Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1345.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty na druhý dotaz členů Národního shromáždění dra Mareše, dra B. Němce, dra O. Srdínka a soudruhů (tisk 1120) o poměrech na německé universitě v Praze.

O poměru vybudování české university k universitě německé nelze podati číselného vyjádření. Nutno však položiti důraz na to, že universita německá jest dík přízni bývalých rakouských vlád vzhledem k počtu svého posluchačstva vybudována i uvnitř vypravena značně lépe než universita česká. Není pochyby, že zvláště místnosti lékařské fakulty české university jsou nedostatečné. Podle přesvědčení školské správy lze však nedostatku tomu pomoci jedině potřebnými novostavbami. Zejména i nejnovější ústavy německé lékařské fakulty v Praze neposkytly by poslucháren, které by rozměrem svým, byť jen zdaleka, vyhovovaly počtu českých posluchačů lékařských. Ministerstvo školství a národní osvěty snaží se proto se vší energií, aby stavební vybudování české lékařské fakulty v Praze bylo i za daných velmi obtížných poměrů uskutečněno co nejdříve. Z novostaveb německé university, provedených v posledním desetiletí, mohlo by se použíti jen budov pro fysiologický, farmakologicko-farmakognostický a hygienický ústav. Budovy těchto ústavů až na ústav hygienický mají sice, jak úředním šetřením bylo zjištěno, dostatek místností laboratorních a pro badání určených, avšak co do poslucháren vybaveny jsou tak, že již před válkou žádali přednostové jejich o rozmnožení počtu sedadel; bylo by tedy třeba posluchárny značně rozšířiti.

Prozatím usiluje ministerstvo školství a národní osvěty, aby pokud možno již počátkem příštího studijního roku mohlo se započíti s vyučováním v novostavbě české gynekologické kliniky ve veřejné všeobecné nemocnici v Praze, jakož i v novostavbě ústavu pro pathologickou anatomii a pro soudní lékařství na Slupi, kde prozatím umístil by se též nově zřízený ústav pro bakteriologii a serologii. Tím uprázdnil by se valný počet místností v dosavadních objektech české fakulty lékařské, jichž použije se k rozšíření ústavů, jež do té doby, než postaveny budou pro ně budovy nové, musí zůstati v místnostech dosavadních. Pro nejbližší dobu projektuje se pak novostavba ústavu histologického a embryologického, snad též ústavu farmakologicko - farmakognostického, když by nebylo možno umístiti ústav tento v budově ústavu německého. Dále snaží se ministerstvo školství a národní osvěty, aby v dohodě s ministerstvem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy pro zlepšení stavu klinik získalo co nejdříve posádkovou nemocnici na Karlově náměstí.

2. Na německé universitě v Praze zapsáno jest v letním semestru tohoto roku celkem 43 příslušníků Rakouska. Ministerstvo vzhledem k tomuto poctu nemá důvodů, aby je z Prahy vypovídalo; tíseň českého studentstva nebyla by tím umenšena ani v nejmenším; na nevhodnost takového počínání bylo upozorněno jíž v odpovědi na dotaz prvý.

3. Rozdělení zimního semestru na dva provedla německá fakulta lékařská v Praze s výhradou dodatečného schválení ministerstva výhradně pro posluchače, kteří nejméně 4 semestry ztratili službou vojenskou a měli možnost v každém trimestru navštěvovati přednášky aspoň po 6 neděl. Podmínka tato byla přesně jak při zápisu, tak při testování kontrolována a potvrzena v indexu každého posluchače. Rozdělení nebylo pak mechanické, nýbrž co největším využitím času (přednášelo se i o svátcích) a učitelstva postaráno o to, aby zkrácené semestry skutečně měly hodnotu řádných.

Přes to odepřelo ministerstvo školství a národní osvěty schváliti toto opatření a rozhodlo, že rozdělení zimního semestru na dva bude platiti jen pro ty posluchače, kteří budou navštěvovati skutečně prázdninový kurs roku 1919, jejž nařídilo pro německou lékařskou fakultu podle podobných modalit, jako pro universitu českou. Také na právnické fakultě odepřelo ministerstvo souhlas k rozdělení semestru, a otázka započítání zimního semestru 1918-19 byla tu podle návrhů, jež vyšly také z řad českého posluchačstva, nově upravena.

4. Za zachovávání studijního řádu i podmínek stanovených pro platnost trimestrů, pokud se týče pro návštěvu prázdninového kursu 1919 byl učiněn děkan německé lékařské fakulty i s kancelářským personálem osobně odpovědným. O tom, že rozkazy ministerstva jsou skutečně rigorosně plněny, svědčí četné stížnosti, které ministerstvu přednášejí posluchači pro odepření zápisu do prázdninového kursu roku 1919.

V Praze dne 12. července 1919.

Ministr školství a národní osvěty:

G. Habrman v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP