Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1525.

Dotaz

členů Národního shromáždění Fr. Zeminové, Rud. Laubeho a spol, na pana ministra financí, je-li již podle soupisu majetku vypracován vládní návrh zákona 1. o zabavení válečných zisků a

2. o náležitém zdanění velkého majetku.

Dávno před státním převratem říjnovým posilovala lid náš v těžkém utrpení jedině důvěra, že, získáme-li samostatnost, odčiníme všechny křivdy politické i hospodářské, jaké na nás ve válce i před válkou zločinně byly páchány.

Lid těžce nesl úžasné rozbujnění lichvy a přesunutí svého veškerého majetku do kapes válečných zbohatlíků. Také velké majetky předválečné, jako doly, velkostatky, výnosné bankovní a průmyslové podniky atd., roztrpčovaly lid v době všeobecné bídy.

Národ chápal, že udržení majetku, o němž se bez právních a mravních rozpaků mohlo tvrditi, že není poctivě získán, v rukou dosavadních držitelů není možné. Stal se tedy požadavek, zabaviti válečné zisky ve výši aspoň 90% a zabaviti velký majetek až do hranice, kde není výroba ohrožována, nejpopulárnějším postulátem lidu i obou vlád republiky.

Deset měsíců však uplynulo od státního převratu, mnoho měsíců se provádí přesný soupis majetku, obě dosavadní vlády slavnostně oba požadavky přijaly do svého programu, ale vyjma utišující slova, k nimž není pomalu důvěry, nestalo se v této věci dosud nic.

A přece by se hluboká nespokojenost národa provedením těchto dvou spravedlivých daní velmi uklidnila, protože:

1. Zabavení válečných zisků a daň z velkého majetku zasadí lichvě a sobectví nejtěžší ránu. Lichváři nebudou se hnáti tak slepě za mamonem, bude-li stát trvale a důkladně nepoctivé zisky a majetek konfiskovati.

2. Provedení obou zákonů upevní lid v důvěře ve spravedlnost republiky a povznese mravní jeho přesvědčení.

3. Znemožní se tím podvratná agitace monarchistických i bolševických živlů, dráždících lid a vojsko poukazy na nezadržitelné chudnutí jedněch a bohatnutí druhých za pasivního chování vládního.

4. Státu bude umožněno pro nejhorší, hospodářský přechodnou dobu konfiskací válečných zisků a zdaněním velkého, majetku zavésti jakousi rovnováhu do státních rozpočtů. Finančně zruinovaný pracující lid nového zatěžování daněmi by neunesl, nechť státu ve formě těchto dvou mimořádných daní přispějí ti, kdož na to mají a svého jmění lehce nabyli.

5. oprávněné požadavky státních zaměstnanců, invalidů, válečných vdov a sirotků, rodin legionářů a vojáků, stojících ve službě vlastí, nelze bez uzákonění obou daní v dostatečné míře provésti.

6. Jedině průmyslovou výrobou, vývozem a stoupáním pracovní schopnosti do stane se náš stát z těžké hospodářské krise. Nákup surovin a nedostávajících se životních potřeb musí donutit stát k tomu, aby se staral, by státní pokladny nebyly prázdné, a mohl cizině dáti záruky za tyto nezbytně nutné koupě, obě navrhované daně jsou jediným východiskem, než se hospodářská stabilita naše upevní.

7. Při uzákonění obou daní musí býti šetřeno menšího, poctivě získaného jmění, hlavně předválečného, potřebného k provozování živností, obchodu aj., určeného pro podporu ve stáří, pro výchovu dětí atd.

Každé oddalování těchto daní způsobovalo by však státu velké škody a národ by mravně rozvracelo a tážeme se proto pana ministra financí:

I. Kdy hodlá předložiti Národnímu shromáždění vládní návrh daní z velkého majetku a konfiskace válečných zisků.

II. Hodlá-li tak v zájmu občanského klidu učiniti do prvého výročí národní revoluce, do 28. října 1919.

III. Jaké budou hlavní zásady obou návrhů zákona, aby poslanci včas mohli k němu zaujmouti stanovisko?

V Praze 10. září 1919.

Fr. Zeminová, R. Laube,

Tučný, Sladký, Freiman, Buříval, Slavíček, J. Netolický, Maxa, Skorkovský, Dr. Franke, J. Hrizbyl, Landová-Štychová, Dr. Vrbenský, Kopeček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP