Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1577.

Návrh

člena Národního shromáždění Landové-Štychové a spol., aby byl změněn

§ 339. trestního zákona ze dne 27. května 1852,

ř. z. č. 117.

V tr. zákoně ze dne 27. května 1852 ř. z. 117, § 339. zní:

Nevdaná osoba ženská, která jest s útěžkem, má při slehnutí povolati k pomoci bábu, porodního pomocníka nebo nějakou počestnou ženu.

Národní shromáždění račiž se usnésti:

Ustanovení § 339. trestního zákona ze dne 27. května 1852 ř. z. č. 117 mění se takto:

»§ 339. Nevdaná žena těhotná musí při slehnutí povolati porodní asistentku nebo lékaře «

Odůvodnění.

Pokud jde o stylisaci »nevdaná osoba ženská«, je pochopitelno, že jen žena může slehnouti. Případná snad námitka, že mohlo by jíti zde o nejasnost žena a manželka, nemá místa, ježto nevdanou ženou rozumí se v češtině samozřejmě žena bez zákonitého manžela.

Další změna, týkající se porodního pomocníka, jest rovněž odůvodněna, neboť my porodních pomocníků nemáme, nýbrž pouze lékaře.

Označení »porodní bába« nevyhovuje modernímu školení porodních asistentek. Název »porodní bába« je původu zastaralého, z doby, kdy stačilo, aby porodu přítomna byla stará žena, která měla již několik dětí. V tom směru také požádáno bylo již ministerstvo zdravotnictví a vnitra, aby zastaralý tento název byl nahrazen moderním titulem »porodní asistentka«.

Posléze nejdůležitější změna zabývá se odstraněním ustanovení, »nebo nějakou počestnou ženu«. Toto ustanovení je nutno škrtnouti, ježto se jím otevírají zadní vrátka ke krytí fušerství. Dosud je mnoho nesvědomitých žen, které, ač nemají vůbec nijakého školení ani nejzákladnějších znalostí hygienických, jsou přítomny porodům a tím uvádějí v nebezpečí života nejen rodičku, nýbrž i dítě. Je v zájmu populace a zdárného rozvoje kojenců, jakož i všeobecného zdravotnictví, aby toto fušerství bylo co nejostřeji potíráno a aby ženám, které se fušerstvím zabývají, znemožněna byla jakákoliv výmluva. Ustanovení »nebo nějakou počestnou ženu« poskytuje doposud velmi vhodné výmluvy a záminky provozovati neoprávněnou praxi, vyhrazenou školeným porodním asistentkám.

Návrh budiž přikázán výboru právnímu a sociálně-politickému.

V Praze 18. září 1919.

Landová-Štychová,

Dr. Boh. Vrbenský, Dr. Theod. Bartošek, Emil Špatný, Jan Hrizbyl, Pelikán, Zeminová, Hrouda, Dr. Rambousek, Konečný, Kopeček, Sladký, St. K. Neumanu, Dr. Uhlíř, Laube Rud., Josef Svozil, Holejšovský, Tučný, Maxa, Freiman, Ing. Záruba-Pfeffermaun.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP