Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1430.

Zpráva právního výboru o vládním návrhu zákona tisk č. 589, na odstranění nedůvodných zákazů tiskopisů, vyslovených podle § 493 tr. ř., s osnovou zákona o objektivních nálezech v řízení tiskovém.

V bývalém Rakousku pokroková veřejnost a především pokrokové strany české, jsouce si vědomy důležitosti svobody tiskové, po dlouhá léta usilovaly o pronikavou reformu jak tiskového zákona, tak i o moderní úpravu řízení ve věcech tiskových, jehož neblahou praksi tak tísnivě pociťoval národ český a jeho svobodomyslný a pokrokový tisk nejen za dob normálních, ale ve zvýšené míře obzvláště za posledních let válečných.

Není proto s podivem, jestliže ihned po převratu projevila se jak v Národním výboru, tak i v Národním shromáždění živá snaha, aby dle možnosti odčiněny byly důsledky neblahé prakse tiskové z bývalého Rakouska převzaté.

Členové Národního shromáždění Dr. Meissner, Prokeš, Dr. Franke a soudruzi podali již dne 21. listopadu 1918 návrh (tisk 28), kterým se vláda vyzývá, aby neprodleným nařízením veškerého ministerstva zrušila všechny zákazy tisk§opisů, vyslovené do dne 28. října 1918, vyjímaje jediné tiskopisy, které zakázány byly pro trestné činy proti mravopočestnosti.

V později pak podaném návrhu člena Národního shromáždění Dra Boučka a soudruhů na vydání zákona o tisku (tisk č. 560) domáháno se zrušení paragrafů 483 a 494 tr. ř., tedy zrušení těch ustanovení trestního řádu, jimiž upravuje se řízení ve věcech tiskových a s ním též zrušení t zv. objektivního řízení.

Definitivní úprava tiskového zákona a spojená s ní nutná přestavba dosud platného trestního zákona i trestního řádu vyžadovati bude vzhledem k povaze věci a rozsáhlosti látky drahně času.

Proto s povděkem uvítati sluší vládní návrh zákona, jenž směřuje k odstranění nedůvodných zákazů tiskopisů (tisk čís. 506), který v oboru řízení ve věcech tiskových značí podstatný pokrok k lepšímu.

Osnova vládní, vydaná z podnětu zmíněného návrhu Dra Meissnera, Prokeše, Dra. Franke a soudr., třeba že neodstraňuje úplně objektivního řízení ve věcech tiskových, učinila podstatný průlom do zásady objektivního řízení, jednak navrhujíc pro praeterito neplatnost zabavovacích nálezů, které přede dnem 28. října 1918 byly vydány a v nichž uvedené trestné činy provedeným převratem státním přestaly býti pro náš stát trestnými, jednak poskytujíc zásadně možnost přezkoumání a zrušení zákazů tiskopisů již v našem státě vydaných tam, kde nastalou změnou veřejných poměrů obsah tiskopisů zabavených přestal býti trestným, anebo kde pominul již veřejný zájem na vysloveném zabavení.

Právní výbor pojednal o této osnově zákonné -ve schůzích dne 25. června a 2. července 1919 za přítomnosti a vynikající spolupráce pana univ. prof. Dr. Prušáka, který jako pozvaný expert porad právního výboru se súčastnil.

Po provedené všeobecné rozpravě usnesl se právní výbor, aby osnova vládou předložená byla přepracována a to na základě těchto vůdčích zásad:

a) buďtež zrušeny všechny konfiskace tiskopisů, vydané v území republiky naší před převratem, vyjímaje jediné případy, kde důvod zabavení tvořil trestný čin proti mravopočestnosti nebo trestný čin soukromožalobný,

b) budiž při změně veřejných poměrů zjednána zákonná možnost zrušiti konfiskační nálezy ve státě našem vůbec vydané.

Podnět referentův, aby ustanovení o náhradě škody zabavením tiskopisů způsobené, jak je obsaženo v paragr.491 tr. ř. rakouského a v tiskové novele z 9. července 1894 ř. z. č. 161, rozšířeno bylo také na případy dodatečných zrušení konfiskací, nebyl většinou výboru schválen.

Podle zásad takto přijatých vypracován byl nový návrh a předložen byl ve schůzi práv. výboru dne 2. července 1919.

Proti znění článku prvního přepracovaného návrhu, jímž mělo býti vysloveno, že veškeré do dne 28. října 1918 jak soudy rakouskými, tak i uherskými vydané konfiskační nálezy - s výjimkou ovšem rozhodnutí, dle nichž obsahem tiskopisu byl spáchán trestný čin proti mravnosti, nebo trestný čin soukromožalobný - pozbývají platnosti, přednesl přítomný zástupce ministerstva spravedlnosti řadu námitek žádaje jednak z důvodů čistě věcných, jednak s poukazem na technické obtíže při provádění zákona, aby upuštěno bylo od prohlášení neplatnosti veškerých konfiskací do převratu provedených.

Právní výbor, pojednav znovu podrobně navrhovanou částečnou úpravu řízení ve věcech tiskových, přistoupil posléze na žádost zástupce ministerstva spravedlnosti, uváživ, že vzhledem k daným poměrům lze se prozatím spokojiti tím, jestliže zákon zjednává možnost, aby každá konfiskace - ať již před převratem anebo po něm vyslovená dodatečně byla přezkoumána a po případě zrušena.

V důsledku toho upustil právní výbor od rozlišování, obsaženého v původní vládní předloze, která činila rozdíl mezi nálezy konfiskačními před 28. říjnem 1918 vydanými a v těch zase rozlišovala nálezy vydané soudy bývalého mocnářství Rakousko-uherského mimo území Československé republiky a nálezy vydané soudy v obvodu nynějšího našeho státního území - a mezi nálezy po převratu vydanými, a schválil pak jednomyslně osnovu zákona ve znění níže uvedeném.

I navrhuje právní výbor, aby Národní shromáždění ústavně schválilo tento

Zákon

ze dne.................................................................... 1919

o objektivních nálezech v řízení tiskovém.

Čl. 1.

Paragraf 493 tr. ř. ze dne 23. května 1873 č. 119 ř. z. se doplňuje takto:

"Soud, který učinil nález dle paragr. 492 a 493 odst. 1., zruší k návrhu státního zástupce nebo súčastněné osoby nález ten neb zákaz dalšího rozšiřování, jestliže obsah tiskopisu netvoří již skutkové podstaty trestního činu, protože veřejné poměry se změnily, anebo jestliže není již veřejného zájmu na tom, aby zachován byl v platnosti zákaz, rozšiřovati tiskopis. Usnesení takové učiní soud v sezení neveřejném, vyslechna při něm státního zástupce a účastníka, který návrh učinil. Bylo-li návrhu vyhověno, buď usnesení vyhlášeno úředními novinami."

Čl. II.

Paragraf 478 uher. tr. ř. (čl. zák. XXXIII: 1896) se doplňuje takto:

" Soud, který vynesl rozsudek podle paragr. 477, zruší usnesením k návrhu státního zástupce nebo súčastněné osoby dřívější své rozhodnutí o zabavení a zničení, jestliže obsah tiskopisu netvoří již skutkové podstaty trestného činu proto, že veřejné poměry se změnily, anebo jestliže není již veřejného zájmu na tom, aby zachován byl v platnosti zákaz rozšiřovati tiskopis. Usnesení takové učiní soud v sezení neveřejném, vyslechna při něm státního zástupce a účastníka, který návrh učinil. Bylo-li návrhu vyhověno, buď usnesení vyhlášeno úředními novinami."

Čl. III.

Zákon tento nabývá účinnosti 15. dne po vyhlášení. Výkonem pověřen jest ministr spravedlnosti.

V Praze 15. července 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. Matoušek v. r.
Dr. Klouda v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP