Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1368.

Dotaz

členů Národního Shromáždění Jana Rýpara, Antonína Čuříka a společníků

na ministra vnitra Švehlu

o znásilnění Rudolfa Kaistury a Rudolfa Kravčíka, dělníků v lučební továrně firmy Augusta Luttnara a spol. v Mor. Ostravě, pro účast na velehradských orelských slavnostech dne 5. a 6. července 1919.

V lučební továrně firmy Augusta Luttnara a spol. v Moravské Ostravě (zámečnické oddělení) byli zaměstnáni dělníci Kaistura Rudolf a Kravčík Rudolf.

Oba jsou členy "Sociálně demokratického svazu lučebního dělnictva se sídlem v Praze" (skupina v Mor. Ostravě):

Kaistura Rudolf přistoupil v prosinci roku 1918 a v červnu 1919 zvolen místojednatelem skupiny a platí příspěvek I. třídy 1 K týdně,

Kravčík Rudolf jest členem sociálně demokratické skupiny od 28. ledna 1919 a platí rovněž příspěvek I. třídy 1 K týdně.

Dne 7. července 1919 v zámečnickém oddělení jmenované továrny zastavilo sociálně demokratické dělnictvo, vedené svými důvěrníky, práci, aby dosáhlo tím vyhození z práce jmenovaných dělníků, protože šli v řadách československého Orla jako členové československého Orla na velehradské slavnosti.

Pro tuto stávku dělnictva byli oba dne 7. července 1919 z práce propuštěni.

Z vylíčeného jest patrno, že jde v tomto případě jako ve všech dřívějších případech o pronásledování dělníků pro politické přesvědčení. Dělnictvo organisované ve straně sociálně demokratické zastavuje práci pouze proto, aby provádělo nátlak a znásilnění proti stoupencům jiných stran na Ostravsku, čehož několik důkazů a zároveň dotazů na pana ministra vnitra již bylo podáno.

Nic nepomůže popírání pana ministra vnitra, že o všeobecném nátlaku na Ostravsku na stoupence jiných stran nelze mluviti, ježto z uvedeného případu jako ze všech dřívějších jest jasno, že jest to soustavná akce sociálně demokratického terroru a znásilnění na Ostravsku, Frýdecku a vůbec v celé československé republice pro politické příslušenství k jiné straně, zvláště ke straně křesťansko-sociální, třebas oba jmenovaní byli členy odborové organisace sociálně demokratické.

Podepsaní táží se pana ministra vnitra, zda jest ochoten, konečně jednou již učiniti přítrž podobným násilnostem a postarati se o to, by podobné případy sociálně demokratického a každého jiného terroru se již v budoucnosti neopakovaly a každému politická svoboda byla zaručena.

V Praze dne 10. července 1919.

Jan Rýpar, Antonín Čuřík,

Kadlčák, Šolle, Ing. Pospíšil, Bezděk, Dr. Mazanec, Fr. Šabata, Valoušek, Dr. Kordač, Dr. Hruban, Čapka, Sedláček, Dr. Novotný, Ševčík, Fr. Mlčoch, Hlinka, Šrámek, Šamalík, Zavoral, Dr. Dolanský, Dr. Stojan, Jílek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP