Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1394.

Odpověď

ministra veřejných prací

na dotaz člena Národního shromáždění Dra. Ing. M. Žuffy a soudruhů (č. tisku 1043)

o nedostatečném přidělování a dodávání uhlí pro slovenský průmysl a polní hospodářství.

Ministerstvo veřejných prací věnovalo zásobování Slovenska, a to jak uhlím průmyslovým, tak i otopným, měsícem červnem pak počínaje i uhlím výmlatným, vždy náležitou pozornost.

Pokud se týče přídělu bylo ministerstvo v těžké situaci nemajíc žádného podkladu, podle něhož by bylo možno uhlí přikazovati. Kdežto pro průmyslové závody české, moravské a slezské sloužily za podklad kontingenty vídenské a šachetní listiny, u jednotlivých uhelných inspektorátů založené, nebylo pro Slovensko žádných podobných pomůcek po ruce. Bylo nutno uhlí přidělovati případ od případu podle jednotlivých žádostí, ministerstva veřejných prací docházejících.

Zásobování Slovenska bylo nutno uvésti do řádných kolejí zaváděním hospodářských plánů pro jednotlivá odvětví průmyslová; pro domácí otop nařízeno inspektorátům ostravskému a ústeckému zasílati celé vlaky uhlí županátu bratislavskému, aby je dále rozdělil.

Že uhlí přikázané nedocházelo v plném množství, toho příčinou byla jednak nejistá situace na Slovensku, jednak nedostatek vozidel, zabavování uhlí drahami a vrchní vojenskou správou a neochota důlních podniků vzhledem k napjaté situaci.

Že zdejší úřad neopominul pro Slovensko, tak dlouho pod jařmem Maďarů úpějící, učiniti, co možno bylo, o tom svědčí tento přehled přídělů:

Pro ranný výmlat a parní orbu přikázáno bylo v červnu t. r. podle návrhu vládního referenta pro věci zásobovací v Bratislavě Dra Belly 4.000 tun z obvodu inspektorátu ústeckého, 3.000 tun z karlovarského a 3.000 tun z ostravského. Na červenec stanoveny tyto kvoty: 17.000 tun z ústeckého, 11.000 tun z karlovarského a 12.000 tun z ostravského. Činí tedy dosavadní celkový kontingent pro polní hospodářství na Slovensku pro červen a červenec 50.000 tun.

Jako pro ostatní země, tak i pro Slovensko, zřízena byla zemská žňová komise se sídlem v Bratislavě, jejíž povinností jest uhlí spotřebitelům rozdělovati.

Pro cukrovary zajištěno 65.000 tun z Moravské Ostravy.

Pro dunajskou paroplavbu určeno měsíčně 4.800 tun.

Pro průmyslové závody v župě spišské přiděleno měsíčně 1.475 tun uhlí a 415 tun koksu.

Bratislava má denní kontingent 400 tun, t. j. 10.000 tun měsíčně, otopného uhlí hnědého.

Plynárny mají přiděleno měsíčně 2.335 tun, elektrárny 1.440 tun, strojírny 7.645 tun, tabákové továrny 1.070 tun, papírny a celulosky 12.350 tun.

Mimo to mají továrny jiných odvětví průmyslových zajištěny dodávky uhlí v příslušných hospodářských plánech.

Parním mlýnům zajištěna v březnu výpomoc 500 tun uhlí z ostravského revíru.

Že bylo dosud zásobování Slovenska tak nedostatečné, má svůj podklad v těchto okolnostech, z nich většina jest příčinou nedostatečného zásobování všech částí naší republiky a jež přímo katastrofálně působí na zásobovací akci uhlím:

I. Všechny revíry přetíženy jsou dodávkami; uhlí těžené sotva stačí na nejnutnější dodávky, jako jsou dodávky pro dráhy, elektrárny, plynárny, aprovisační podniky, parní výmlat a pod.

II. Veliké množství uhlí nutno zasílati do cizozemska podle usnesení vlády, nebo po žádosti ententy, za kompensace předmětů, kterých u nás není (magnesit, těžná lana, plsť, rotační papír) a z části i bez těchto kompensací.

III. Největší pohromou je nedostatek vozového parku.

IV. Po dobu invase Maďarů zastavovány byly z důvodů strategických uhelné vlaky v jižní Moravě.

V. Nejistá situace na Slovensku měla za následek nechuť dolův, uhlí expedovati.

VI. Zmenšená výkonnost hornictva, kleslá na dvě třetiny výkonnosti mírové.

VII. V ostravském revíru speciálně zastavením průvozu na košicko-bohumínské dráze z důvodů vojenských.

Všem těmto obtížím bude pomoženo již v tomto měsíci úmluvou ujednanou mezi říší Německou a republikou Československou, podle které bude dodáno Německem měsíčně 75.000 tun horno- a dolno-slezského uhlí a koksu za hnědé uhlí tuzemské.

Dovezeného uhlí z Německa po užito bude především pro zásobování Slovenska.

V Praze dne 15. července 1919.

Ministr veřejných prací:
A. Hampl v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP