Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1392.

Odpověď

ministra vnitra

na dotaz členů Národního shromáždění Udržala, dra Viškovského, Rychtery, Prokůpka a spol. (číslo tisku 1093)

o násilnictví, spáchaném dne 21. května na členech Národního shromáždění.

Dne 21. května 1919 o 4. hodině odpolední zastavili dělníci firmy Breitfeld, Daněk a spol. v Karlíně práci a počtem asi 1500 táhli, majíce v čele dřevěnou improvisovanou šibenici, na níž byla standarta s nápisem "poslední výstraha keťasům", do Prahy.

Demonstranti, k nimž se cestou přidalo ještě asi 300 dělníků od jiných firem, zastavovali se cestou u některých obchodníků, varujíce je před zdražováním, až došli na Václavské náměstí, kdež promluvilo k nim několik řečníků. Vývody jejich čelily proti zdražovatelům životních potřeb a proti časopisům, jež kritisovaly činnost ministra výživy. Na to (okolo půl sedmé hodiny večerní) odebrali se demonstranti do Mariánské ulice před redakci "Národních Listů", dále pak na Havlíčkovo náměstí před budovu Agrární banky a do Hybernské ulice. V Hybernské ulici bylo několika řečníky protestováno proti drahotě a agrárníkům. Ze zástupu byla vyslána deputace do redakce časopisů "Venkov" a "Večer". Krátce před tím vnikli někteří z demonstrantů do redakčních místností těchto časopisů a, vymáčknuvše dvéře, rozbili skleněné tabule ve dveřích.

Odtud táhli před Obecní dům, kdež nastal rozchod.

V redakčních místnostech uvedených časopisů došlo, jak z vylíčeného patrno, k politováníhodným výtržnostem.

Ač byla učiněna rozsáhlá bezpečnostní opatření, nebylo lze těmto nepřístojnostem ihned zabrániti, protože demonstrace konaly se současně na různých místech a bezpečnostní stráž musila intervenovati všude, kde byl ohrožen veřejný pořádek, tak že větší pohotovost ihned nebyla po ruce.

Mimo to byl dav proti stráži, kdekoli se objevila, rozjitřen a bylo nebezpečenství, že dojde ku použití zbraně, kterému se chtěla stráž právem vyhnouti, pokud by nenabyly násilnosti nebezpečného rozsahu.

Vláda lituje těchto událostí, při kterých roznícený dav spáchal mnohé politováníhodné nepřístojnosti, doufá však, že sebekázeň osvobozeného lidu zabrání dalším podobným výtržnostem.

Vláda jest odhodlána chrániti všemi prostředky každého občana proti terrorismu a zajistiti každému jednotlivci stůj co stůj plnou osobní nedotknutelnost a učiní to ovšem zvláště u členů Národního shromáždění.

Poslanecká imunita členů Národního shromáždění porušena nebyla, protože zákona ze dne 9. listopadu 1918, č. 35. sbírky zákonů a nařízení, na tento případ použíti nelze.

V Praze dne 15. července 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP