Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1451.

Návrh.

člena Národního shromáždění Dra Fr. Rambouska a spol. na ustavení Československé Parlamentní Rady Obchodní (dle vzoru belgického).

I. Československá Parlamentní Rada Obchodní jest prosta jakékoliv strannické předpojatosti a má za účel:

a) jednati o otázkách týkajících se obchodu a hospodářského rozpětí státu, vyhledávati vhodná ustanovení pro zákonodárství obchodní, sbírati a studovati popudy interesentů;

b) udržovati v zájmu státním domácí zákonodárství obchodní ve shodě s hlavními hospodářskými státy spojeneckými;

c) prostřednictvím sekretariátu Parlamentní Rady udržovati co nejrozsáhlejší styky: jednak mezi poslanci (členy Rady) a domácími korporacemi obchodními, jednak mezi Českoslov. Radou Obchodní a analogickými Radami, které již u všech dohodových států jsou utvořeny.

II. Rada se skládá:

a) ze dvaceti členů Národního shromáždění;

b) z presidentů Obchodních a Živnostenských komor;

c) ze dvou odborných znalců mezinárodního práva v ministerstvu spravedlnosti a zahraničních záležitostí;

d) ze pěti členů jmenovaných Parlamentní Radou Obchodní z řad právních znalců obchodních a národohospodářských.

III. Výbor Rady je složen z předsedy, náměstka a tajemníka.

IV. Sekretariát Parlamentní Rady jest orgánem iniciativním, který pod dozorem výboru soustřeďuje a připravuje práce Rady.

V. Korporace obchodní platí příspěvek, jehož výši určují samy - nesmí však býti menší nežli padesát korun ročně. Mají právo společně pracovati pouze jako poradci Parlamentní Rady.

VI. Členové, uvedení v odst. II. a), b), c), d) jsou voleni na 4 roky a po uplynutí 4 let mohou býti znovu voleni. V případě odstoupení, úmrti nebo vypršení mandátu některého člena, může Rada býti doplněna kooptací. Poslanec, který při volbách do Národního shromáždění nebyl znovu zvolen, přestává býti členem Rady.

Poznámka: Stálým sídlem všech mezinárodních Rad parlamentních jest Brusel, kde jest permanentní kancelář ústřední, založená počátkem roku 1914.

Parlamentní Rady obchodní pořádají každoročně sjezd (v květnu letošního roku byl již pátý sjezd) v některém z hlavních měst evropských, kamž vysílají zvolenou delegaci alespoň 5 členou s výborem v čele. Jednací jazyk jest francouzský.

Odůvodnění:

Světová konkurence obchodní, jakož i fakta, že jednotlivci zmocňují se veškerého obchodu na úkor valné části obyvatelstva, vedla dohodové zástupce lidu k myšlénce, věnovati veškerou pozornost pro největší zájmy každého národa, a těmi jsou zájmy obchodní a národohospodářské.

Chrániti zájmy obchodní a národohospodářské před nepovolanými vlivy vykořisťovatelů jest přímo povinností zástupců lidových právě tak, jako ochrana domácích výrobků před konkurencí ciziny.

Ježto v dohodových státech Parlamentní Rady Obchodní již všude existují a československé Národní shromáždění se sjezdu v Bruselu již súčastnilo, navrhují podepsaní, aby se neprodleně přikročilo ku zřízení Parlamentní Rady Obchodní dle vzoru belgického, přejatého většinou států, i u nás.

Formálně přidělen buď návrh výboru finančnímu, za účasti našich zástupců na parlamentní Konferenci bruselské.

V Praze dne 24. července 1919.

Dr. Rambousek,

Dr. Klouda, Sladký, Holejšovský, Kopeček, P. Maxa, Dr. Hnídek, Freiman, Tučný, Špatný, Buříval, Laube R., Dr. O. Krouský, Landová-Štychová, A. Konečný, J. Netolický, J. Hrizbyl, Skorkovský, Dr. Krejčí, J. Kvidera, Dr. E. Franke.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP