Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1510.

Odpověď

ministra pošt a telegrafů

na dotaz členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby a V. Rebše (tisk čís. 1121)

o vyřizování reklamací za náhradu škod ztrátou (úbytkem obsahu nebo poškozením) poštovních zásilek.

Povolání spolehlivého poštovního personálu do služeb vojenských, naprosto zvrácené hospodářské poměry a všeobecně pokleslá morálka způsobily, že i u poštovního ústavu nabyly ztráty a vykrádání zásilek výše nikdy nebývalé.

To mělo ovšem v zápětí takový vzestup reklamací, že poštovní ředitelství, jichž úřednictvo bylo také ztenčeno, nebyla s to, aby příslušné práce zmohla a vyřizovala žádosti o náhrady tak rychle, jak tomu bývalo.

Chci v této věci uvésti jen několik číslic:

V roce 1913 bylo hlášeno 23.760 případů ztrát a poškození balíků, v roce 1914 pak 31.436, v roce 1915 však 54 359 a roku 1918 bylo již dokonce 188.349 případů.

Ministerstvu pošt a telegrafů nejsou tyto zjevy neznámy a ono učinilo vše, aby zavedlo dřívější pořádek; že se toho nedocílilo, dlužno přičísti jen tomu, že zřízení ústředních úřadů v Praze, dvou poštovních ředitelství na Slovensku, obsazení několika set poštovních úřadů tamtéž si vyžádalo tolik úřednictva, že zatím nahraženo býti nemůže.

Mojí snahou jest, aby celé náhradové řízení bylo co možná zjednodušeno a zkráceno a tím administrativní vyřizování záležitostí těchto pokud jen možno urychleno. Nemohu však stanoviti preklusivní lhůtu, během níž jest státní správa povinna reklamující straně dodati vyřízení o podané reklamaci, poněvadž by takové nařízení mohlo býti na úkor přesnosti řízení reklamačního, nehledě ani k tomu, že při zásilkách do ciziny nemám na postup pátrání v obvodu cizí správy poštovní vlivu. Také nelze stanoviti jednotnou neb určitou lhůtu, již proto, že šetření vyžadují tu většího tu menšího času podle individuelních okolností toho kterého případu.

Dokládám ovšem, že výplata náhrad za poštovní zásilky podané před státním převratem, pokud ji v některých případech nebylo lze ještě uskutečniti, dozná nyní vzhledem k zákonu ze dne 23. června 1919 čís. 440 sb. zák. a nař. jistého odkladu.

Vzhledem k druhé části dotazu, v němž se vyslovuje pochybnost o právní platnosti § 219. poštovního řádu, podle něhož může nastoupiti strana pořad práva teprve tenkráte, když byl pořad administrativních instancí vyčerpán, a dalšímu tvrzení, že paragraf tento odporuje § 27. odstavec 2. zákona ze dne 5. listopadu 1837, čís. 240 sb. z. s., na základě jehož je poškozený oprávněn, aby naprosto volně uplatnil svoje nároky řádným pořadem práva, vyžádal jsem si dobré zdání nejvyššího soudu v Praze.

Soud tento, uváživ se všech hledisek právní stav otázky této a to jak vzhledem k době předústavní, tak i ústavní, dospěl k závěru, že ustanovení § 219. odst. 2, pošt. řádu ze dne 22. září 1916 čís. 317 říš. zák. jest ve shodě se zákonem. Tento předpis zachovává v platnosti zásadu § 27. odst. 2. poštovního zákona a upravuje pouze otázku, kdy nárok na náhradu, vznesený proti poštovní správě, lze považovati touto za odmítnutý, pokud se týče vůbec nebo z části za neuznaný a kdy tudíž vzešel vlastně mezi poštovní správou a poškozeným spor o náhradní nárok, jejž řádným soudům náleží vyříditi. Nepraví se tím nic jiného, než že nárok neplatí již tehdá za neuznaný, když odmítnut byl některou z nižších administrativních stolic, nýbrž, když odmítnut byl místem, v administrativním pořadí nejvyšším.

Za těchto okolností nelze na znění § 219. poštovního řádu ničeho měniti.

V Praze dne 27. srpna 1919.

Ministr pošt a telegrafů:
F. Staněk, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP