Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1373.

Návrh

členů Národní shromáždění Jana Rýpara, Kadlčáka a společníků,

by pro frýdecký kraj ve Slezsku zřízena byla dřevařská škola.

Horské obyvatelstvo na Frýdecku trpí vedle jiných příčin nejvíce sociální bídou, jež vyháněla a dodnes vyhání lid z hor, jak statistika ukazuje. Na př. na Morávce bylo r. 1880 4541 obyvatelů, r. 1890 4332, r. 1900 3825, r. 1910 3581; ubylo za desetiletí 1900-1910 o 6·8% a za dobu od r. 1880-1900 o 29·0%. Podobně ubývá lidí na Pražmě, v Krásné, v obou Lhotách, Raškovicích, St. Hamrech atd. Této sociální bídě musí se čeliti tím, že lid bude opět vyučován odvětvím průmyslu domácího, aby mohl zůstati ve svých horách a slušně býti živ.

Nejlépe bude pomoženo lidu, když bude zaveden a státem všemožně podporován drobný průmysl dřevařský. Výroba rozmanitých předmětů ze dřeva byla v dřívějších dobách v horách domovem a vynikala také opravdovou svérázností.

Dnes zanikla, poněvadž lid neměl vůdců, kteří by drobný domácký průmysl přizpůsobili duchu doby a razili mu cestu do světa čímž tento drobný průmysl dřevařský omezí se pouze na dělání koleček, hrabí, trakařů a menších věcí a na mnohých místech úplně zanikl.

Jinak pochopili důležitost tohoto dřevařského průmyslu Poláci, kteří zřídili dřevařskou školu v Zakopaném a pomohli své výrobě k světoznámému jménu.

Takovéto školy jest třeba pro frýdecký horský kraj, kde dřeva jest dost a dost, čímž značně se pomůže lidu.

I navrhují podepsaní, by v kraji frýdeckém co nejdříve byla zřízena dřevařská škola spojená s výrobou předmětů z dříví v dílnách státem zřízených, za vedení dobrých učitelů a řemeslnických vůdců.

Návrh odkazuje se výboru školskému.

V Praze 16. července 1919.

Jan Rýpar, Kadlčák,

Dr. Dolanský, Čapka, Ant. Čuřík, Navrátil Frant., Bezděk, Dr. Stojan, Sedláček, Dr. Kordač, Šamalík, Valoušek, Ševčík, Dr. Novotný, Dr. Hruban, Šrámek, Zavoral, Jílek, Dr. Mazanec Šabata, Ing. Pospíšil, A. Kaderka.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP