Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1527.

Dotaz

člena Národního shromáždění Ant. Němce, Jonáše a Síse na pana ministra železnic stran volných železničních lístků.

V poslední době několikráte vyskytly se zprávy o neobyčejném počtu vydaných stálých volných lístků a zjistili jsme skutečně, že těchto lístků vydáno bylo na 14.000, podle čísel posledních těchto legitimací.

Při tom, jak toto přílišné vydávání volných lístků bylo posuzováno, svalována byla vina na žurnalisty a tvrzeno, že právě novináři, v tomto případě Syndikát denního tisku československého, to byl, který dostál největší počet lístků. Syndikát a český novinář byl však zbytečně viněn z přílišného počtu volných lístků, jelikož podle úředního seznamu ministerstva železnic bylo vydáno 345 volných novinářských lístků, z nichž českých 261, a to v Praze 172, na venkově 89; německých pak 84, z nichž v Praze 40, na venkově 44. Ze 261 volných novinářských lístků pro české novináře připadá však pouze 151 na členy Syndikátu!

Uvádíme toto panu ministru železnic na vědomí a tážeme se, jak bylo možno, aby při tomto stavu věcí bylo smýkáno poradami jméno Syndikátu, jakožto korporace, která má největší počet volných lístků, a hroženo, že tyto legitimace se jí proto odejmou. Jako členové Syndikátu a jím zmocněni, prohlašujeme, že není vinou Syndikátu, že bylo vydáno tolik novinářských lístků; naopak Syndikát sám navrhl ministerstvu, aby vydávání těchto volných lístků se omezilo jen na případy, které opravdu toho zasluhují, a jedině na ty novináře, jejíchž přihlášky sám potvrdí! Ba Syndikát šel tak daleko, že ministerstvu sám navrhl, aby volné tyto lístky byly vydávány jen těm, kdož aspoň tři léta jsou již prokázanými novináři a členy denního listu, a zároveň doporučil, aby se opětně vydávaly lístky pro jednotlivé jízdy těm, kdož jen velmi zřídka jezdí nebo shora uvedeným přísným podmínkám nevyhovují, ale novináři jsou.

Ministerstvo železnic nesmí pokládati udělení volného železničního lístku za nějaké dobrodiní nebo obzvláštní milost, neboť žádný novinář nejezdí pro zábavu a užívá lístku jistě jen v nejkrajnějším případu, při tom však přináší ministerstvu železnic takové výhody a takový prospěch, že celoroční volný lístek jest jen za to nepatrným ekvivalentem.

Proto táží se podepsaní:

1. Jest pan ministr železnic ochoten neprodleně a přísně vyšetřiti okolnosti, za kterých byly volné lístky vydány osobám mimo Syndikát, na vrub tohoto Syndikátu?

2.Jest pan ministr železnic ochoten vysvětliti, proč jen na vrub Syndikátu připisuje se neobyčejný počet volných lístků?

3. Jest pan ministr železnic ochoten dáti za těchto okolností náležité vysvětlení veřejnosti a tím smýti se Syndikátu podezření, že své výsady zneužíval?

V Praze 10. září 1919.

Ant. Němec, Jonáš, Sís,

J. Marek, F. Svoboda, Biňovec, Kolaříková, Teska, Svěcený, Jaroš, Brožík, Štěpánek, A. Novák, Ing. Ferd. Klindera, Aust, Ulrich, Skurský, Zavadil, Hucl, Pocisk,

Ferd. F. Jirásek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP