Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1496.

Odpověď

ministra zahraničních věcí Dra Edv. Beneše na interpelaci člena Národního shromáždění Vojty a soudr. ze dne 27. května 1919 (čís. tisku 1116) o zajatých vojínech československých ve Francii, přidržovaných k trestním pracím ve zpustošených krajích.

Na dotaz ze dne 27. května 1919 dovolují si sděliti toto:

Z 33.000 československých válečných zajatců, shromážděných v roce 1914-1915 v Srbsku, po periodě nakažlivých nemocí a po ústupu Albanií dopraveno bylo na ostrov Asinara v Italii 3.200 českosl. zajatců, kteří byli v měsíci červenci a srpnu 1916 převezeni spolu s ostatními zajatci rakouskými do Francie.

V koncentračním táboře Carpiagne (u Marseille) pořizovány byly matriční knížky, v nichž zapisována byla národnost každého zajatce. Otázka národnostní přibylých rakouských zajatců byla příliš složitou pro příslušné francouzské vojenské úřady a proto ve většině případů zajatcům české národnosti vepsána byla národnost »autrichien«. Jen jednotlivcům, kteří důrazně se domáhali vepsání národnosti »tchéque« bylo vyhověno.

Všichni ti, kdo měli v matričních knížkách zapsánu národnost českou, byli bez rozdílu zařazeni mezi ostatní rakouské zajatce, kteří rozděleni byli ve více než 150 pracovních oddílů po Francii.

Zajatci českosl. národnosti ve Francii postaveni byli pod stejný »régime« jako zajatci rakouští a říšsko-němečtí: úplná isolace, zákaz korrespondenčního styku s naším ústředím v Paříži - Československou Národní Radou a Kolonií českosl. dobrovolníků, zákaz korrespondovati s krajany civily ve Francii a spoluzajatci. Nebyla dodávána česká četba, ano i čtení francouzských novin bylo zakázáno. Teprve na počátku roku 1917 uvolnil se poněkud přísný zajatecký režim pro zajatce národnosti srbské a české, když na zakročení srbské vlády dovolen byl nábor dobrovolníků do srbské armády. Českosl. a srbským zajatcům vymezen byl »régime de faveur« t j. dovoleno shromážditi je ve skupiny dle národnosti, umožněn omezený korrespondenční styk ve Francii, dovolena četba českých a francouzských novin. Dodržování tohoto »régime de faveur« záviselo však na velitelech krajských zajateckých skupin, kteří neměli vždy dosti pochopení a dobré vůle. Výhoda tato však stačila, aby se rozvinul čilý styk mezi důvěrníky jednotlivých československých zajateckých oddílů a ústředím zahraničí naší revoluce - Českosl. Národní Radou v Paříži, která neopomenula žádné příležitosti, aby zajaté krajany informovala o politické situaci, aby posilovala propagandu dříve tajně vedenou mezi důvěrníky zajateckých táborů, aby hmotně i morálně, pokud to finanční poměry dovolovaly, přispěla a pomohla zajatým krajanům. Duch malých zajateckých kolonií v cizím, nepřátelském ovzduší velkých zajateckých táborů v roce 1917 odráží se nejlépe v korrespondenci zajateckých důvěrníků s Národní Radou.

Na jedné straně příkladná odhodlanost jednotlivých prospěti za každou cenu zahraničnímu našemu boji, jak přihláškami do armády srbské tak i přihláškami do Cizinecké Legie, aby prořidlé řady dobrovolníků pařížské kolonie byly doplněny, i dobrovolnými sbírkami z nepatrné jejich denní mzdy 20 centimů na účely propagační a podporu invalidů, vdov a sirotků po padlých československých dobrovolnících. - Na druhé straně nerozhodnost většiny, udržovaná hrozbami nepřátel a výsměchem aktivních poddůstojníků a černožlutých Čechů všech stavů, příslušných - a často vedoucích funkcionářů všech starých našich politických stran a národních organisací.

Úsilí Českosl. Národní Rady podařilo se v měsíci srpnu a září 1917, že mohla vysílati do větších našich zajateckých středisk své delegáty, kteří rozhodným přinášeli radostnou zvěst o tvoření československé armády ve Francii. Černožlutým Čechům dána do rukou zbraň nad jiné působivá; nerozhodné strašili příšerou velezrády, šibenicí, persekucí rodin ve vlasti.

Aby propaganda mezi zajatci československými mohla býti vedena pokud možno úspěšně, požádala Českosl. Národní Rada generální inspekci zajateckou, aby českoslovenští zajatci ve Francii soustředěni byli do několika větších koncentračních táborů. Generální inspekce zajatecká vyhověla však této žádosti jen částečně; Českosl. Národní Rada dosáhla však toho, že umístila v některých zajateckých táborech reformované dobrovolníky z Cizinecké Legie.

Nerozhodní českoslovenští zajatci pod vedením černožlutých Čechů počali odmítati »régime de faveur«, pokládajíce požívání výhod jeho za velezrádu. Strach jejich šel i tak daleko, že odmítali z téhož důvodu i prádlo, darované Česlovenskou Národní Radou našim zajatcům. Černožlutí zakazovali nerozhodným čteni našich novin v zahraničí vydávaných, jmenovitě »Československá Samostatnost« s přílohou »Zajatecká hlídka,« která burcovala svědomí a dodávala odvahy ustrašeným. Po vydání prosincového dekretu v 1917 nastalo třídění duchů. Kolem důvěrníků Československé Národní Rady v zajateckých táborech seskupili se dobrovolníci, hlásivší se do našeho vojska ve Francii a již v prvních měsících roku 1918 odcházeli dobrovolníci do československého armádního depa v Cognacu. Generální inspekce zajatecká dovolila Československé Národní Radě, aby mohla prováděti ve všech našich zajateckých táborech nábory do československého vojska. Přičiněním místních zajateckých důvěrníků a dík správně vedené propagandě Československé Národní Rady výsledky prvního náboru byly uspokojivé. Na první mobilisační výzvu Československé Národní Rady přihlásilo se 40% našich válečných zajatců ve Francii do služby v našem revolučním vojsku ve Francii.

Když vojenská otázka stala se pro československé zajatce ve Francii ne již otázkou národní povinnosti, ale otázkou osobní cti každého československého člověka, černožlutí českoslovenští zajatci spolu s některými bojácnými nerozhodnými žádali býti vyřazeni z »régime de faveur«, když byli dříve protokolárně prohlásili, že nemají a nechtějí míti ničeho společného s československou zahraniční revolucí, že jsou a zůstanou loyalními poddanými Habsburkův a rakouskými zajatci.

Prohlášení toto učinili: bývalý okresní tajemník zrovna tak, jako náčelník »Sokola«, inženýr a lékař, právník a učitel, funkcionář kterékoli naší politické strany, prostý rolník i dělník. Tak se stalo, že na vlastní žádost odešlo z československých táborů, kterých bylo v měsíci dubnu a v květnu 5, mnoho našich lidí opět mezi rakouské Němce a Maďary. V náborech však bylo pokračováno neustále. V měsících dubnu-červnu 1918 přihlásilo se do vojska 500 nových zajatcův. Zbylí zajatci z 5 našich koncetrančních táborů byli shromáždění do tábora v MIMIZAN (Bourg), kde československá táborová komise pracovala až do 27. října 1918, přijímajíc přihlášky dobrovolníků. Generální inspekce zajatecká byla téměř každého měsíce v roce 1918 žádána, aby všichni českoslovenští zajatci, zajatí spojeneckými armádami v Orientě a Italii a dopravení do Francie, dbali takových zajatců Československé národnosti, kteří z obavy, že budou mobilisováni do naší armády, odepřeli odejeti do Mimizan.

Dne 25. října 1918 učinil ministr zahraničních záležitostí země československé v zastoupení československého ministra války poslední výzvu k zbylým zajatcům k dobrovolnému vstupu do československého zahraničního vojska. Pohříchu však zůstalo v zajateckých táborech ještě asi 500 zajatců (starých ze Srbska), kteří nedůvěřovali v převrat a rozhodli se pro další ještě vyčkávání.

Rozhodnutím ministerstva války ze dne 25. října 1918 č. 1700 DK zastaveno bylo přijímání dobrovolníků z řad starých srbských zajatců z roku 1914-15, internovaných ve Francii dnem 27. října. 1918. Nařízení to týkalo se zajatců, kteří byli pod přímým vlivem propagační práce v roce 1917-18 a měli bez výjimky více než dosti příležitosti hlásiti se do československého revolučního vojska.

Rozhodnutím ministerstva války ze dne 27. listopadu 1918 č. 1722 DK zastaveno bylo přijímání dobrovolníků do revolučního vojska ze zajatců z roku 1918, kteří nemohli býti pod přímým vlivem propagační naší práce a nepřišli ve styk s náborovými komisemi před 25. říjnem 1918. Ihned po zastavení officielních náborů do revolučního vojska a po uzavření příměří ministerstvo války republiky československé učinilo potřebné kroky za tím účelem, aby mohlo převzíti zbylé zajatce - příslušníky československé republiky, do své správy. Francouské ministerstvo války přípisem ze dne 31. prosince 1918 oznámilo ministerstvu války republiky československé, že jest rozhodnuto o tom, aby ti váleční zajatci, kteří jsou příslušníky československé republiky a internováni ve Francii, byli odevzdáni úřadům československým, když státní a národní jejich příslušnost bude zjištěna zvláštní komisí. Dne 2. ledna 1919 oznámilo ministerstvo války republiky československé ministerstvu války republiky francouzské, že se ustavila komise za účelem svrchu naznačeným a žádalo, aby byla nařízena koncentrace našich zajatců do jednoho nebo dvou ústředních táborů. Ministerstvo války republiky francouzské dne 22. února oznámilo vojenskému poselstvu československému, že zajatci jsou právě koncentrováni v táboře Carpiagne (u Marseille). V tomto táboře vyskytla se však epidemie, tak že další koncentrace musela býti zastavena. V měsíci dubnu počala soustřeďovati Generální inspekce zajatecká naše zajatce v táboře v La Pallice - Charente Inférieure -, kde misse československých důstojníků přejala v měsíci květnu a červnu 2.000 našich zajatců z Francie, z nichž 1.750 zajatců československé národnosti dopraveno bylo ke konání vojenské povinnosti do armádního depa československého v Cognacu.

V koncentračním táboře v La Pallice zůstali zajatci národnosti polské a karpatští Rusové, kteří se rozhodli nekonati vojenskou povinnost v československém zahraničním vojsku, dále Němci a Maďaři příslušníci československé republiky. Jsou postaveni na roveň vojákům, rozdíl jest toliko v tom, že jest omezen jejich volný pohyb. Na práci hlásí se dobrovolně, dostávají slušnou mzdu. Tito bývalí zajatci nemohli z politických důvodů být odesláni do Cognacu, jsou však připraveni k dalším rozkazům ministerstva Národní obrany v Praze.

V přejímání našich zajatců jest pokračováno. Československé vojenské poselstvo učinilo vše, aby ani jediný zajatec, jehož přesnou adresu zjistilo, nebyl zdržen v zajetí ani den bez potřeby. Každodenně podává reklamace za jednotlivce všech národností, pokud jsou příslušníky československé republiky.

Na základě těchto výkladů poznamenávám k interpellaci člena Národního shromáždění pana Vojty a soudruhů:

Ke konci měsíce března 1919 dovědělo se československé vojenské poselstvo ve Francii, že malý oddíl československých válečných zajatců pracuje ve zpustošených krajích Francie (Verdun, St. Mihiel) a učinilo hned potřebné kroky, žádajíc za odeslání jejich do La Pallice. Zjištěno jest toto: Byli to váleční zajatci československého původu, kteří na jaře 1918 žádali býti vyškrtnuti ze seznamu československých zajatcův a zařazeni s rakouskými Němci a Maďary. Takovým způsobem dostali se samovolně z naší kontroly a byli skutečně zařazeni do pracovních oddílů Němcův a Maďarů, kteří pracovali ve zpustošených krajích. Jest zřejmo, že když se jedná pouze o několik jednotlivců, nikdy by se tito nebyli dostali do pracovních oddílů německých, kdyby byli vystupovali a jednali jako zajatci československého původu.

Stalo se tak toliko jejich vinou, kterou sami dnes doznávají Ani ministerstvo zahraničních záležitostí, ani československé vojenské poselstvo v případu tomto žádné viny nemá ať úmyslem, ať opomenutím, poněvadž 95% československých válečných zajatců ku pracem na frontě přiděleno nebylo, a ti, kteří se tam dostali, vyvolali to svým nevlasteneckým a nečestným jednáním. Naše vojenské úřady nesledovaly nikdy msty vůči těm, kteří zapírali svůj národnostní původ, a pomáhaly rychle všem občanům republiky československé, jakmile se o nich dověděly. Proto také těchto několik jednotlivců bylo konečně k našemu zakročení osvobozeno. Není znám nyní ani jediný případ, že by válečný zajatec československý pracoval v německých pracovních oddílech ve zpustošených krajích.

Jestliže pan poslanec Vojta a soudruzi dověděli se o nějakém případu podobném, týká se to zajisté výlučně několika málo jednotlivců, kteří nevlastenecky a nečestně svou národnost zapřeli, a kteří přes to, ač toho nezasluhovali, byli od nás na konec osvobozeni.

Paříž 15. července 1919.

Ministr zahraničních záležitostí:

Dr. Edvard Beneš v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP