Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1477.

Odpověď vlády.

na dotazy členů Národního Shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby, V. Rebše, B. Fischera a soudruhů (tisk č. 1223) na ministerstvo financí v záležitosti kalamity s drobnými bankovkami peněžními a rozšiřování bankovek s falešnými kolky, Rud. Mlčocha a soudruhů (tisk č. 1237) na ministerstvo financí o penězích s falešnými kolky a záplavě papírových korun a dvoukorun a dr. Engliše a soudr. (tisk č. 1257) na vládu o oběhu bankovek s falšovaným kolkem.

I. Oběh drobných bankovek.

Bankovky Rakousko-uherské banky znějící na 1 K a 2 K byly z okolkování bankovek dle nařízení z 25. února 1919, čís. 86 Sb. z. a n. vyňaty. Aby se zamezilo přílivu těchto bankovek do území našeho státu, byl jejich dovoz a zasílání do tohoto území dle čl. 3 nař. ze dne 6. března 1919, č. 113 Sb. z. a. n. zakázán a cestujícím do tohoto území dovoleno vzíti sebou v těchto bankovkách pouze obnos 50 K nepřesahující. Kromě toho byla povinnost přijímati tyto bankovky nařízením ze dne 12. května 1919, č. 240 Sb. z. a n., omezena na nejvyšší obnos 20 K; později bylo v souhlasu s tímto i množství, jež jest cestujícím dovoleno do území našeho státu vzíti sebou, nařízením ze dne 10. června 1919, č. 311 Sb. z. a n., omezeno rovněž na 20 K.

Nařízení tato se vzdor nejpřísnějším kontrolním opatřením silně přestupují; zejména naše pohraniční okresy byly stále zaplavovány bankovkami řečeného druhu.

Důvod toho jest především v tom, že bankovky 1 až 2 K sem podloudně dopravované byly dopravovateli vyměňovány za bankovky okolkované československým kolkem, tyto kolkované bankovky pak vyvezeny do ciziny a zde opět za ně vyměňovány 1 a 2 K bankovky, které byly v oběhu na území druhých států vzniklých z bývalé Rakousko-uherské monarchie. Poněvadž pak tyto bankovky druhých států mají nižší kurs, obdrželi podloudní dopravovatelé za naše okolkované bankovky v cizině větší množství 1 a 2 K bankovek než odpovídalo jejich nominelní hodnotě. Tímto způsobem prováděly se obchody, jež podloudným dopravovatelům přinášely zisk a nás zbavovaly našich cenných zákonných platidel.

Druhý důvod, že naše pohraniční okresy byly stále zaplavovány bankovkami řečeného druhu, nutno hledati v tom, ze obyvatelstvo právě v pohraničních okresích zejména na hranicích Moravy a Něm. Rakouska projevilo chatrné porozumění pro hospodářské a valutární zájmy našeho státu a podporovalo účinným způsobem podloudnou dopravu řečených bankovek do našeho území.

Jelikož zmíněná nařízení neměla žádoucího účinku, bylo nařízeno též poštovním úřadům, aby nepřijímaly od jedné strany více než 20 K denně v drobných bankovkách znějících na 1 a 2 K; vedle toho vyzval též Bankovní úřad ministerstva financí hlavní svůj ústav v Praze a své pobočky, aby nepřijímaly ani od úřadů bankovky ty v obnosech 20 K přesahujících.

Tím chtělo se docíliti, aby obyvatelstvo zejména pohraničních, bankovkami řečeného druhu nejvíce zaplavovaných okresů, bylo přinuceno odepírati podloudným dopravovatelům výměnu drobných bankovek za vyšší okolkované bankovky, neboť jen tímto způsobem bylo by možno vzíti pohraničnímu obyvatelstvu příležitost zbavovati se snadným způsobem vyměněných bankovek a tím podporovati podloudnou jejich dopravu.

Veškerá tato uvedená opatření mají tudíž ráz ryze obranný a brání v první řadě vývozu cenných papírových platidel z naší republiky, jsou tedy v eminentním zájmu státu.

Nedá se ovšem popříti, že opatření ta mají v zápětí jisté obtíže v oběhu bankovek.

Finanční ministerstvo samo toho velice lituje, jest však přesvědčeno, že obtíže tyto nejsou přece takového rázu, aby se jim při pravém porozumění pro státní zájem a při dobré vůli průmyslnictva, obchodnictva i živnostnictva a ovšem též konsumentů nedalo s prospěchem čeliti. Záleží to ovšem od způsobu podniku a musí býti přenecháno vedení podniku samostatného, jaké prostředky sluší voliti, aby tohoto účelu bylo dosaženo.

Kromě toho však považuje finanční ministerstvo za nevyhnutelný prostředek součinnost všech povolaných činitelů bez rozdílu, aby zvláště v širokém publiku bylo rozšířeno pravé porozumění pro důvody oněch opatření. Dožaduje se tudíž finanční ministerstvo členů Národního shromáždění, aby jak po venkově, tak i v městech slovem i denními listy poučovali obecenstvo o pravém důvodu řešených opatření.

Ostatně budou v nedlouhé době vydány vlastní drobné bankovky Československého státu, čímž tyto potíže budou odstraněny.

II. Oběh bankovek s falešnými kolky.

Na území naší republiky vyskytují se sice bankovky s padělanými kolky importované hlavně z ciziny (z Německa, Uher a Německého Rakouska), množství to však nedosahuje takové výše, jež by způsobovala odůvodněné obavy. Důkazem toho jest, že dle pověstí byl moravsko-ostravský kraj »zaplaveny falešnými kolky; úředním šetřením zvláštního komisaře vyslaného Bankovním úřadem ministerstva financí na místo samé se však zjistilo, že v řečeném kraji obíhá bankovek s padělanými kolky pouze 1,78%.

Chaos do hospodářského života zavádí obecenstvo samo tím, že béře všechny přehnané pověsti za bernou minci. Tak jsou na př. bankovky 100 K opatřené kolkem, na němž kolem srdíček chybí čárky, považovány obecenstvem za padělky, ač jsou pravé. Naprostá jednotnost v barvě a tisku bankovkových kolků nebyla při ohromném nákladu těchto kolků z technických příčin možna. Následkem chvatné výroby, častou nutnou záměnou opotřebovaných tiskových ploten nebylo možno docíliti jednotnosti v barvě a v přesném provedení kresby. Barva kolků byla též změněna tím, že strany před nalepením užívaly před očistěním bankovek roztoku sody a tato pak měla vliv na barvu nalepeného kolku. Takovéto kolky jsou šmahem označovány za padělky, ač jsou pravé.

Podřízeným úřadům bylo rozkázáno, aby každou bankovku opatřenou podezřelým kolkem zadržely; v každém takovém případě však se pravost kolku odborně zkoumá, takže se odeberou straně jen ty bankovky, které mají skutečně padělaný kolek. Padělání kolků je zločinem proti státu a poškozuje přirozeně i zájmy obyvatelstva. Nutno tedy jak v zájmu státním tak i v zájmu vlastním od obecenstva žádati největší opatrnosti; spolučinnost obyvatelstva jest ku vypátrání pravých vinníků pro státní orgány nevyhnutelna. Nebude zajisté za těžko příjemcům, zvláště vyšších bankovek znějících na 100 K a 1000 K, aby zjistili si osobu, od které bankovky s podezřelým kolkem obdrželi, mohou si na př. poznamenati číslo a serii. Toto může podstatně přispěti ku vypátrání skutečných padělatelů; při nejmenším mají však takoví příjemci pro případ, že by kolek na bankovce byl úředním šetřením shledán padělaným, postihací právo proti tomu, kdo jim bankovku odevzdal.

Vydati podrobná poučení o tom, které kolky jsou pravé a jak, je rozeznati od falešných, nemůže ministerstvo financí, poněvadž by tím padělatelé byli jen upozorněni na vady a nedostatky svých fabrikátů.

Ostatně mohou býti jednostokorunové bankovky, jež jsou nejčastěji označovány obecenstvem jako nehodné důvěry, jsou-li kolkovány, již nyní u hlavního ústavu Bankovního úřadu v Praze nebo jeho poboček vyměňovány za nové československé státovky znějící na 100 K; mimo to budou v nejbližší době i obíhající jednotisícové korunové bankovky z části nahrazeny novými státovkami naší republiky, znějícími na 5.000 K československých.

V Praze dne 28. července 1919.

Ministr financí:
Ministerský předseda:
Dr. Horáček, v. r.
Tusar, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP