Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1428.

Zpráva

kulturního výboru o návrhu Dra Jehličky a soudruhů (tisk č. 1220), aby bola zriadena v Bratislave katolická fakulta bohoslovecká.

Jest zjištěno, že na Slovensku žije více než půltřetího milionu katolíků. Slovensko však nemá fakulty bohoslovecké. Největší diecese ostřihomská se semeništěm připadla na území Slovenské takřka celá. Leč Ostřihom leží v Maďarsku. Ani do Ostřihomu ani jinam do ciziny nemohou bohoslovci slovenští jíti. A kdyby i to bylo možným, jako že možným to není, nebylo by to ku prospěchu, neb duchovenstvo vychováváno býti má uprostřed těch, jejichž knězem má býti a mezi nimiž má působiti.

Jde o rychlou pomoc v ohledu tom. I když se poukazovalo na blízkou rozluku církve od státu, kdež církev katolická sama si může zříditi fakultu theologickou, převládnul předce ve výboře kulturním náhled a názor, že by otálení bylo na škodu velikou, a že stát má fakultu zříditi. Později po rozluce převezme ji církev katolická, vydržovati ji bude z majetku, jenž ji po rozluce připadne.

K § 1. podotýká se, že vyučovací věcí je vedle latiny, jíž vytčeny jsou jisté předměty, při předmětech, jimž se vyučuje, jakž jsme zvykli říkati "inlinqua vernacula," je čeština a slovenština. Bude-li nutno, třeba i maďarštiny volno užívati při kurse snad zřízeném.

Zřídí se i stolice "pro mši", vždyť řecko-katol. bohoslovci rovněž budou vyhledávati fakultu bratislavskou. Jest žádoucno, by se zájem o jednotu víry východu a západu více rozšiřoval. První profesoři dle analogie při universitě brněnské, buďtež ustanoveni od komise složené z 2 profesorů pražské české, 2 profesorů olomoucké fakulty bohoslovecké a 2 členů navržených politickými kruhy katolickými, za předsednictví ministerstva školství a národní osvěty.

Kulturní výbor, jenž přijal zákon 10 hlasy proti 3, navrhuje:

"Slavné Národní shromážděni rač přijati tento zákon":

Zákon

ze dne............................ 1919,

kterým se zřizuje samostatná katolická fakulta bohoslovecká v Bratislavě.

§ 1.

V Bratislavě se zřizuje československá katolická fakulta bohoslovecká. Vyučovací řečí jest slovenština i čeština.

§ 2.

Zákon tento nabude platnosti dnem vyhlášení.

§ 3.

Provedení zákona se ukládá ministerstvu školství a národní osvěty.

V Praze 15. července 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
Dr. O. Srdínko v. r.
Dr. Ant. Cyr. Stojan v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP