Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1488.

Odpověď

ministra vnitra. na dotaz člena Národního shromáždění V. Stoupala a soudruhů (tisk 1270), o výplatě podpor rodinám, jejichž živitelé vstoupili do americké armády.

V odpovědi své na dotaz člena Národního shromáždění Dr. Stojana a soudruhů v podobné záležitosti vylíčil jsem již podrobně postupný vývoj, jakým se v naší republice brala úprava řízení o podporách rodin, jejichž živitelé byli ve státech s bývalým Rakouskem znepřátelených zadrženi neb internováni nebo jsou v Americe, a objasnil jsem při tom, proč se ministerstvo vnitra se souhlasem ministerstva financí rozhodlo zaujmouti blahovolné stanovisko k podporám amerických živitelů a zmocniti výnosem ze dne 17. dubna 1919, č. 14.562, okr. politické úřady, aby žádosti takových rodin, dojdou-li do 30. dubna 1919, vyřizovaly samy ve vlastním oboru působnosti a povolovaly žádanou další podporu, budou-li jinak splněny podmínky zákona ze dne 17. srpna 1919, ř. z. č. 376.

K tomuto kroku bylo ministerstvo vnitra vedeno poznáním, čerpaným z četných žádostí o podporu, že zdejší rodiny nemohly se dosud dorozuměti se svými příslušníky za mořem a že od nich přes možnost peněžních zásilek prostřednictvím amerických bank nedocházely žádné podpory, takže zde byla odůvodněna domněnka, že mezi našimi vystěhovalci nepronikla dosud známost o možnosti peněžních styků Ameriky s naším státem. Mimo to nečinilo se, jak tomu nasvědčuje také znění dotyčného výnosu, nijakého rozdílu mezi americkými živiteli po té stránce, vstoupili-li do americké armády čili nic, nýbrž přihlíželo se výhradně k potřebnosti podpory, takže povolené výhody bylá účastna každá potřebná rodina, jejíž živitel je v Americe.

Proto nemůže býti řeči o tom, že by výnos v dotazu kritisovaný stanovil nějakou výjimku v neprospěch rodin, o nichž dotaz jedná.

Ostatně přiznalo-li ministerstvo vnitra státní podporu i takovým potřebným rodinám, jimž podpora bývalou vládou rakouskou byla odpírána pro deserci nebo nesplněnou odvodní povinnost živitelů v Americe dlících nebo pro podezření z těchto vojenských deliktů, jest přímo nemyslitelno domnívati se, že by totéž ministerstvo zaujalo odmítavé stanovisko k podporám rodin, jejichž živitelé vstupem do americké armády projevili záslužnou činnou účast na našich osvobozovacích snahách.

Pokud pak přicházejí v úvahu úřady podřízené, bylo u okresních politických správ na moravském Valašsku a Slovácku provedeno šetření, aby se zjistilo, jestli snad některý úřad politický nepočínal si v praxi způsobem v dotazu odsuzovaným; jeho výsledek však rovněž nepřinesl dokladů ke stížnostem v dotazu tlumočeným, neboť u těchto úřadů žádosti podobné buď se vůbec neprojednávaly, nebo, projednávaly-li se, nebyla v žádném případě podpora odepřena jedině a výhradně pro vstup a službu živitele v americkém vojsku.

Nebyla-li snad některým takovým rodinám vyplacena další podpora do konce dubna 1919, dlužno hledati příčinu nikoli v odmítavém stanovisku úřadu, nýbrž v tom, že o podporu buď vůbec nebylo zažádáno, nebo až po 30. dubnu 1919, a že se pak vyřízení žádosti zdrželo pravděpodobně tím, že politický úřad, nejsa po 30. dubnu 1919 oprávněn žádosti takové sám projednávati, předkládal je k rozhodnutí úřadu nadřízenému.

Dále podotýkám, že ministerstvo vnitra poučilo oběžníkem podřízené úřady, že Čechoslováky, kteří vstoupili za války dobrovolně do některé ze spojeneckých spřátelených armád a konali v době převratu, t. j. 28. října 1918, skutečně službu nebo byli z ní řádně propuštěni a prokážou hodnověrně, že z důvodů ležících mimo jejich vůli nemohli vstoupiti nebo přestoupiti do Československé armády revoluční (zahraniční, legionářské), pokládati jest za legionáře, a že jejich rodiny mají za podmínek zákona o vyživovacím příspěvku nárok na vyživovací příspěvek.

Záleží tudíž na těchto rodinách samých, aby okolnost tuto úřadům prokázaly a domáhaly se, jestli tak dosud neučinily, podpory nikoli podle zákona o podporách pro rodiny osob internovaných, nýbrž podle zákona o vyživovacím příspěvku, a to ode dne, kdy jim jako příslušníkům osob dlících v Americe byla podpora zastavena.

Upozorňuji však, že úřady nemohou se ovšem spokojiti pouhým nedoloženým prohlášením žadatelů, že jejich živitelé vstoupili do americké armády, nýbrž že jest v nejvlastnějším zájmu jejich, aby své tvrzení prokázali nebo poskytli aspoň podklad, podle kterého by úřady mohly správnost jejich tvrzení zjistiti.

V Praze 14. srpna 1919.

Ministr:

Švehla v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP