Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1489.

Odpověď

ministra pošt a telegrafů na dotaz členů Národního shromáždění Jana Rýpara, Jos. Kadlčáka, Václava Sedláčka, Jana Jílka a společníků ze dne 7. května 1919, (tisk č.920) o tom, jak se chce postarati, by občanstvo československé republiky neztratilo peněz ve vídenské poštovní spořitelně.

Poštovní spořitelna vídeňská byla ústavem společným všem zemím bývalého Rakouska.

Třebaže 20. listopadu 1918 byla zřízena v Praze samostatná poštovní spořitelna bez úsporného řízení, přeměněná pak od 1. srpna 1919 na poštovní úřad šekový, byl z důvodů na snadě jsoucích i nadále zachováván styk s poštovní spořitelnou vídeňskou, a to tak dlouho, dokud okolkovací akcí naše měna nebyla osamostatněna; pro nastalou různost valuty byl ovšem další styk s poštovní spořitelnou vídeňskou znemožněn a byl proto v dohodě s ministerstvem financí přerušen.

Ministerstvo pošt a telegrafů obrátilo se sice několikráte na poštovní spořitelnu vídeňskou a vyslalo jíž před delší dobou delegáty do Vídně, aby byl vzájemný poměr mezi vídeňskou a pražskou poštovní spořitelnou urovnán, ale jednání nevedlo k cíli pro zamítavé stanovisko poštovní spořitelny vídeňské, jež poukazuje stále na nepříznivý pro ni rozdíl kursovní.

Záležitost zůstatků vkladů úsporných a šekových u poštovní spořitelny vídeňské bude třeba řešiti jako součástku likvidační podstaty bývalého Rakouska a uspokojivé rozluštění této otázky nemůže se tudíž státi jednostranným rozhodnutím státní správy československé.

Ministerstvo financí, které jest v této věci příslušným, bude však při projednávání likvidačním co nejúsilovněji hájiti zájmy československých věřitelů vídeňské poštovní spořitelny.

V Praze 7. srpna 1919.

Ministr pošt a telegrafů:

F. Staněk v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP