Zasedání Národního shromážděné československého r. 1919.

Tisk 1556.

Odpověď

veškerých ministerstev

na dotaz člena Národního shromáždění Buřívala a spol. (č. tisku 1231)

o dodávání stejnokrojů státním zaměstnancům.

Ve věci, jíž se dotaz týče, bylo požádáno veškerých ministerstev, aby podala zprávu a oznámila svá stanoviska.

Podle došlých zpráv je stav otázky dodávání stejnokrojů státním zaměstnancům ve zúčastněných oborech státní správy tento:

Ministerstvo spravedlnosti nedalo více podnět k tomu, aby, jak uvedeno v dotazu, za rok 1918 zřízencům státním místo stejnokroje bylo poskytnuto šatu občanského, ale nestaví se zásadně proti tomu, pokud se jeho oboru týče. Otázku opatření stejnokroje pro své zřízence snaží se ministerstvo spravedlnosti řešiti a podařilo se mu již nějaký materiál opatřiti. Přicházejí v úvahu hlavně dozorci v trestnicích a úřední sluhové. Podle platných ustanovení přiděloval se až dosud i výpomocným dozorcům stejnokroj ze zásob, jsoucích po ruce. Úřední sluhové byli většinou trvale ustanoveni a v posledních letech ustanovení výpomocní stali se podle zákona z 13. května 1919, č. 252 sb. z. a n., definitivními, takže počet zaměstnanců výpomocných nebude již při opatřování obleků rozhodující.

Zaměstnancům státních drah bylo, pokud mají příslušný nárok, poskytováno po celou dobu války určeného jim služebního stejnokroje. Všem oprávněným zaměstnancům státních drah dostane se také letošním rokem příslušejícího jim služebního stejnokroje v nezkrácené míře.

Stanovisko ministerstva financí jest toto:

Aby státní zřízenci nebyli poškozeni tím, kdyby se jim místo oděvu, na nějž mají nárok, poskytlo peněžní náhrady ve výši nedostačující, jest ve finanční správě dbáno toho, aby těmto zaměstnancům dodán byl - pokud jen možno - skutečně oděv, na nějž mají nárok, in natura a ministerstvo financí se také již proto dovolalo spolupráce ministerstva pro zásobování lidu, aby byla provedena tato zásada. Peněžité náhrady místo oděvu v přiměřené výši bylo a bude státním zaměstnancům finanční správy poskytováno jen v nejkrajnějších případech, když nebylo, nebo nebude, možno opatřiti látky a příslušenství pro dodání oděvův in natura.

V tom směru vydán byl patřičný rozkaz všem podřízeným úřadům s podotčením, že kdyby nebylo možno opatřiti oděv služební (uniformu), může býti vydán šat civilní.

Co se týče zřízenců výpomocných, nutno uvésti, že zákonem o ustálení služebního poměru výpomocných sluhův a berních vykonavatelův odpadne větší počet výpomocných zaměstnanců, kteří podle dosavadních ustanovení nemají nároků na služební oděv.

Poměry v poštovní správě jsou tyto:

Podle platných ustanovení o stejnokrojích (nařízení býv. ministerstva obchodu č. 28709 z 28. července 1902 a nařízení býv. minsterstva obchodu č. 13210-P z 28. října 1910) mají nárok na stejnokroj ab aerario in natura tito poštovní zaměstnanci: podúředníci, sluhové, stálí výpomocní sluhové, telegrafní výpomocní dozorci, stálí telegrafní a telefonní dozorci, stálí roznašeči telegramů, přespolní listonoši na smlouvu, sběrní poslové, telegrafní poslíčkové, telegrafní dělníci ve službě mechanické, dělmistři, montéři, pomocní montéři, mistři garážní, mistři dílenští, řidiči vozů, zřízenci dílenští, venkovští poštovní sluhové a přespolní listonoši. Systemisovaný stav zřízenců poštovních v Čechách, majících právo na služební stejnokroj, činí u erárních úřadů 5307, u třídních úřadů 3500. Na tento stav rozděleno bylo na rok 1918 celkem 6171 bluz, 6371 kalhot a 7070 čepic. Vedle toho rozděleno yvlo již na rok 1919 400 stejnokrojů demobilisovaným zřízencům u erárních úřadů, 200 stejnokrojů demobilisovaným u třídních úřadů, dále nově jmenovaným zřízencům u erárních úřadů 200 a u třídních úřadů 60 stejnokrojů.

Zřízenectvu s právem na služební stejnokroj na Moravě rozděleno bylo na rok 1919 celkem 1600 bluz, 1500 kalhot a 800 čepic, ve Slezsku pak 500 bluz, 400 kalhot a 400 čepic.

Ministerstvo pošt a telegrafů vedeno snahou poskytnouti všemu zřízenectvu na rok 1919 nového služebního stejnokroje, vypsalo hned v prvých dnech republiky veřejnou soutěž na návrhy služebních stejnokrojův a stanovilo proto komisi, jež o předložených návrzích rokovala. Když pak podle předložených návrhů definitivně úprava nových stejnokrojů byla stanovena, zadána byla hned dodávka 10.000 služebních stejnokrojů, o níž se dosud pracuje. Nové služební stejnokroje rozděleny budou zřízenectvu výše uvedených kategorií na rok 1919 ab aerario in natura.

Pokud se týče dočasných výpomocných sluhů, stanovilo ministerstvo pošt a telegrafů již výměrem č. 3128/II-M z 13. ledna 1919 zásadu, že není námitek, aby také i dočasní výpomocní sluhové poděleni byli stejnokrojem služebním, pokud jen při nich jest úmysl podržeti je ve službě trvale, při čemž přednost mezi nimi náleží těm zaměstnancům, jejichž služební výkony činí žádoucím jejich zevní označení za poštovní orgány.

Podle zprávy ministerstva vnitra bylo dodávání stejnokroje státním zaměstnancům v uplynulém roce rozřešeno různě v obvodech jednotlivých zemských politických správ.

V obvodu působnosti zemské politické správy pražské byly zřízencům, kteří na dodání služební uniformy mají právo, dodány uniformy, a to nejen zřízencům definitivním, nýbrž i zřízencům výpomocným. Ovšem přidělení stalo se jen potud, pokud bylo lze opatřiti potřebné látky.

V obvodu zemské politické správy moravské bylo nemožno opatřiti stejnokroj státním zaměstnancům, proto byl na rok 1918 zřízencům dodán šat civilní: šatu dostalo se jen zřízenectvu definitivnímu, poněvadž zřízenci provisorní nemají práva na dodání uniformy.

V obvodu působnosti zemské politické správy slezské nebylo lze opatřiti potřebné látky ani pro uniformy, ani pro šaty civilní a proto byla dána zřízenectvu státnímu náhrada ve formě odbytného. Odbytné bylo dáno jen zřízencům definitivním, poněvadž zřízenci provisorní práva na dodání uniformy nemají.

Ministerstvo vnitra bude usilovati o to, aby v roce 1919 dostalo se všem státním zřízencům toho, nač podle pravidel mají nárok.

Z došlých zpráv všech ostatních ministerstev vysvítá, že otázka dodávání stejnokrojů státním zaměstnancům byla u nich rovněž řešena a upravena tak, že byla učiněna všechna potřebná opatření ve prospěch státních zřízenců definitivních a pokud možno, také i výpomocných.

Řešení, a pokud lze, jednotné upravení otázky úředních stejnokrojů státních zaměstnanců bude předmětem úvah veškerých ministerstev a bude při tom vláda vedena snahou, aby také výpomocným zřízencům v otázce služebního oděvu podle možnosti bylo vyhověno.

V Praze 13. září 1919.

Ministerský předseda:
V. Tusar v. r


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP