Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1407.

Dotaz.

členů Národního shromáždění Rudolfa Mlčocha, Ecksteinové a soudr. na vládu republiky československé o kritických poměrech živnosti truhlářské.

Živnost truhlářská a zejména výroba nábytku je ve velmi kritické situaci. Následkem úplného zastavení stavebního ruchu po celý čas války, kterýžto stav trvá dosud, byly nuceny všecky podniky stolařské i stavební vrhnouti se na výrobu nábytku. Také ti truhláři, kteří vrátili se z vojny. Nedostatkem a velikou drahotou materiálu octl se tento odbor výroby v mimořádně těžké krisi, kterou může zdolati jedině za účinné pomoci vlády. Jak úžasně zdraženy materiálie, nezbytně potřebné k výrobě nábytku, svědčí toto:

Dřevo, dřevivo měkké stálo před válkou 50 K jeden metr, dnes stojí 250-300 K. Tvrdé dřevo, dub, stouplo z 250 K na 650 až 700 K. Šelak z 15 K na 200-400 K, fermež z 1.40 K na 40 K, brunolin ze 2 K na 30 K, klih z 1.40 K na 8.50 K, dýhy, nejdůležitější to materiál při výrobě nábytku, stouply ze 60 h na 13 K, tedy o 2500%. Kování zdraženo desateronásobně, i více. Tak na příklad štítek, který stál 50 h stojí 5 K, zámek z 80 h stoupl na 10 K atd. Mzdy stouply ze 4 K na 24 K denně. Tyto materiálie, zejména dýhy, šelak, brunolin, kování, fermež, jsou nuceni výrobci nakupovati z ciziny, po většině z Vídně, neboť u nás těchto buď vůbec není, nebo, jako na příklad kování, vyrábí se v množství naprosto nedostatečném. Dovoz těchto materiálií je však jednak velmi stížen, a pak vysokým clem a velmi drahou dopravou příliš zdražen, takže vídeňské nábytkové firmy mohou nám snadno konkurovati lacinějšími hotovými výrobky nábytku, jichž cena je nižší, než u nás cena výrobní. Tak přijde na příklad při dýhách clo na 30 K z 1000 K a dovoz na 100 K z Vídně z téhož obnosu. Velikou drahotu dřeva způsobují zejména banky, které zkoupily téměř všechno dřevo a obchod s tímto si skorem zmonopolisovaly.

Dále jest také k tomu poukázati, že dřevo prima jakosti ve velkém množství se vyváží do ciziny, nebo dodává se velkokapitalistickým firmám, kdežto malý a střední výrobce musí za drahé peníze přijímati dřevo podřadné, ba i špatné jakosti. Uvedené okolnosti způsobují u nás jednak velikou drahotu nábytku, jednak znemožňují rozmach, ba přímo existenci tohoto odboru výroby tak, že výrobci nábytku jsou nuceni omezovati výrobu a propouštěti dělnictvo. Nenastane-li v tomto odboru náprava mimořádným opatřením vlády, pak hrozí zde velká nezaměstnanost, ba úplné podlomení tohoto odvětví výroby. Náprava je možná, když vláda se všemožně zasadí:

1. U bank a velkostatkův o snížení cen dřeva.

2. O usnadnění a urychlení dovozu materiálií, potřebných pro výrobu nábytku a rychlé navázání obchodních styků, zejména s Francií, Anglií a Amerikou, aby se tyto materiálie nemusely kupovati vesměs ve Vídni.

3. Aby prozatím na tyto materiálie bylo zrušeno clo a sníženy dopravní sazby.

4. Aby byl té doby zakázán dovoz hotového nábytku z ciziny.

5. Aby veškeré veřejné dodávky nábytku byly zadávány jedině domácím výrobcům a pokud možno, též výrobcům menším.

Podepsaní se proto táží:

Jsou vládě známy tyto kritické poměry v odvětví výroby nábytkové?

Co hodlá vláda podniknouti k rychlé nápravě a jest ochotna provésti navrhovaná opatření?

V Praze 17. července 1919.

Rudolf Mlčoch, Ecksteinová,

Aust, Svěcený, Edm. Burian, Hummelhans, Kolaříková, Ulrich, Merta, Časný, Jaroš, Zavadil, Rud. Tayerle, Prokeš, K. Dědic, Pik, Johanis, Brožík, Charvát, Kouša.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP