Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1455.

Dotaz

člena Národního shromáždění Františka Svobody a soudruhů na ministra vnitra a ministra nár. obrany ve věci nekorektního jednání vojenské policie a četnictva proti členům soc. dem. organisací.

V prvé polovině t. m. provedla místní vojenská policie v Náměšti n./Oslavou na Moravě (vojsko vozatajského pluku, který tou dobou dlí v Náměšti) prohlídky u čtyřech členů soc. dem. organisace. Při této prohlídce přeházeli v domácnostech vojáci vše, na co přišli, a neušetřili ani toho nejmenšího, aby toho neprohlédli. Prohlídka tato konala se za účasti dvaceti ozbrojených vojínů, jednoho nadporučíka a dvou četnických strážmistrů. Na čí rozkaz a z jakého důvodu tyto prohlídky byly vykonány, nebylo postiženým sděleno. Intervenující nadporučík se odvolával, že tak činí z nařízení Republiky. Prohlídky pochopitelně vyvolaly v městě veliký rozruch a daly podnět k šíření romantických pověstí, jako by postižení byli ve spojení s bolševiky, měli na skladě zbraně a velké sumy peněz. Právě o členech soc. dem. organisace v Náměšti n./Oslavou je známo, že jsou zásadními odpůrci bolševiků, a prohlídky u nich učiněné byly předsevzaty bez náležitého opodstatnění, z lehkomyslnosti, které by se kontrolující a policejní orgány vojenské v Československé republice měly vystříhati. Bezvýslednost prohlídek ukazuje, že se zde stal opětně jeden ze smutně známých přehmatů vojenské policie, která z nepochopitelných příčin ráda na anonymní udání persekvuje členy soc. dem. organisací.

Druhý případ persekuce týká se soc. dem. řečnice Patákové z Jezer na Moravě, která přednášela na Husově slavnosti v Mokré, kde mezi jiným pochvalně se zmínila o vznešeném komunismu Husitů a Táboritů. Pro tuto okolnost byla Patáková četnictvem vyšetřována z podezření bolševismu.

Uvedené okolnosti zavdávají podnět k oprávněné nespokojenosti mas dělnictva, které nepochopí, proč pro malicherné a neopodstatněné příčiny zahajuje se vyšetřováni a prohlídky se soc. dem., když by za současných poměrů, kdy bují tolik zlořádů, měla vojenská policie i četnictvo čestnější a vděčnější pole působnosti s činitely, kteří vykořisťováním a přeháněním cen jsou skutečným nebezpečím Republiky.

Podepsaní se táži:

Jest pan ministr vnitra a ministr národní obrany ochoten dáti vyšetřiti uvedené případy a zjednati postiženým zadostučinění?

V Praze dne 23. července 1919.

František Svoboda,

Brožík, Johanis, Ecksteinová, Jaroš, Novák Ant., Josef Teska, Štěpánek, Pavlán, Filipinský, Charvát, Zavadil, Fr. Houser, Kolaříková, Aust, J. Marek, E. Burian, Hybeš, Svěcený, Merta.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP