Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1482.

Odpověď

ministra sociální péče na dotaz členů Národního shromáždění československého B. Bezděka, A. Čuříka a soudruhů (tisk 1271) o tom, nařídí-li ministr sociální péče, aby úřady rovnoprávně zacházely s organisacemi válečných invalidů, zvláště však se Svazem křesťansko-sociálních invalidů československých se sídlem v Brně, Nová ulice 8.

Ministru sociální péče není ničeho známo, že by úřad pro válečné poškozence v Brně úplně pomíjel Svaz křesťanskosociálních invalidů se sídlem v Brně a obsazoval místa pouze členy Družiny invalidů. Úřad tento byl zřízen ve smyslu zákona ze dne 6. dubna 1919, čís. 199 sb. z. a n. a stará se o válečné poškozence bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Totéž platí o ortopedické dílně v Brně a skladišti v Keršpicích. Při obsazování míst, které se děje ministerstvem sociální péče samým, rozhoduje jedině kvalifikace a schopnost invalidů-žadatelů a potřeba.

Co se týče zastoupení invalidů při dodatečných prohlídkách válečných invalidů, které podle nařízení ze dne 28. dubna 1919, č. 224 sb. z. a n. provedou okresní komise sociálně-lékařské, jest v této komisi podle § 6. cit. nařízení pouze jeden zástupce invalidů, kterého jmenuje politický úřad I. stolice po návrhu příslušných organisací. Jmenování jeho nezávisí ovšem na jeho politické příslušnosti a je jasné, že na zástupce velikých organisací béře se při jejich jmenování větší zřetel, než na organisace menší, jako jest v daném případě Svaz křesťansko - sociálních invalidů, teprve před několika měsíci založený.

Potřebné vyhlášky, věstníky, oznámení týkající se válečných invalidů, přidělují se v dostatečném množství úřadům podřízeným předepsanou cestou, po případě uveřejňují se veřejným tiskem.

Na stížnost, že jednotlivá nařízení týkající se invalidů nejsou dostatečně publikována, sděluji, že všechny zákony a nařízení za trvání jeho úřadu vydaná, byla předepsanou úřední cestou publikována. Co se týče publikace zákona ze dne 28. března 1918 ř. z. č. 119, jenž nejedná o Karlově fondě, nýbrž o tak zvaných přídělech vojínům, jich příslušníkům a pozůstalým po vojínech, sděluji, že zákon tento byl vydán za staré rakouské vlády, a že jsem tedy na řádnou publikaci tohoto zákona nemohl míti žádného vlivu. Zákon tento bude nahražen novým, právě chystaným zákonem o požitcích válečných poškozenců vůbec.

Udílení podpor z tak zvaného Karlova fondu není předmětem zákonného upravení.

Vyhlášky o sociálně-lékařských prohlídkách a poučení o slevách jízdného na drahách byly v denním tisku uveřejněny.

Žádosti za podpory vyřizují se dle možnosti rychle a blahovolně, nechť jsou kdekoliv a kýmkoliv podávány, ovšem ministerstvo sociální péče považuje podpůrnou činnost za podružnou a přechodnou.

Dohodnutím s ministerstvem financí bylo zjištěno, že tvrzení, že o zadávání trafik v území československé republiky bude spolu rozhodovat s úřady jedině Družina válečných invalidů československých a žádná organisace jiná, se na pravdě nezakládá. O nějakém spolurozhodování neb zúmyslném odstrkování soukromých organisací ve věcech úředních nemůže býti vůbec řeči. Ministerstvo sociální péče klade váhu na spolučinnost organisací a bude se jí dovolávati v rozsahu čím dále tím větším.

Členové Družiny československých invalidů netěší se nižádným výsadám neb výhodám u ministerstva sociální péče a úřadů jemu podřízených.

V Praze dne 30. července 1919.

Ministr sociální péče:

Dr. Winter, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP