Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1508.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na dotaz člena Národního shromáždění Kadlčáka a soudruhů (čís. tisku 1129)

o protikatolické řeči učitele Vítězslava Táborského v Kopřivnici při školní slavnosti dítek.

Odborný učitel na měšťanských školách v Kopřivnici Vítězslav Táborský byl učitelským sborem pověřen, aby dne 28. března 1919 promluvil k žactvu o životě a významu Jana Amosa Komenského. Školní slavnosti přítomen byl celý sbor učitelský i s katechetou. Posledně jmenovaný, nevyčkav konce přednášky, odešel po slovech: Církev katolická prodávala odpustky jako nějaké zboží. Tento výrok přednášejícího stal se předmětem stížnosti zmíněného učitele náboženství k okresní školní radě, ve které viněn byl přednášející, že ve své řeči nedbal vyspělosti žactva a budil zdání zaujatosti stranické a náboženské.

Na vyzvání okresní školní rady v Novém Jičíně sdělil odborný učitel Táborský hlavní obsah a povšechný smysl své přednášky z 28. března 1919. Zde není však výroku, který se mu v citovaném dotazu za vinu klade. Na to v důsledku mezi tím podané interpelace byl odborný učitel Táborský protokolárně okresním školním inspektorem vyslechnut a tázán, zda inkriminovaný výrok pronesl. Tvrdí však, že katecheta odešel pohoršlivě ve chvíli, kdy líčil zlořády církve katolické v době Husově a nemohl tudíž dalších jeho výroků slyšeti, ani smyslu jeho přednášky správně vystihnouti. Odborný učitel Táborský dovolává se svědectví celého učitelského sboru na důkaz, že náboženských citů žactva neurážel.

Vzhledem k těmto okolnostem nařídil jsem, aby za účelem zjištění skutečných fakt bylo ve vyšetřování pokračováno, jmenovitě ve směru obviněným samým žádaného důkazu o pravdivosti interpelovaného výroku.

V Praze 27. srpna 1919.

Ministr školství a národní osvěty:
G. Habrman v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP