodou.

V dopise byl důraz položen na provisornost, - na dobu prázdnin, - i dobrovolnost tohoto opatření, jež ponecháno bylo zcela rozhodnutí kuratoria, na něž nebyl činěn pražádný nátlak, ani ne apelem na vlastenecké cítění, jež touto ochotou národní obraně prokázanou by se mohlo účinně projeviti.

Že rozhodnutí žádáno bylo co nejrychleji, jest jistě zcela přirozeno.

Ani zde nepředpojatý posuzovatel neshledá jistě obtěžování. Ministerstvo národní obrany snahou, opatřiti nezbytné místnosti pro vojsko a vojenské úřady, plní pouze zákonnou povinnost a může předpokládati, že vyjde mu v této věci vstříc každý upřímný republikán co nejochotněji.

Že ministerstvo národní obrany žádá o zabavení gymnasijní budovy, o němž rozhoduje, jak svrchu řečeno, ministerstvo veřejných prací, bylo již v tomto dopise naznačeno.

Zemská správa politická jakožto orgán ministerstva veřejných prací též skutečně dne 15. července po komisionální prohlídce zajistila až do rozhodnutí ministerstva veřejných prací budovu pro účele národní obrany, což výslovně ujednáno v protokolu s rektorem ústavu. O definitivním zabrání rozhoduje kompetentní ministerstvo veřejných prací, jež jistě uvažuje spravedlivě důvody všech interesentů.

Podotýkám pouze, že na meziministerské poradě, konané při ministerstvu veřejných prací, bylo zabrání této budovy jednohlasně doporučeno a zejména ministerstvo školství a národní osvěty, v tomto případě jistě nejpovolanější ochránce, nehodlá proti zabrání ústavu protestovati.

Je tedy zřejmo, že nelze mluviti vůbec o stálém obtěžování klášterních škol a ústavů orgány ministerstva národní obrany.

V Praze 12. září 1919.

Ministr národní obrany:

V. Klofáč v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP