Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1469.

Dotaz

členů Národního Shromáždění Vlad. Hatláka, V. Votruby, Petrovického, Fischera, Sládka a soudruhů na ministra zemědělství stran působnosti sklepních inspektorů vinařských na Moravě.

Ku kontrolování a dohlížení na ustanovení vinného zákona, byli po rozumu § 13. zákona o obchodu vínem ze dne 1. dubna 1907 ř. z. č. 10 bývalým rakouským ministerstvem orby ustanoveni státní sklepní inspektoři.

Úřední činnost sklepních inspektorů počala v září r. 1908. Pro správní obvod, podřízeny moravskému místodržitelství, byli v roce 1908 ustanoveni dva sklepní inspektoři. Pro rozdělení obvodu činnosti těchto rozhodovala úřední a jednací řeč obecních zastupitelstev té které obce a byl též rozvrh teritoriálních obvodů působnosti obou státních sklepních inspektorů v úředních novinách 1908 dne 25. srpna uveřejněn.

Změnou státní svrchovanosti a prohlášení československého státu rozhodlo moravské místodržitelství, dodržujíc zásady s hora uvedené, a přidělilo všechna města která přešla do české správy, výměrem ze dne 13. listopadu 1918 k oboru působnosti sklepního inspektora českého. Tím, že zemské hlavní město Brno a město Olomouc, Zábřeh na severní Moravě, Lipník, Místek. Moravská Ostrava, Vítkovice, Přívoz, Moravský Krumlov, Miroslava, Židlochovice, Břeclava, Hodonín, a mnohé větší obce na Moravě přešly do české správy, přiděleny byly k oboru působnosti sklepního inspektora českého, který v těchto místech až do dnešního dne službu zastával.

Ježto sklepní inspektor ve Slezsku Ger. Drössler zažádal o přeloženi do trvalé výslužby, pověřilo ministerstvo zemědělství vedením jeho agendy též sklepního inspektora českého v Brně. Ministerstvo zemědělství nyní nejen že zakázalo inspektoru českému na Moravě jeho jakoukoliv činnost na Slovensku, nýbrž nařídilo jemu i na Moravě, omeziti svoje úřední výkony jen na ony kraje resp. obce, které jemu byly přikázány bývalým ministerstvem orby.

Tímto rozhodnutím pozbývá platnosti ustanovení moravského místodržitelství ze dne 13. listopadu 1918 a připadají české menšinové obce a města: hlavní město Brno, spojené s ryze českými obcemi a městy ve Velké Brno; Olomouc spojeny s ryze českými obcemi a městy ve Velký Olomouc, Moravská Ostrava, Vítkovice, Přívoz, Lipník, Místek, Zábřeh na severní Moravě, Krumlov, Miroslava, Židlochovice, Břeclava, Hodonín a jiné do obvodu sklepního inspektora německého, jenž není mocen českého jazyka ani slovem ani písmem a nedovede se stranami dohovořiti, takže již za staré vlády byla na říšské radě poslancem Konečným, který jest členem Národního shromáždění v Praze, podána interpelace.

Pravděpodobně ministerstvu zemědělství nebyly poměry objasněny, a toto k nesprávnému návrhu příslušného referenta moravského místodržitelství se rozhodlo, by česká města, dnes již volbou do českých rukou přešlá, byla přidělena v československé republice úředníkovi neznalému českého jazyka ani slovem ani písmem.

Podepsaní se proto táží:

Hodlá p. ministr zemědělství v této věci nápravu zjednati? Co míní ministr zemědělství podniknouti ve věci řádného vybavení sklepního inspektorátu vinařského na Moravě?

V Praze dne 25. července 1919.

Vladimír Hatlák. V. Votruba, Petrovický, B. Fischer, Sládek.

Dr. Herben, V. Rebš, Dr. Matoušek, Dr. B. Němec, Ing. Nekvasil, Dr. Budinský, Dr. Lukavský, Dr. Vaněk, Dr. Hajn, Dr. Schieszl, Dr. Engliš, B. Král, Sís, Dr. J. Mareš, Ing. Bečka, Dr. Ad. Stránský, Viková-Kunětická.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP