Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1492.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu na dotaz člena Národního shromáždění A. Chroustovského a druhů (číslo tisku 859) proč byl zbaven Svaz pěstitelů zemáků generálního komisionářství v okresích Českomoravské vysočiny.

Páni A. Chroustovský a soudruhové podali dne 16. dubna 1919 v Nár. shromáždění dotaz na ministerstvo pro zásobování lidu, proč byl Svaz pěstitelů zemáků zbaven generálního komisionářství v Českomoravské vysočině.

Ministerstvo pro zásobování lidu skutečně dalo Státnímu obilnímu ústavu v Praze pokyn, aby dosavadního komisionáře, totiž Svaz pěstitelů zemáků, zbavil generálního komisionářství Českomoravské vysočiny, a bylo k tomuto opatření donuceno těmito okolnostmi:

I. Ministerstvo pro zásobování lidu počátkem března 1919 provedlo svými orgány u Svazu pěstitelů zemáků v Něm. Brodě revisi a zjistilo, že řečený Svaz firmě Selier a Bellot v Praze podle úmluvy se Svazem (předseda pan Chroustovský a jednatel Dr. inž. Sova) prodal 10 vagonů bramborů v ceně K 38.- za 1 q. Svaz je kupoval od producentů 1 q po K 28.-. Ve svých dodacích knihách sice poznamenal, že dodávka svědčí Státnímu obilnímu ústavu, ale záznamy učinil červeným inkoustem, aby zasvěceným úředníkům bylo hned povědomo, o jaké brambory se jedná. Vydělal na nich tehdy K 9517.- a připočetl je na kontě družstva v Polné k dobru, avšak družstvo v Polné nebylo o tom vůbec vyrozuměno. Obnos tento v době revise nebyl uhrazen ani producentům ani straně kupující.

II. Dále bylo zjištěno, že Svaz týmž způsobem vyexpedoval různým aprovisačním místům na poukázkové dopravní osvědčení 1758.65 q bramborů. Producentům za ně vyplatil K 24.- za 1 q, tedy dohromady K 42.216.-, avšak od jednotlivých adresátů inkasoval K 55.667.15, takže se jeví diference K 13.457.15. Odečte-li se rychlostní prémie K 4.- za 1 q a vzdálenostní poplatek, což podle prohlášení Svazu mělo činiti K 8.793.75, zbýval Svazu stále ještě zisk K 4.663.40, avšak Svaz ani řečených poplatků až do dne revise vůbec nevyplatil.

III. Dále zjištěno, že nakoupeno a vyexpedováno bylo: 100 q bramborů pro Staniční úřad v Praze, 75.80 q bramborů pro Správu dílen v Praze, 102.40 q bramborů pro sekci pro udržování tratě Praha, Masarykovo nádraží, úhrnem 278.20 q bramborů, které byly též jmenovaným adresátům prodány za přemrštěné ceny, avšak až do dne revise nebyly zaplaceny.

I v tomto případě jedná se o úmysl předražování resp. zatajování neoprávněných zisků, které, jak revise konstatovala, měly ujíti zrakům veřejnosti poněvadž záznamy dály se takovým způsobem, že kontrola, nebýti výpovědi kancelář. sil Svazu, byla by se stala jednoduše nemožnou. Následkem toho bylo zavedeno proti Svazu trestní řízení u soudu, a to z těchto důvodů:

1 a) pro podvod podle § 197. a 200. trest. zákona, že kupovány byly brambory pod rouškou dodávek pro obilní ústav, jemu však dodány nebyly;

1. b) že zisk z těchto obchodů nebyl veřejně v knihách náležitě zúčtován a měl uniknouti jakékoliv kontrole, poněvadž jest vyloženě přemrštěný;

2. pro předražování podle § 20. odst. II. čís. nařízení ze dne 24. března 1917 ř. z. č. 131, a to proto, že rozpětí mezi cenou maximální, placenou producentům a účtovanou jednotlivým adresátům, dosahuje mezí až 50% nákupní ceny.

IV. Dne 20. dubna t. r. přinesl odborný bramborářský list »Naše Snahy« v Něm. Brodě článek, v němž pan Chroustovský, předseda Svazu, vybízí producenty, aby za žádných okolností neodváděli ze svých zásob více, než kolik mohou odvésti, aby jim zbylo 20 q na 1 ha pro sadbu. Vyzvání toto čelilo zřejmě proti vládnímu ustanovení, neboť politickým úředníkům, kteří byli v listopadu 1918 pověřeni revisí výkupu brambor, bylo nařízeno, aby vzhledem na nezbytnou potřebu nejnutnějšího množství bramborů při výkupech ponechávali na sadbu pouze 18 q na 1 ha.

Jest známo, že mnoho producentů po státním převratu si vykládalo pojem svobody příliš široce a jevili velmi nepatrnou ochotu pro dodávání zemáků.

Zmíněnou výzvou byli ve svém odporu posilováni, takže z bramborových krajů aktivních - pod záminkou, že nelze dodávati, jelikož by byla ohrožena sadba nebylo téměř ničeho odvedeno. Jakmile však nastalo lepší počasí, tedy právě z krajů, kde pro ochranu sadby bylo horováno, a to specielně z okresu Něm. Brodského, vyváženy byly brambory pod rukou za přemrštěné ceny a to ve značném množství.

Tato naprosto neodůvodněná výzva producentům byla tudíž s to, aby úplně ochromila zásobovací akci a v důsledku toho přivodila nedozírné následky.

V. Dále bylo některými okresními správami politickými poukazováno na to, že Svaz pěstitelů zemáků rozeslal oběžníky, obsahující výzvy proti dodávkám bramborů. I když akce tato zůstala bezvýslednou, protože vedoucí činitelé v jednotlivých okresích byli si plně vědomi své zodpovědnosti vůči potřebám státu, nedá se popřít, že jednání toto se naprosto nesrovnává s povinnostmi, které Svaz na sebe převzal jako generální komisionář.

VI. Konečně předseda Svazu - generální komisionář Státního obilního ústavu v dotyčném článku časopisu »Naše Snahy« veřejnosti sdělil, že ministerstvo pro zásobování lidu z nerozumných a stranických důvodů sahá k drakonickým opatřením.

Jest vidno, že Svaz svým jednáním podkopával autoritu ministerstva pro zásobování a že rušivě zasahoval do vyživovací akce n a úkor lidu, který postrádal zemáků i peněz pro jich zakoupení.

Ministerstvo pro zásobování lidu nemohlo tudíž k tomu klidně přihlížeti a čekati, až se akce úplně shroutí, a vidouc, že Svaz činí potíže při dodávkách bramborů veřejným aprovisacím, bylo nuceno dáti Státnímu obilnímu ústavu pokyn, aby Svaz pěstitelů zemáků byl zbaven generálního komisionářství, ježto akce jím vyvolané a prováděné nedaly se srovnati s povinnostmi generálního komisionáře, nýbrž obsahovaly těžké porušení jeho povinností.

V Praze 15. srpna 1919.

Ministr pro zásobování lidu:

Houdek v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP