Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1387.

Zpráva

státně zřízeneckého výboru

o návrhu člena Národního shromáždění Gustava Navrátila a soudr. (tisk číslo 596)

o finanční úhradě úpravy služebních poměrů kancelářských zaměstnanců státních drah.

Podkladem jednání státně-zřízeneckého výboru byly proposice ministerstva železnic.

Různými zákony, přijatými v Národním shromáždění, hlavně však t. zv. oficiantským zákonem, dále zařaděním cestmistrů, cejchmistrů, okresních lesní, poštovního třídního úřednictva atd. do úřednické kategorie stala se též otázka jmenování podúředníků státních železnic úředníky aktuální. Nárok tento uznala již bývalá rakouská vláda a chystala v tom směru návrh, který převzala německo-rakouská vláda v nedávné době, jmenovavši veškeré kategorie podúřednické s nejmenším platem 1600 K úředníky statu III. Vláda československé republiky řídila se dosud dřívějšími zvyklostmi, t. j. individuálním jmenováním v rámci povolených normovacích úvěrů.

Podúřednické kategorie státních drah, které přicházejí v úvahu a jsou v připojené resoluci vypočteny, zastávají namnoze důležitější a hodnotnější úřednické práce, než mnohé kategorie státních úředníků, nehledíc k tomu, že i jejich předběžné vzdělání převyšuje povšechně vzdělání stanovené pro tyto. Mimo to jsou pro dotčené úředníky státních železnic nařízeny zvláštní zkoušky, a to jednak odborné, jednak t. zv. podúřednická zkouška, kteréžto zkoušky jsou i v těch případech, kde není minimální předběžné vzdělání dostatečným průkazem určité inteligence. To platí též o oficiantkách, které veskrze zastávají úřednickou práci buď v osobních pokladnách nebo v centrálách. Proto omezil státní zřízenecký výbor vládní proposici na vykonání zvláštní inteligenční zkoušky na ty případy, kde se dotčený podúředník nemůže vykázati ani nižším středním anebo tomu na roveň postaveným vzděláním.

U podúředníků, kteří byli jmenováni podúředníky, aniž byli dříve služebníky, z řad řemeslníků u sestátněných soukromých drah, bude na uvarování nesrovnalostí přihlížeti přiměřeně i k části jejich služby řemeslnické.

Pokud jde o různé výpomocné úředníky kancelářské, jako písaře, kresliče atd., jest nutno, aby se i jejich služební poměr upravil. Tito lidé konají namnoze úřednické práce, vyhrazené pro status III., neměli však z různých služebních důvodů příležitosti, vykonati odborné zkoušky, určené pro podúřednické kategorie. Aby se i těmto zaměstnancům umožnilo v dohledné době zařadění do úřednické kategorie, usnesl se státně-zřízenecký výbor na tom, aby tito zaměstnanci byli podle daných předpokladů jmenováni podúředníky, čím by nabyli práva pozdějšího převzetí do úřednického statu III.

Provedením této reformy nastaly by různé nesrovnalosti, které spočívají hlavně v tom, že dosavadní postup u jednotlivých podúřednických kategorií jest příznivější, než u úředníků III. statu. Stalo by se tudíž, že nově jmenovaní podúředníci přišli by do vyšších platových stupnic, než jejich bývalí kolegové, kteří již dříve pro mimořádnou svou kvalifikaci byli individuálně jmenováni úředníky. Proto nutno jednak zkrátiti postupovou lhůtu statu III. z 2400 K ze tří roků na dva roky a při postupu do VIII. hodn. třídy z 9 let na 7, neboť při dosavadních postupových dobách znamenalo by jmenování podúředníka úředníkem ne vyznamenání, nýbrž poškození, jednak vyrovnat u dosavadních úředníků statu III. tímto zkrácením povstalé nesrovnalosti, aby nebyli nově jmenovanými kolegy přeskočeni. Konečně jest samozřejmo, že jest nutno u těch podúřednických kategorií (dělmistři a strojmistři), kde jest nejvyšší platová stupnice (3400 K) vyšší než nejvyšší platová stupnice u úřednického statu III., dotčenou diferenci přiznati jako starobní přídavek, započítatelný do pense.

Celkový náklad na navrhované úpravy přesahuje za druhé pololetí 1919 nepatrně částku 1,000.000 K a navrhuje státní zřízenecký výbor, aby se tento výdaj kryl z přebytků státních železnic, získaných zvýšením tarifů, obdobně, jak to bylo při rozpočtové debatě navrženo resolucí, týkající se zvýšení mezd železničních zřízenců. Pokud jde o formu provedení, považuje státně-zřízenecký výbor resoluci za postačitelnou, jelikož provedení nevymyká se z rámce platného služebního řádu.

Navrhuje tudíž státně-zřízenecký výbor Národnímu shromáždění usnésti se na této resoluci:

Resoluce.

Ministerstvu železnic se ukládá:

1. Dělmistři v hlavních provoznách a návěstních dílnách, jakož i v elektrických podnicích, strojní mistři, kancelářští výpravčí, staniční mistři, vozoví a vlakoví revisoři, traťmistři, mostmistři, budovní mistři, návěstní mistři, dělmistři při osvětlování a impregnaci, plynmistři, skladmistři v dílnách, výtopnách a zásobárnách, a oficiantky buďtež jmenováni po dovršené 7leté době služební a vykazují-li alespoň dobrou kvalifikaci s platností od 1. července 1919 úředníky statu III. Při tom budiž započtena kromě let definitivních i doba, kterou strávil dotčený podúředník (oficiantka) jako výpomocný podúředník nebo výpomocný služebník. Doba, o kterou tato přípravná doba byla překročena z toho důvodu, že dotčený v čas nevykonal určených zkoušek, se nepočítá do celkové doby služební, leč by příčinou tohoto nevykonání zkoušek bylo povolání ke službě vojenské; ostatní léta provisorní se nezapočítají.

To platí též o skladmistrech ve staniční službě, pokud konají výlučně kancelářskou nebo dozorčí službu na zvláště odpovědných místech.

2. Podúředníci (oficiantky), kteří mají menší předběžné vzdělání než celou měšťanskou nebo nižší střední, a té na roveň postavenou školu, musí se podrobiti zvláštní inteligenční zkoušce alespoň s dobrým prospěchem.

3. Zařadění podúředníků (oficiantek) do kategorie úředníků statu III. provede se do oné stupnice platové, které již dotčený podúředník (oficiantka) dosáhl. Pokud by podúředník (oficiantka) v době, kdy dovršil již 7letou služební dobu, stanovenou pro zařadění, neměl nejnižší platovou stupnici úřednickou (1600.- K), zařadí se do této stupnice. Doba, kterou strávil dotčený podúředník (oficiantka) v příslušné stupnici platové, započítává se samozřejmě do postupových lhůt, nebo do lhůt stanovených pro povýšení pro úředníky statu III.

4. Zároveň zkracuje se s platností od 1. července 1919 postupová lhůta pro úředníky statu III. ze stupně platového 2400.- kor. ze tří let na dva roky a lhůta pro povýšení do VIII. služební třídy z devíti let na sedm.

Tímto zkrácením postupových lhůt povstalé nesrovnalosti buďtež úředníkům, do statu III. dříve jmenovaným poměrně nahrazeny, nejvýše však jedním mimořádným dvouletým postupem.

5. Písaři (techničtí diurnisté), techničtí výpravčí, kresliči, kancelářští pomocníci, staniční dozorci (se zkouškou stan. mistrů) a skladní dozorci dílen, zásobáren a výtopen buďtež jmenováni za daných předpokladů podúředníky. Těm, kteří nemají pro jednotlivé podúřednické skupiny nařízené zkoušky, budiž umožněno, aby je mohli vykonati v nejkratší době.

Kancelistům na zvláště odpovědných místech a s vynikajícím služebním úkonem budiž změnou titulu na kancel. výpravčí poskytnuto možnosti, dosíci jmenování úředníky statu III. za podmínek b. 1.

V Praze 16. července 1919.

Za předsedu:
Zpravodaj:
Brodecký v. r.
G. Navrátil v. r



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP