Zasedání národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1363.

Odpověď

ministra vnitra, spravedlnosti a školství na dotaz členů Národního shromáždění Františka Šabaty, Jos. Šamalíka, Andreje Hlinky, Jana Rýpara a soudruhů (číslo tisku 1051) o násilnických výtržnostech ve chrámu Týnském a na Karlově mostě.

Dne 15. května o 7. hodině večer konal se na Staroměstském náměstí tábor lidu, pořádaný "Volnou Myšlenkou", na němž se mluvilo proti oslavování Jana Nepomuckého. Před 8. hodinou zvonili na věži Týnského kostela, jak to před svátkem bývá zvykem, klekání velkým zvonem.

Poněvadž slova řečníka zanikala v hlaholu zvonů, byli účastníci tábora pobouřeni, a zástup asi 100 osob vnikl, ač mu v tom bylo neznámým vojínem a důstojníkem zabraňováno, do Týnského kostela. Muži s pokrytými hlavami, hvízdajíce, s nadávkami a křikem hnali se hlavní lodí k oltáři, kde se konala večerní májová pobožnost. Duchovní P. Leander Brejcha, kněz řádu sv. Františka, z Prahy-lI., čp. 753, který pobožnost konal, odešel rychle se sanctissimem do sakristie. U mřížky před hlavním oltářem postavil se s roztaženýma rukama lomozícímu davu do cesty týnský kaplan P. Jan Kautský, jenž při tom neznámým mužem byl udeřen do tváře. Jiný muž vyskočil na lavici a snažil se strhnouti s kazatelny červenou plyšovou přikrývku, což se mu však nepodařilo. Rozbil tudíž na kazatelně upevněnou plynovou lampu. Chrám byl četně navštíven a mezi obecenstvem vznikl veliký zmatek. Ženy křičely a plakaly, muži se postavili částečně proti výtržníkům. Neznámý důstojník s vojíny, v kostele přítomnými, napomínáním rozvášněného davu zjednali pořádek a vyklidili chrám ještě před příchodem policejní stráže. Policejnímu ředitelství bylo nařízeno, učiniti hned opatření potřebné, aby pachatelé byli vypátráni a pohnáni k odpovědnosti.

Lituji velice trapných událostí, které se sběhly v kostele Týnském, a odsuzuji je co nejrozhodněji. Přes to však musím položiti důraz na to, že nelze bezpečnostním orgánům vytýkati, že neučinily vhodných bezpečnostních opatření. Stráži bylo uloženo, aby dbala udržení pořádku na náměstí, a jen ta okolnost vysvětluje domnělé opožděné zakročení její u kostela, že úmysl vniknouti do kostela nemohl nikdo ani tušiti, ježto šlo o událost v Praze naprosto nepředvídanou; mimo to událo se toto vniknutí tak spontánně a s takovým chvatem, že by nebylo bývalo stráži ani fysicky možno, hned se za davem pustiti a vniknutí do chrámu zabrániti.

l kdyby to bylo bývalo možno, nedá se podle situace, jak úředně byla zjištěna, předpokládati, že by stráž byla zdolala rozvášněný dav do kostela vtrhly, ježto si počínal tak zběsile, že nejen nedbal napomenutí přítomných legionářů, nýbrž ztrýznil dokonce legionáře Josefa Holeňu, jenž odsuzoval počínání davu. Tento legionář byl by býval jistě usmrcen, kdyby mu několik jiných legionářů nebylo přišlo v nejkritičtějším okamžiku na pomoc.

Po skončeném táboru lidu na Staroměstském náměstí přitáhl zástup asi 3000 lidí k soše Jana Nepomuckého na Karlově mostě, chtěje ji svrhnouti do Vltavy. Tomu zabráněno bylo jednak intervencí a domluvou stráže bezpečnosti, jakož i proslovem amerického legionáře.

Přes demonstrace proti oslavám Jana Nepomuckého umožněna byla vhodnými bezpečnostními opatřeními pobožnost u jeho sochy, ježto bezpečnostní stráž také 16. května večer vyklidila Karlův most, když situace mezi katolickou a oposiční stranou stala se hrozivou.

Podotýkám, že dne 15. a 16. května nařízeno bylo sesíliti hlídky v celém policejním obvodu; mimo to hlídána byla v těchto dnech socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě 2 muži po celý den a noc.

Ministr spravedlnosti na stupních katolického chrámu v Holešovicích nemluvil a na Staroměstském náměstí vůbec přítomen nebyl; stran pachatelů těchto politování hodných a trapných událostí bylo zavedeno trestní vyhledávání pro zločiny podle § 83. a 98. lit. b) tr. z. a přečin podle § 303. trestního zákona.

V Praze dne 4. června 1919.

Ministr školství:
Ministr vnitra:
G. Habrman v. r.
Švehla v. r.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Veselý v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP