Zasedání Národního shromážděné československého r. 1919.

Tisk 1561.

Dotaz

členů Národního shromáždění Ludvíka Pika, Brožíka a soudruhů

na pana ministerského předsedu

o porušení práv české menšiny v rakouské republice.

Československá tisková kancelář rozšířila dne 15. září t. r. zprávu o boji vídeňských Čechů o školy, v níž se praví:

Ve Štadlavě konala se v sobotu schůze rodičů, na níž se jednalo o boji za českou školu. Schůze tato měla se konati v restauraci Mikeschově a referát měl podati sociálně-demokratický poslanec Machát, ale před schůzí dostavil se do hostince sociálně demokratický důvěrník Griebel a pohrozil hostinskému, že ihned přivede 200 železničních zřízenců, kteří mu hostinskou místnost rozbijí, nevypoví-li ihned české spolky. Hostinský postrašen touto hrozbou, dal českým spolkům výpověď, takže štadlavští Čechové nemají, kde by se scházeli. Neodpírají tedy němečtí sociální demokraté českým soudruhům jen místností v Dělnickém domě, na který přispěli čeští soudruzi penězi a obětavou prací, nýbrž odstraňují je i z hostinců. Následkem pohrůžky německého sociálně demokratického důvěrníka konala se schůze později pod širým nebem za Štadlavou za klášterem jeptišek na bývalých napoleonských zákopech. A tu přese všechny hrozby Němců usnesli se štadlavstí čeští rodičové jednomyslně dožadovati se stůj co stůj české školy a postupovati solidárně s vídeňskými Čechy.

Z uvedené zprávy jest patrno, že Čechové v rakouské státní oblasti - ať už jsou příslušníky republiky rakouské, či československé - právě pro svou příslušnost k národnosti československé jsou vydáni útisku nacionálnímu a zbavováni základních práv občanských: práva na školu a výchovu v jazyce mateřském, jakož i svobody koaliční. Kromě toho jsou tyto zjevy v příkrém rozporu s povinnostmi, které na sebe vzala rakouská republika podpisem mírové smlouvy saintgermainské a ustanovení o ochraně menšin, zaručené mírovou smlouvou.

Proto táží se podepsaní:

Jest ochoten pan ministerský předseda zakročiti, aby příslušníci československé národnosti v rakouské republice mohli nerušeně požívati občanských svobod, zaručených mírovou smlouvou? Jak hodlá vláda republiky československé upozorniti mezinárodní forum na to, že v republice rakouské útisk neněmeckých národností jest ještě stupňován proti době císařského Rakouska?

V Praze dne 16. září 1919.

Pik, Brožík,

A. Němec, Dědic, Jaroš, Svěcený, Marek, Hybeš, Skurský, Binovec, Jirásek Ferd., Bechyně, Ulrich, Stivín, Johanis, Časný, Charvát, Dr. Meissner, Kouša, Teska, Novák.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP