Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1532.

Dotaz

člena Národního shromáždění Františka Navrátila a soudruhů na pana ministra financí o přídělů čistého líhu, různým obchodníkům spekulantům, kteří z něho vyrábějí kořalky t. zv. studenou cestou.

Pane ministře!

V republice Československé zaveden byl poslední dobou zvláštní způsob přídělu rafinovaného líhu pro výrobu kořalek a likérů tak zvanou studenou cestou.

Každý občan, ať obchodník se smíšeným neb s jiným zbožím, který se prokáže úředním potvrzením, že vyrábí kořalku tak zvanou studenou cestou, obdrží z lihové rozdělovny větší příděl líhu.

Mnohý tento výrobce nikdy neměl s výrobou lihovin co činiti než to, že před prováděním nové své živnosti prodával pouze kořalku v uzavřených láhvích v místnostech, zákonitým ustanovením naprosto nevyhovujících a dozorčím státním orgánům neznámých.

V podzemních doupatech, bez jakýchkoliv bezpečnostních opatření, ve spoustě všech možných olejů, petroleje, laků, šťáv, vína a jiného zboží, vyrábějí tito noví živnostníci pochybné své zboží - kořalku a tuto kořalku ve svých krámech pod rouškou obchodu v uzavřených láhvích veřejně bez jakýchkoliv zřetelů na nařízení, zákonem stanovená a vztahující se na prodej lihovin v uzavřených láhvích, v nezátkovaných láhvích přes ulici prodávají, ba jsou všeobecně známy případy, že tyto výrobky téměř u všech výrobců se prodávají způsobem pouze živnosti hostinské a výčepnické přináležejícím, totiž pije se koupená kořalka přímo v krámech těchto výrobců, když nejsou přítomny jiné osoby a jsou-li v obchodě jiné osoby, jde se píti koupená kořalka buď do průjezdu nebo na dvůr nebo do ústranní domu vyrábitele.

Jaký vliv má tento kořaleční mor na pracovní zdatnost a hospodářskou šetrnost občanstva, není třeba dále osvětlovati, neboť tímto pokoutním obcházením zákona zneužívá se v největším rozsahu nejen těchto živností, nýbrž též kompromitovány jsou i úřední orgány, jež nejsou s to, aby tyto nezákonnosti stíhaly, jelikož není vždy po ruce potřebných svědků, a jejichž autorita proto pozbývá úplné vážnosti u obyvatelstva republiky.

Dále tímto zneužíváním živnosti velmi citelně poškozeny jsou veřejné živnosti hostinské a výčepnické, které z nařízení úřadu byly nuceny své lokály nákladně zrekonstruovati, aby veškerým ustanovením zdravotním i policejním vyhovovaly, které jsou nuceny udržovati potřebný personál k obsluze, které platí velké daně ze svých živností a které pro zavedení nové výroby lihovin studenou cestou a pro prodej v uzavřených láhvích zvlášť na venkově zejí po celý den prázdnotou, jelikož nejsou s to, aby v prodeji lihovin udržely konkurenci s těmito novými živnostníky, kteří své zboží vyrábějí v pochybné jakosti, úplně sami bez jakýchkoliv větších nákladů, a kteří neplatí žádných větších daní, aniž potřebují většího kapitálu ke zřízení místností, ve kterých své výrobky zpracovávají. Tím stav živnosti hostinské a výčepnické přiváděn jest do stavu téměř kritického.

Stav tento jest naprosto neudržitelný, neboť demoralisuje nejen pracovní obyvatelstvo, nýbrž i úřední orgány, které jsou především povolány brániti nezřízenému a nelegálnímu obchodu tomuto a korupci z něho plynoucí.

A tito noví živnostníci dostávají z lihové rozdělovny na výrobu lihovin cestou studenou měsíčně množství až 600 litrů čistého lihu.

Podepsaní se táži:

I. Jest toto zneužívání živnosti (výroby kořalek studenou cestou a prodeje lihovin v uzavřených láhvích) panu ministru financí známo?

II. Jest pan ministr financí ochoten zameziti, aby v republice československé zamezeno bylo dodávání líhu pro výrobu kořalek tak zvanou studenou cestou takovým výrobcům, kteří své výrobky v malém v zapečetěných láhvích prodávají?

III. Jest pan ministr financí ochoten na ochranu živností hostinských a výčepnických naříditi, aby byla přísně dodržována zákonitá ustanovení o výrobě a prodeji kořalek v uzavřených láhvích resp. živnosti tyto buď omeziti neb naprosto zrušiti?

IV. Jest pan ministr financí ochoten nynější přebytečné zásoby čistého líhu na místě dodávání označeným vyrábitelům kořalky, tak zvanou studenou cestou vyrobené, omeziti, a kompensací tento líh vyměniti za zboží jiné, denní potřebě lidu nezbytné?

V Praze 10. září 1919.

František Navrátil,

F. Šabata, Fr. Mlčoch, Ševčík, Šrámek, Sedláček, Dr. Stojan, Dr. Mazanec, Dr. Hruban, Dr. Kmeťko, Dr. Dolanský, Jílek, Valoušek, Čuřík, Zavoral, Šamalík, Kadlčák, Šolle, Bezděk, Rýpar.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP