Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1487.

Odpověď

ministra zemědělství k dotazu člena Národního shromáždění Františka Hrdličky a soudr. (tisk 1355) o hospodaření strojenými hnojivy.

Hospodaření strojenými hnojivy v republice Československé upraveno bylo společným nařízením ministra zemědělství a ministra průmyslu, obchodu a živností ze dne 23. listopadu 1918 sb. z. a nař. č. 48. Úprava tato stala se na podkladě veřejného hospodaření zavedeného již nařízením býv. ministerstva orby ve Vídni z. ř. č. 153 ze dne 26. dubna 1918 a hospodařením strojenými hnojivy pověřena za tím účelem zřízená komise pro strojená hnojiva se sídlem v Praze. Členové komise, kteří kromě zástupce vlády jmenovaného ministerstvem zemědělství, přísluší oběma skupinám zájemníků - zemědělců na straně jedné a výrobců (továrníků) strojených hnojiv spolu s velkoobchodníky strojenými hnojivy na straně druhé - jmenováni byli po návrzích předložených oběma skupinami, příslušnými ministerstvy. Členové komise jmenovaní ministrem zemědělství přísluší vesměs středním a malým zemědělcům, nehledě k zástupcům zemědělských rad, kteří přirozeně zastupují nejširší vrstvy zemědělské. Tak na př. člen pan Josef Hon z Těšínek u Kolína jest malorolníkem a nejnověji povolán byl ministrem zemědělství za dalšího člena pan Antonín Černý, tajemník ústředního svazu domkářů a malorolníků v Praze, Hybernská 7.

Komise pro strojená hnojiva započala svou činnost počátkem roku 1919 a řídí od té doby hospodaření těmi strojenými hnojivy, které veřejnému hospodaření podléhají.

Jsou to: síran amonný (čpavkový), dusíkaté vápno, superfosfát a rozložená kostní moučka a Thomasova moučka. Ostatní látky povahy strojených hnojiv, to jest hnojivé soli draselnaté, hnojivé hmoty vápenaté, moučky obsahující organický (ústrojný) dusík, jako jsou kožní, krevní, masová a rohová moučka, různé hnojivé směsi, a k hnojení používané odpadky průmyslové nepodléhají veřejnému hospodaření.

Snahou komise pro strojená hnojiva bylo vždy docíliti toho, aby strojená hnojiva, která v republice naší k disposici byla a budou, dostala se včas do rukou zemědělců, a aby jimi zásobeny byly všecky vrstvy zemědělců co nejspravedlivěji a nejrovnoměrněji. Za tím účelem přijala již dříve zavedený (v podzimu roku 1918 na podkladě nařízení býv. ministerstva orby ze dne 26. dubna 1918 č. 153) způsob rozdělování, který byl výsledkem snah českého odboru rady zemědělské v Praze v roku 1917/18. Tento způsob rozdělování, byť i nebyl ve všem ideální, lze za stávajících poměrů považovati za nejlepší, neboť znemožňuje jenom různé nekalé machinace, na př. dvojité zásobování, ale jest v pravdě lidovým zájmům širokých vrstev zemědělských nejlépe vyhovujícím. Dle tohoto způsobu přihlašují se zemědělci o strojená hnojiva prostřednictvím obecních úřadů za přesného udání osevné plochy a strojená hnojiva na jednotlivé obce, respektive v ní bydlící zemědělce dle stavu celkových zásob připadající přidělována jsou ustanovenými rozdělovnami. Rozdělovnami stanoveny byly po návrhu zemědělských rad, jakožto korporací k tomu příslušnými nařízeními povolaných a samozřejmě po náležitém ocenění předložených návrhů k tomu způsobilé ústřední zemědělské družstevní svazy. V zájmu věci samé, jejího zjednodušení, úspory času a výloh stanoven byl pokud možno nejmenší počet rozděloven, na př. pro český obvod Cech (oblast působnosti českého odboru rady zemědělské) jedna rozdělovna, pro Slovensko též jedna atd. Tím ovšem nechtějí se zodpovědná místa uzavírati požadavkům, jež v záležitosti této byly a budou snad ještě předneseny, pokud jsou náležitě zdůvodněny, jako stalo se v případě rozdělování strojených hnojiv na Moravě, kde za určitých podmínek umožněna spoluúčast "Ústřední jednotě h. sp. úv. v Brně" anebo v dotazu dotčeném případě přídělu 200 vagonů Thomasovy moučky "Ústřední domovině domkářů a malorolníků" v Praze a též případu "Skupiny svazu západočeských domkářů a malorolníků pro okres Březnice" v Tochovicích.

Za vedení komise pro strojená hnojiva byly pověřenými rozdělovnami vypsány včas lhůty ku přihláškám o strojená hnojiva a potřebné tiskopisy obecním úřadům dodány. Požadovaná hnojiva v množství odpovídajícím zásobám těchže v republice byla též na jaře pro potřebu jarního hnojení až na malé výjimky včas dodána. Není přirozeně vinou ministerstva zemědělství a ani komise pro strojená hnojiva, že tu a tam v některých obcích nebyly dobře pochopeny intence veřejného hospodaření strojenými hnojivy a tato nesprávně rozdělena. Komise pro strojená hnojiva a v mnohých případech i ministerstvo zemědělství samo, pokud bylo si stěžováno, vždy se vší přísností zakročily. I pro příště bude toho dbáno, aby nárok každého zemědělce bez rozdílu výměry i příslušnosti politické, na příděl strojených hnojiv byl hájen.

Přidělení 200 vagonů Thomasovy moučky "Ústřední domovině domkářů a malorolníků " provedla komise pro strojená hnojiva po předchozím svolení ministerstva zemědělství. Stalo se tak jedině v zájmu malorolnictva a teprve po důkazech, že na některých místech na jaře roku 1919 malorolníci přídělu strojených hnojiv nebyli súčastněni. Po většině stalo se to tam, kde obecní úřady přihlášky o strojená hnojiva vůbec nepodaly. Aby však tím nebyli poškozeni druzí zemědělci, a aby vyloučeno bylo dvojí zásobení členů Ústřední domoviny domkářů a malorolníků, zavázalo ministerstvo zemědělství tuto odborovou organisaci malorolnickou a domkářskou povinností, podati přesné seznamy členstva v jednotlivých obcích, by ze všeobecného přídělu veřejného prostřednictvím komise pro strojená hnojiva mohli býti vyloučeni. Teprve po splnění této podmínky dostalo se Ústřední domovině povoleného přídělu. Stejným způsobem povolilo ministerstvo zemědělství i skupině svazu západočeských domkářů a malorolníků pro okres březnický v Tochovicích, aby obstarala zásobení svých členů strojenými hnojivy. Jak patrno, dalo ministerstvo zemědělství k tomuto způsobu zásobení strojenými hnojivy svůj souhlas jen proto, že chtělo zájmům domkářů a malorolníků a jimi tlumočenému přání vyjíti vstříc.

Bude-li nutno i v příštím období, to jest na jaře r. 1920 ještě veřejně strojená hnojiva obhospodařovati, rozhodnuto bude o způsobu rozdělování strojených hnojiv po veřejné úřadě se všemi zájemníky resp. zájmovými organisacemi zemědělskými, průmyslovými a velkoobchodu. Pro období podzimní tohoto roku zůstává v platnosti stávající způsob rozdělování prostřednictvím obecních úřadů. Pokud těch zemědělců, jimž byl odepřen záznam potřeby strojených hnojiv se týče, dalo ministerstvo zemědělství komisi pro strojená hnojiva rozkaz, aby přijímala dodatečné přihlášky - odpovídající předpisům - a tyto pokud tomu disposice, zásoby a čas dovolí, vyřizovala.

Ministerstvo zemědělství sleduje pozorně činnost komise pro strojená hnojiva a může působnosti její vzdáti plné uznání. Za těžkých poměrů současných pracuje komise tato téměř ve všech oborech své činnosti, nejen po stránce administrační, ale i v otázkách cenových, rozdělování dovozu a výroby strojených hnojiv se týkajících vytrvale a iniciativně ku prospěchu širokých vrstev zemědělských.

V Praze 6. srpna 1919.

Ministr zemědělství:

Prášek v r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP