Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1354.

Návrh

členů Nár. shromáždění Rudolfa Tayerle a B. Jakubky a soudruhů, o sociálních podmínkách ve smlouvách při zadávání státních dodávek.

Aby bylo zajištěno, že veřejnými, zejména státními dodávkami nebudou podíleny podniky, které po stránce sociální nečiní zadost svým povinnostem, navrhují podepsaní, aby ve smlouvách o státních dodávkách uplatněny byly tyto zásady:

Při zadávání veřejných prací soukromým podnikatelům musí se uchazeči smlouvou zavázati, že budou nejen pečovati o to, aby práce vyhovovaly stanoveným podmínkám a v čas byly dohotoveny, nýbrž také že splní včasně a nezkráceně nároky svých zřízenců a dělníků, pokud vyplývají z pracovních poměrů a smlouvami byly stanoveny. K tomu patří také závazek, pro zaměstnavatele určený zákonem nebo nařízením o ochraně dělníků (pojištění nemocenské, úrazové, invalidní), dále o postavení lešení a ochranných zřízení, o zajištění první pomoci při úrazech, o náhlém onemocnění, o postavení místností, potřebných k jídlu, obleku, umytí, a o postavení záchodů.

Podnikatelé, o nichž je známo, že tyto vyjmenované povinnosti zameškávají úmyslně nebo lehkomyslně nebo se zdráhají je převzíti a písemně uznati, jsou vyloučeni z nabídkového řízení.

Dále jsou vyloučeni z nabídkového řízení také ti zaměstnavatelé, o nichž je známo, že ve svých závodech překračují zákonem neb smlouvou stanovenou pracovní dobu, neplatí smluvené nebo obvyklé mzdy, nebo že zadávají po domácku předměty, jež zhotoviti je možno v dílnách.

Přednost opět mají ti zaměstnavatelé, kteří se smluvili o mzdových a pracovních podmínkách dobrovolně s odborovým svazem, který tu přichází v úvahu. Kdyby však měly tyto smlouvy zřetelně sloužiti účelu, aby poškodily stát, zůstanou bez účinku.

Podnikatel je povinen zadávajícímu úřadu na požádání kdykoliv podati vysvětlení o smlouvách ujednaných se svými zřízenci a dělníky, jakož i předložiti mzdové listiny a jiné doklady jako důkaz, jak jsou pracovní smlouvy plněny.

Nedostojí-li zaměstnavatel částečně neb úplně svým závazkům, má právo obec dlužné částky na jeho účet přímo zaplatiti oprávněným. Aby obci se umožnilo splniti tyto povinnosti, má zaměstnavatel složiti přiměřenou zálohu, odpovídající počtu zaměstnaných zřízenců a dělníků, a to na tak dlouho, až jeho účet nahradí tuto jistinu.

Postupovati práce a dodávky dalším zaměstnavatelům, je dovoleno jen za souhlasu zadávajícího úřadu. Ustanovení o mzdových a pracovních podmínkách platí také pro dalšího zaměstnavatele.

Při zadávání prací nutno dát přednost při přibližně stejných nabídkách, uchazečům domácím, kteří zaměstnávají také domácí dělnictvo. Pokud je nutno zaměstnati cizí dělníky, tedy musí míti stejné podmínky, jako domácí. Zlomyslně nebo lehkomyslně prodlužovati smluvní povinnosti, tresce se přiměřenými tresty.

Vznikne-li v závodě, kterému zadána byla veřejná práce, stávka nebo výluka, neprodlužuje se tím stanovená smluvní lhůta dodací, leda by zaměstnavatel prokázal, že neleží vina na jeho straně. Tento průkaz musil by být zkoumán zvláštním výborem, v němž by zasedali dva zástupci zadávajícího úřadu, dva zástupci příslušné zaměstnavatelské organisace a dva zástupci příslušné dělnické organisace odborové.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně-politickému.

V Praze 11. července 1919.

R. Tayerle, B. Jakubka,

Jaroš, Kolaříková, J. Teska, Ant. Němec, F. Hummelhans, Charvát, Aust, Kouša, Stivín, Johanis, Časný, K. Dědic, Kubal, Bechyně, Marek, Skurský, Benda, Brodecký.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP