Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1370.

Dotaz

členů Národního shromáždění Jaroslava Marchy, Karla Sáblíka a soudruhů

na ministra pošt a telegrafů

o nedostatečném zařízení poštovního a telefonního spojení v četných obcích republiky.

Podle docházejících nás stížností z četných obcí venkovských na Moravě - můžeme konstatovati, že zařízení poštovní, telefonní, služba listonošů atd. - je ve velmi neutěšeném stadiu. Jsou celá sta obcí, kde chodí pošta jen dvakráte, či třikráte týdně a obce tyto se marně dovolávají nápravy. Jsou místa, kde je naprosto nutno zřídit poštovní úřady, rozšířit pochůzku listonošů! Měsíce už leží takové žádosti na povolaných místech a nejsou vyřízeny, ačkoliv přáním presidenta naší republiky jest, aby nynější ministr pošt a telegrafů pokračoval v dobře položených základech ministerstva předešlého.

Ale nedostatky tyto netýkají se jen rozšíření pošt, rozšíření sítí telefonních na obce venkovské a různá střediska, rozšíření služby listonošů - máme tu také nedostatky většího a přímo křiklavého druhu. Je na př. přímo neuvěřitelné, že Nové Město na Moravě, sídlo okresního hejtmanství, středních škol atd., nemá vůbec spojení telefonického a marně se ho domáhá. A takových hrubých nedostatků středního druhu je velmi mnoho. Tyto nedostatky doplňují nedostatky,abychom tak řekli, - rázu přímo skandálního.

V době, kdy jsme zajišťovali Slovensko a vedli nejúpornější boje s Maďary - byly nuceny vojenské i politické úřady míti důležité a důvěrné telefonické hovory mezi Prahou a Bratislavou přes Německé Rakousko! Hlavní linka vedla totiž plných 17 km nepřátelským územím a teprve v nejposlednější době byly učiněny disposice. Za 7 - 8 měsíců nezmohlo se ministerstvo pošt a telegrafů na to, aby zabezpečilo telefonní rozmluvy mezi Prahou a Slovenskem, - ačkoliv bylo vládě jasno, - že právě z Maďarie hrozí nám nebezpečí.

Podepsaní se táží:

Jest ochoten pan ministr pošt a telegrafů zasaditi se o to, aby žádosti o odstranění nedostatků v poštovnictví byly rychle vyřizovány, a aby se tak nedálo jako za starého Rakouska - úředním šimlem?

Jest ochoten působiti k tomu, aby větší střediska na venkově měla řádné spojení telefonické?

Jest ochoten vyšetřiti a podati zprávu, proč naše důvěrné, válečné hovory musily se díti přes území nepřátelského státu a proč osm měsíců nestačilo, aby zjednána byla náprava?

V Praze dne 17. července 1919.

Jaroslav Marcha, Karel Sáblík,

Dr. Velich, Dr. Kubíček, M. Pilát, Dr. Jos. Černý, Okleštěk, Chroustovský, Jonáš, Chaloupka, Bradáč, Josef Sechtr, Otm. Hrejsa, Ing. Ferd. Klindera, F. Němec, Udržal, Malík, V. Stoupal, Adolf Prokůpek, Dr. Viškovský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP