Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1318.

Odpověď

ministra Národní obrany

na dotaz členů Národního shromáždění Jos. Kadlčáka, Sedláčka

a soudruhů (tisk číslo 930)

o zneuctění sochy sv. Jana Nepomuckého v Sobůlkách vojíny po

sádky v Kyjově a o zneužívání střelné zbraně vojáky.

Případ v dotaze uvedený se udál nikoli 27. dubna, jak mylně uvedly "Slovácké Noviny", ze kterých páni tazatelé vyňali svou interpelaci, nýbrž dne 6. dubna a stal se hned 11. dubna t. r. předmětem vyšetřování, jež bylo vedeno funkcionářem vojenského zastupitelství v Brně pod č. j. F. 492-19, pro přečiny podle §§ů 560., 741., 702., 286. f-v. trestního zákona.

Řízením bylo zjištěno:

Svobodníci Josef Tureček a Bohanus Josef, III. asistenční setniny "Slovácké brigády" v Hodoníně byli vysláni služebně do Sobůlek hledati cigána, který postižen černými neštovicemi sběhl z nemocnice svatobořické.

Při návratu z bezúspěšné cesty zastavili se v hostinci, kde každý vypil jedno pivo. Při tom postavili pušky ke stěně a při odchodu si je nedopatřením vyměnili. Pušku svobodníka Turečka, která byla nabita, vzal si svobodník Bohuslav v domnění, že má vlastní nenabitou zbraň. Když přišli k lesu, kde stojí socha Jana Nepomuckého, provedl svobodník Tureček několik hmatů puškou, načež Bohanus začal rovněž cvičiti puškou, aby ukázal, že to dovede lépe. Mimo jiné ukazoval, že dovede natáhnouti a spustiti spoušť jednou rukou. Přesvědčen, že má pušku prázdnou, namířil při tom na konec na sochu a spustil. Vyšlou jedinou ranou byl pak pomník poškozen, jak udáno v dotaze.

Bohanus se na kyjovské faře zavázal, že dá sochu opraviti na vlastní útraty.

Pomník stojí u lesa skoro půl hodiny od Sobůlek. V okolí sochy není obytných stavení a nebylo ani člověka na blízku. Bohanus, který neměl úmyslu sochu poškoditi, hlásil po návratu celý případ služebně.

Při této skutkové podstatě bylo trestní řízení podle § 239 č. 3. v. tr. ř. zastaveno, poněvadž od dalšího řízení nebylo lze očekávati výsledku.

Za to bylo nařízeno velitelství setniny, aby oba vojíni byli přiměřeně potrestáni pro disciplinární přestupky, jež byly zjištěny, že totiž zastavili se v hostinci a odložili ve službě zbraň, která proti nařízení byla nabita a nezajištěna.

Z celého případu je zřejmo, že o úmyslném zneuctění sochy katolického světce nelze v daném případě mluviti. Co se týče všeobecných zásad o nutné náboženské snášenlivosti ve vojsku, dovoluji si poukázati na svou odpověď tisk č. 1278 k dotazu pp. členů Národního shromáždění Jos. Kadlčáka, Jana Rýpara a soudruhů o pohoršlivém a neurvalém chování některých vojínů v Hranicích při církevním průvodu (tisk 929).

O potřebné opatrnosti při používání střelné zbraně a dohledu, aby vojsko bylo v tomto směru řádně poučováno, bylá vydána příslušnými vojenskými orgány opětovná přísná nařízení.

V Praze 8. července 1919.

Ministr Národní obrany:

V. Klofáč v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP