Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1340.

Návrh

členů Národního shromáždění Jana Pelikána, Al. Konečného, Jul. Kopečka a spol. ohledně pomocné akce pro poškozené povodní v jihovýchodní Moravě.

Obyvatelstvo jihovýchodní Moravy, hlavně venkovské, postiženo bylo ve dnech 8. a 9. července ohromnou povodňovou katastrofou. V území dotyčném mimo řeky Moravy a Bečvy nachází se značný počet menších toků, z nichž na osmi měly býti podle zákona vodocestného z 11. června 1901 provedeny úpravy včetně menších 11 údolních přehrad. Stálými odklady nebo průtahy těchto prací trpí území ono téměř každoročně. R. 1910 postiženy byly krutě obce: Kunovice, Uherský Ostroh a j. R. 1911 zejména Hulín, rozvodnění říček Olšavy a Rusavy, jakož i řeky Moravy, která od Hulína až po Rohatec přijímá 14 přítoků, do nichž vlévá se před ústím do Moravy přes 20 přítoků jiných. Poloha terénu činí z těchto většinou nepatrných vod dravé a vše ničící proudy, které na jaře, nebo při větších deštích i v jinou roční dobu, jsou území onomu nanejvýše nebezpečné.

Říčku Olšavu činí mimo toho pro obce Kunovice a výše položené, nebezpečnou železniční hráz kunovického trojúhelníku, ve kterém již po katastrofě ze září r. 1910 měly býti zřízeny jak železniční správa projektovala, ochranné průtoky (mostky).

Z těchže příčin došlo ku katastrofě roku letošního, čímž obyvatelstvo uvrženo bylo do kruté bídy, neboť povodní odplavena nebo zanesena je téměř všechna úroda, zničeno, nebo značně poškozeno na sta budov, a obyvatelstvo ochuzeno o domácí zvířenu, drůbež, provozní a domácí nářadí, šatstvo, zásoby potravin a jiné životní potřeby.

V důsledcích toho navrhují podepsaní:

Slavné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby bezodkladně přikročila k záchranné a pomocné akci velkého slohu pro obyvatele krajin, povodní ze dne 8. a 9. června postižených. Za tím účelem zjištěny buďtež nestrannými komisemi spravedlivě veškery škody na úrodě, budovách, domácí zvířeně, nářadí, šatstvu a zásobách. Buď poskytnuta opatřením krmiva, obilin a postrádaného dobytka, pomoc zemědělstvu, jakož i opatřením všech jiných zničených životních potřeb obyvatelstvu ostatnímu. Buď opatřen stavební materiál a poskytnuta vydatná pomoc při znovuzřizování, resp. opravách, všech poškozených a zničených budov.

Potřebnost postižených posuzována budiž jednak podle výše poškození, podle majetkových poměrův a konečně i podle neuhrazených škod, povstalých povodní z r. 1911, kdy poskytování náhrad dálo se nejvýš nespravedlivě.

Aby přikročeno bylo co nejdříve k regulačním, dosud nezapočatým nebo neukončeným pracem, hlavně na vodách nebezpečných.

Návrh tento přikazuje se zemědělskému a finančnímu výboru.

V Praze 11. července 1919.

Jan Pelikán, Al. Konečný, Julius Kopeček,

Hrouda, Dr. Rambousek, Dr. Boh. Vrbenský, St. K. Neumann, Dr. František Krejčí, Dr. Bouček, Laube, Dr. Klouda, Jan Hrizbyl, Netolický, Dr. Franke, Zeminová, Landová-Štychová, Freiman, Emil Špatný, Ing. Záruba-Pfeiffermann, Holejšovský, Skorkovský, Maxa. Dr. Bartošek, Slavíček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP