Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1346.

Odpověď

ministra Národní obrany na dotaz členů Národního shromáždění Otmara Hrejsy a soudr. (tisk č. 1097) ve věci vyplácení pensijních požitků invalidům.

Výměr a výplata zaopatřovacích požitkův invalidního mužstva byly již v bývalé monarchii předmětem četných stížností. Po převratu nastaly však v tomto oboru poměry přímo chaotické nejen u nás, nýbrž ve všech státech, vzniklých na území Rakousko-Uherska.

Příčina tohoto neutěšeného zjevu jest zejména přerušení platebních styků s vídeňskou poštovní spořitelnou a rázem nutný převod zaopatřovacích požitků z vídeňských liquidatur na nově zřízenou liquidaturu pražskou. Dlužno uvážiti, že jde při tom asi o 200.000 položek.

Všechny úřady, které vyřizují žádosti o přiznání a výplatu zaopatřovacích požitků, jsou přímo zaplaveny stížnostmi všeho druhu. Počtem nepostačující, namnoze i nezapracovaní úředníci nově zřízených úřadů nemohou i při největším napjetí sil a energie vyříditi tyto nesčetné žádosti rychlým způsobem.

Také nepostačující a nevhodné místnosti ministerstva Národní obrany jsou závadou přesné práci. Obtíže působí i neradostný zjev, že mnoho neuvědomělých osob se snaží, aby využilo mimořádných poměrů a získalo přiznání zaopatřovacích požitků, na něž, jak dobře vědí, nemají nároků pražádných.

Co se týče konkretního případu Františka Malaníka v dotaze uváděného, oznamuji, že jemu, stejně jako pohříchu i v četných jiných případech, nebyly doposud vypláceny zaopatřovací požitky proto, že nebyly ještě zdejší vojenské liquidatuře převedeny zasláním liquidačního lístku z Vídně.

Malaník byl naší vojenskou pensijní liquidaturou vyzván, aby pro zatímní výplatu oznámil a, pokud možno, nějak osvědčil, jaké požitky mu patří. Stejně se vyřizují u tohoto úřadu denně přečetné písemné i ústní stížnosti do zadržení výplaty.

Tento systém záloh zjednává sice účastníkům aspoň nějakou výpomoc, má však i své stinné stránky, totiž pro techniku úřadování. Doposud odevzdala vídeňská liquidatura 70.000 liquid. lístků, na nichž se pracuje s největším urychlením, avšak při tom vyžaduje přepsání požitků v každém jednotlivém případě drahně času, jelikož nutno pokaždé přesně zkoumati, zda-li z Vídně převedeným poživatelům nebyly již vypláceny zálohy po osobních jejich reklamacích.

Práci stěžuje i okolnost, že tento materiál je vypracován jazykem německým.

Ministerstvo mnou spravované snažilo se od počátku, aby neutěšené poměry této agendy zlepšilo a umožnilo co nejrychleji vyřizovati žádosti invalidů, průtahy bez vlastní viny postižených.

V minulém měsíci dal jsem podnět k řešení této palčivé otázky meziministerskou poradou. Výsledky vejdou v nejbližší době v činnost a vyslovuji oprávněnou naději, že zamýšlená opatření budou působiti blahodárně.

Ovšem kdy dojde k výplatě požitků z Vídně dosud nepřevedených (jde při tom přibližně o 50.000 invalidů), nemohu určiti, neboť v přítomné době vojenská pensijní liquidatura vůbec nám nezasílá liquid. lístků pro passivní resistenci svého úřednictva.

Plnomocníka československé republiky ve Vídni jsem požádal, aby zakročil na patřičných místech se vším důrazem.

Na dodání liquidačních listů od vojenské pensijní likvidace a druhých úřadů z Budapešti nelze v dohledném čase vůbec pomýšleti. Vyplácejí se proto na Slovensku jako prozatímní opatření zálohy na požitky invalidů, vdov i sirotků.

V Praze dne 7. července 1919.

Ministr Národní obrany:

V. Klofáč, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP