Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1551.

Odpověď

ministra veřejných prací na dotaz členů Národního shromáždění Jana Hrizbyla a soudr. (tisk čís. 1348), míní-li donutit Pražsko-železářskou společnost, která zakoupila uhelné doly mirošovsko-libušínské od akciové společnosti Schöllerovy, aby zaplatila ušlou provisi dvěma bratrským pokladnám a aby další provisi vyplácela horníkům zrušených dolů mirošovských a jejich vdovám.

Jak v dotazu členů Národního shromážděni Jana Hrizbyla a soudr. uvedeno, prodala firma Schöllerova, majetnice uhelných dolů mirošovsko-libušínských libušínské dolové míry Pražsko-železářské společnosti ve Vídni. Tato společnost měla v době koupě jmenovaných měr svoji vlastní dobře prospívající bratrskou pokladnu v Kladně a byla vedena přáním, aby všichni zaměstnanci jejich podniků v kladenském revíru byli u její jediné bratrské pokladny v Kladně pojištěni. Z toho důvodu usilovala o to, aby horníci zaměstnaní na koupených libušínských dolových měrách byli ze svazku někdejší mirošovsko-libušínské pokladny vyloučeni a její vlastní pokladně přičleněni, čehož také dosáhla.

Proti této akci nebylo lze se stanoviska čistě právního činiti námitek.

Mezitím byly ale mirošovské dolové míry znenáhla vyčerpány a vymazány a provoz na těchto měrách byl definitivně zastaven. Tím pozbyla bratrská pokladna někdejší mirošovsko-libušínské společnosti právního podkladu; následkem zastavení provozu přestaly plynouti do pokladny příspěvky členů a závodu. Pokladna musela tudíž býti likvidována, což se stalo roku 1907.

Při této likvidaci byly nároky provisionistů podle tehdejšího stavu jmění pokladny honorovány sotva jednou třetinou plné provise. Proti likvidaci byla podána celá řada prostředků opravných, jmenovitě na správní soud, dále i na říšský soud a u civilních řádných soudů, leč vesměs bez úspěchu.

Příčiny tohoto neúspěchu jest hledati především ve stavu zákonodárství o bratrských pokladnách. Dřívější nedostatečná zákonná úprava provisního pojištění horníků měla za následek, že valná část bratrských pokladen byla pasivní. Teprve zákonem z roku 1889 byl položen základ ke spolehlivému zajištění provisních nároků horníků, kterýžto zákon následkem značných v praxi se vyskytnuvších překážek teprve v posledních letech uplynulého století došel svého skutečného provedení.

V této době byla mezi jinými i mirošovsko-libušínská pokladna bratrská pasivní; její pasivita byla tak značná, že se její stav ohledně dosavadních členů a provisionistů až do doby likvidace roku 1907 nemohl podstatně zlepšiti. Z obsáhlých spisů v této věci lze dospěti k úsudku, že i tehdá, kdyby část aktivních členů této pokladny nebyla z jejího svazku vystoupila a nebyla přičleněna k bratrské pokladně Pražsko-železářské společnosti, sanaci pokladny mirošovské by bylo sotva lze provésti, neboť by tito členové museli na sebe vzíti ohromná sanační břemena.

Pokladna mirošovská byla by se za daných poměrů asi vůbec nezotavila, ježto závod největší část svých dolových měr vyrubal, následkem čehož stav aktivních členů bratrské pokladny musel za všech okolností značně poklesnouti.

Z formálně právního stanoviska nelze tedy v této věci ničeho podniknouti.

K tomu jest ještě dodati, že platné zákonodárství neobsahuje žádného ustanovení, kterým by omezena byla volnost soukromoprávních transakcí o majetku horním v tom případě, když by toho zájem bratrské pokladny dotčeného závodu vyžadoval. Ostatně jest pochybné, zda-li by takové ustanovení bylo v praxi proveditelné a se stanoviska národohospodářského účelné. Důsledkům, k jakým vedl případ mirošovsko-libušínský, by však bylo lze vyhnouti se jiným způsobem, totiž odstraněním dosavadní roztříštěnosti provisorního pojišťování hornického spojením provisních bratrských pokladen jednoho a téhož většího správního celku, tedy na př. celých zemských obvodů v jeden ústav, jak tomu jest již při úrazovém pojištění horníků. Systém malých bratrských pokladen se v praxi neosvědčil.

Této otázce, která v ministerstvu veřejných prací již byla vzata v úvahu, chci nadále věnovati svoji pozornost.

V Praze dne 8. záři 1919.

Ministr veřejných prací:
A. Hampl, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP