Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1324.

Návrh

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka. Vil. Votruby, V. Rebše, B. Fischera, Ant. Sládka, F. Petrovického a soudruhů na reorganisaci dovozní a vývozní služby se surovinami.

Nařízení vlády republiky československé ze dne 26. února 1919 č. 100 upravuje poměry dovozních a vývozních syndikátů; byl jim zmocněn ministr obchodu zřizovati v průmyslových oborech, kde jsou podmínky pro to, syndikáty, jež mají zabezpečiti průmysl surovinami a zároveň vybudovati zahraniční obchod.

Nařízení toto zavdalo příčinu jednak k ostré polemice časopisecké a novinářské, jednak, k prudkým útokům na schůzích veřejných; zejména článek dra Rudolfa Hotowtze v "Národních Listech". Tenor námitek proti syndikátům byl, že syndikáty zbytečně obmezují volný obchod a volnou výrobu a že jsou nástrojem snah velkokapitalistických.

Proto podán byl i v Národním shromáždění 8. dubna dotaz posl. Ant. Sládkem na min. obchodu, tak že teprve téměř po dvou měsících dostalo se veřejnosti oficiálního výkladu, proč byly zřízeny syndikáty. Proto také právem vytýkáno dne 8. dubna t. r. v komisi pro přechodné hospodářství, že veřejnost měla být o důvodech informována zároveň při vydání nařízení polooficiálním výkladem a že by tak bylo bývalo zabráněno mnohým výtkám.

Ve schůzi této uváděl p. státní tajemník dr. Schuster důvody pro zřízení syndikátů, které vzniknouti mají se souhlasem interesentů; pouze syndikát chmelný zřízen byl i bez souhlasu zájemníků z důvodů finanční správy.

Ovšem přiznati musil, že se stala chyba, že nebyly napřed slyšeny odborné kruhy a přiznal nutnost nařízení o syndikátech doplniti, nebo revidovati. Uvědomíme-li si stručný obsah nařízení ze dne 26. února 1919, č. 10 sb. z. a n. musíme doznati, že nařízení není šťastně stylisováno, není přehledné a jasné. (Srv. na př. stylisaci čís. 4 a 7).

Z odpovědí p. ministra Dra Stránského na dotaz posl. Ant. Sládka a soudr. dlužno důraz položiti na to, že syndikáty mají výlučně upravit obchod zahraniční, nikoliv tuzemský a že mají zejména na zřeteli, uvésti naši výrobu na mezinárodní trh. Proti výtce, že představenstvo syndikátů jmenuje vláda, poukázal ministr obchodu na to, že jsou to zejména národnostní důvody, které v našem mladém českém průmyslu jsou velmi důležité. Položil znovu důraz na to, že dovozní a vývozní syndikáty mají se zřizovati pouze, v těch odvětvích, kde toho zvláštní poměry mezinárodního obchodu nezbytně vyžadují. Tak zřízeny byly dosud tyto syndikáty: 1. Syndikát kovodělného průmyslu, a to jako syndikát vývozní, vl Praze II., ve Vodičkově ul., 2. Syndikát pro vývoz tabulového skla, v Praze II., v Revoluční ul. 2, 3. Syndikát pro vývoz chmele, v Praze II., v Celetné ul. 31, 4. Syndikát pro velkoprůmysl chemický, v Praze, na Příkopech č. 17, 5. Dovozní a vývozní syndikát pro průmysl dřevařský, v Praze II., v hotelu "Štěpán", 6 Syndikát průmyslu likernického, v Praze II., v paláci "Koruně", 7. Syndikát průmyslu minerálních olejů, v Praze 1., v ulici Karoliny Světlé 19, 8. Syndikát pro dovoz a vývoz vegetabilních olejů a tuků, v Praze 1., na Příkopech 17, 9. Syndikát bavlnářský, 10. Administrativní syndikát československého průmyslu dutého skla, v Praze II., v Mariánské ul., 11. Syndikát výrobců prádla, nákrčníků atd., v Praze I., v Rytířské ul. 30.

A tu dlužno poukázati na toto: Živnostnictvo moravské, které se intensivně zabývalo otázkou syndikátů ve všech směrech, posledně také v zemské radě živnostenské ve schůzi plenární dne 31. května schválilo tuto resoluci:

"Uznávajíce nevyhnutelnost ingerence státní správy v této době na utváření se našich obchodních styků se zahraničím a jsouce si dobře vědomi, že v prvé řadě dlužno z ciziny opatřiti potřeby životní, jakož i suroviny pro všechny výrobní živnosti (tedy nejen obchod, zemědělství a průmysl, nýbrž i živnosti) nestavíme se zásadně proti myšlence syndikátů, vyjádřené v nařízení vlády republiky Československé ze dne 26. února 1919 č. 100/5 sb. z. a n. Žádáme však, aby vláda uvědomila si velký dosah střední výroby a obchodu pro udržení státu, aby uvědomila si, žle udržení středních těchto vrstev jest třeba v zájmu emancipace národní podporovat a že z těchže důvodů třeba podporovati vývoje schopné podniky středostavovské, jak při importu surovin a polotovarů, tak i při exportu záměn hotových výrobků, poněvadž bylo by nenahraditelnou škodou národohospodářskou, kdyby v syndikátech vyrostl útvar jedině na podporu hospodářsky silných.

Jsme si toho vědomi, že jedině cílevědomá produkční politika vedená iniciativou soukromou za vhodného a účelného dirigování směru mezinárodního obchodu se strany státní může přivoditi trvalé ozdravění naší pokleslé produkce, nepříznivého finančního stavu a vésti k zabezpečení hospodářského vývoje. Ovšem z důvodů naznačených shora žádáme, aby po způsobu francouzském, vyjádřeném v Merkuru, Fédération francaise du Commerce lnternational, bylo při revisi nařízení vládního pamatováno na účast středních stavů výrobních při exportu, zejména družstev živnostenských, aby přiznán byl výslovně malovýrobě nárok na suroviny ze zahraničí dovážených, pokud jich nezbytně potřebují a to nejméně ve výši 30% a aby opět družstva živnostenská přibrána byla tu ke spolupůsobení. Aby zabráněno bylo využití výhod syndikátů jednotlivci a hospodaření bylo co nejlépe kontrolováno, budiž vedle vládního komisaře postavena zvláštní dozorčí rada ze všech interesovaných kruhů za přímé odpovědnosti vládě a Národnímu shromáždění.

Ježto zrozením syndikátův omezena byla působnost komise dovozní a vývozní a přikročiti se má k její přeměně v komisi pro zahraniční obchod, žádáme, by i v této nové komisi vyhrazeno bylo zástupcům živnostnictva (řemeslnictva i obchodnictva) přiměřené zastoupení."

Podepsaní navrhují, aby resoluce tato, která tvoří jejich návrh na reorganisaci dovozní a vývozní služby v ministerstvu byla přikázána živnostenskému výboru, aby tam byla přímo a rychle projednána.

V Praze 10. července 1919.

Vlad. Hatlák, Vil. Votruba, V. Rebš, B. Fischer, Ant. Sládek,

F. Petrovický,

Dr. Budínský, Dr. Weyr, Dr. Machar, Dr. Scheiner, Dr. Malínský, Dr. B. Němec, Nohel, Ing. Bečka, Dr. Matoušek, Dr. Lukavský, Sís, Jaromír Špaček, Dr. Vaněk, Dr. Jar. Brabec, Mattuš, Dr. Mareš, Viková-Kunětická, B. Král.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP