Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1334.

Dotaz

členů Národního Shromáždění Fr. Zeminové a spol. na pana ministra školství a národní osvěty, jaké kroky byly ministerstvem podniknuty v otázce zesvětštění klášterních škol, hlavně ženských ústavů učitelských a proč nově povoleno zříditi IV. tř. měšť. školy klášterní v Hoře Kutné.

Hned po převratu podala podepsaná školskému výboru Národního shromáždění žádost o zestátnění klášterních škol jako neudržitelného středověkého útvaru v kulturním životě republiky. V zápětí na to Ústřední jednota učitelek a Volné sdružení učitelek podalo v téže věci petice na ministerstvo školství a nár. osvěty. Také obě soc. strany v Kutné Hoře, vidouce zhoubný vliv klerikálních škol na výchovu žen a mládeže přímo v městě, obrátily se na pana ministra Habrmana s týmž požadavkem.

Místo zrušení klášterních škol následovalo však v tyto dny v Kutné Hoře povolení IV. třídy pro klášterní měšťanskou školu, řízenou jeptiškami.

Tento čin považuje všechno pokrokové občanstvo v Hoře Kutné (městě Havlíčkově) přímo za provokaci a křížení plánů pokrokového ministra Habrmana.

Tážeme se proto p. ministra školství a nár. osvěty:

1. Hodlá-li neoprávněné a ničím neodůvodněné povolení IV. třídy klášterní školy měšťanské v Kutné Hoře odvolati?

2. Bude-li do počátku nového školního roku v demokratické republice československé přikročeno k zesvětštění a zestátnění klášterních škol všech typů, hlavně ženských ústavů učitelských.

V Praze dne 11. července 1919.

Fr. Zeminová,

Hrouda, Jan Kvidera, Dr. Rambousek, Dr. Klouda. Freiman, Dr. Th. Bartošek,

J. Skorkovský, Pelikán, Buříval, Dr. Franke, Kopeček, Sladký, Emil Špatný,

Netolický, Jan Hrizbyl, St. K. Neumann, Slavíček, Maxa.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP