Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1315.

Návrh

členů Národního shromáždění Skurského, Jana Filipinského

a soudruhů

na úpravu hmotných poměrů tiskařů a litografů

v Státních úřadech.

Litografové a tiskaři u všech státních úřadův, u veškerých ministerstev, finančního ředitelství, zemského soudu, zemské politické správy (místodržitelství), ředitelství státní dráhy, ředitelství pošt a telegrafů, četnického velitelství a policejního ředitelství zaměstnaní, nemají dosud zákonité úpravy svých služebních i hmotných poměrů a nejsou dosud zařaděni do skupiny technického personálu, tak jako jsou montéři podle přílohy ministerského výnosu ze dne 11. března 1919 č. 7012 / II.

Práce jejich jest jak fysicky, tak tělesně namáhavá a zdraví velice škodlivá. Při chemických produkcích, které se provádějí na litografickém kamenu, používá se různých kyselin, které vyleptávají čistopis do výšky, při čemž vznikají jedovaté páry, které musí pracovník do sebe vdechovati. Netřeba připomínati, že grafičtí pomocníci často v mladém věku podléhají tuberkulose plic.

Je známo, že litografie-tiskárna jest hlavním oddělením presidiální kanceláře, kde veškerá nařízení a usnesení musí projíti litografií-tiskárnou.

Dále veškeré rozsudky, tabulárky, veškeré exekuce, různé tiskopisy, jako jízdní lístky pro dráhu, plány, tiskopisy pro různé úřady atd. Mnoho tisíc korun uspoří ročně úřady na litografickém oddělení a mimo to též mnoho kancelářského personálu a psacích strojů.

Příliš podceňovala bývalá rakouská vláda litografy-tiskaře, kteří při vstupu do učení grafickému umění musí se prokázati, že absolvovali 3 třídy měšťanské školy, dále doba učební trvá 4 léta, při čemž musí navštěvovati rovněž 4 léta odbornou školu.

Vzhledem k namáhavé práci zasluhují, aby byli zařaděni mezi technický personál tak, jako jsou montéři-dělmistři, podle přiložené přílohy ministerského nařízení ze dne 11. března 1919 č. 2012 / II. u poštovních a telegrafních úřadů, nebo podle vypracovaného návrhu litografů-tiskařů.

Proto podepsaní poslanci navrhují:

I. Podmínky pro dosažení místa pomocného litografa-tiskaře jsou:

1. že absolvoval 3 třídy měšťanské školy,

2. průkaz, že žadatel jest příslušníkem Československé republiky,

3. občanská a mravní zachovalost,

4. průkaz, že žadatel dosáhl 24. a nepřekročil 40tého roku věku,

5. tělesná způsobilost a plná schopnost vykonávati služební povinnosti,

6. průkaz, že žadatel se řádně vyučil řemeslu grafickému a že buď po vyučení byl s prospěchem zaměstnán po tři léta v závodě, náležícím do jeho oboru, a získal si tak příslušných vědomostí.

II. Aby nově přijatý tiskař začínal jako výpomocný litograf-tiskař u všech státních úřadů s denním platem 8 K, mimo to měl nárok na drahotní přídavek.

III. Slouží-li pomocný litograf-tiskař uspokojivě tři léta, zařadí se prvním dnem následujícího měsíce do stavu litografů - tiskařův a dostane pak služné:

Stupeň služného:
K
I
800
II
900
III
000
IV
100
V
200
VI
300
VII
400
VIII
500
IX
600
X
700

Z jedné skupiny do druhé bude přeložen vždy po 3 letech. Tiskaři-litografovi přísluší akt. přídavek 40% služného a drahotní přídavek.

Po dodáni jmenovacího dekretu budiž litograf - tiskař svým přednostou vzat do přísahy.

IV. Litografové - tiskaři mohou se po šestileté uspokojivé službě v této vlastnosti ucházeti o místa strojmistrů, nebo vrchních litografů-tiskařů, budou-li uprázdněna.

Jako strojmistr a vrchní litograf-tiskař má nárok na roční služné:

Skupina
K
I
3000
II
3200
III
3400
IV
3600
V
3800
VI
4000
VII
4200
VIII
4400
IX
4600
X
4800

Strojmistři a vrchní tiskaři-litografové mají nárok na aktivní přídavky ve výši 40% služného a na tytéž drahotní jednorázové přídavky jako tiskaři-litografové.

V. V litografickém oddělení zaměstnaní tiskaři-litografové, pokud se týče sluhové-podúředníci budou jmenováni tiskaři-litografy; pokud se týče strojmistrů, vrchních tiskařů-litografů ve smyslu těchto ustanovení zřízených, (§ 4.) jakož i pro postup do vyššího stupně služného, a pouze započítá se jim veškerá doba služební ztrávená v postavení výpomocného nebo stálého tiskaře-litografa v litografické službě, jakož i léta v jiné státní a vojenské službě ztrávená po odečtení tří let.

VI. Utrpěl-li litograf-tiskař při své práci úraz buď od stroje anebo od kamene a od lékaře uznán neschopným ke své práci, budiž dán do pense s platem takovým, v jaké byl skupině platové.

Dále povolena budiž každému dovolená: do 10 let 14 dnů, od 10 let do 20 21 dnů a od 20 do 30 let 1 měsíc v roce.

Navrhuji, aby tento návrh přikázán byl státně - zřízeneckému výboru.

V Praze dne 10. července 1919.

Skurský, Jan Filipinský,

Kolaříková, Novák Ant., Marek, Kříž, Jakubka, Merta, E. Burian, Ecksteinová,

Pavlán, Tayerle, Johanis, Štěpánek, Zavadil, F. Časný, Kouša, Dědic,

Jirásek Ferd., Fr, Houser, Teska.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP