Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1298.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na dotaz člena Národního shromáždění Kuneše Sontága a soudruhů (číslo tisku 949)

o neslýchaném postupu moravských soudů proti venkovskému obyvatelstvu při vymáhání t. zv. přeplatků za potraviny.

Ministru spravedlnosti nepřísluší právo, aby ve věci přezkoumával rozsudky jednotlivých soudů, poněvadž by tím zasahoval do soudcovské neodvislosti.

Připomínám jen k případu prvému, týkajícímu se rozsudku okresního soudu v Jemnici, č j. U 77/19, kterému se vytýká, že výrobní náklady nebyly zjištěny, že rozsudek ten dosud není právoplatný; o podaném odvolání nebylo dosud rozhodnuto.

K jednotlivým otázkám na mne v dotazu vzneseným odpovídám takto:

ad 1. Po celou dobu svého úřadování zachovával jsem přesně zásadu ústavní, že mi nepřísluší právo vykonávati vliv na rozhodování soudů. Nevydal jsem soudům vůbec v žádné formě a v žádném oboru pokynů, jak mají rozhodovati, zejména ne pokud se týče trestných činů předražování. Toliko v listopadu loňského roku dal jsem pokyn úřadům veřejné žaloby (státním zastupitelstvím), aby se vší přísností stíhaly trestné činy lichevní podle čís. nařízení ze dne 24. března r. 1917, č. 131 ř. z.

ad 2. Tatáž ústavní zásada zabraňuje mi, abych poučoval soudy, jakým způsobem si mají zjednávati látku nutnou pro rozhodnutí a k jakým okolnostem mají při něm přihlížeti. Ve věci samé nutno však podotknouti, že maximální cena předmětů potřeby netvoří sama o sobě základ pro posouzení otázky trestnosti při předražování a že soudy, pokud jsem informován, přihlížejí k nutným nákladům, ať jde o obchodníky a průmyslníky, neb o zemědělce, jak je také z druhého případu uvedeného v dotaze, patrno.

ad 3. Otázka amnestie je řešena v zákoně o lidových soudech cenových.

V Praze dne 4. července 1919.

Ministr spravedlnosti:
Dr. Soukup v. r,


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP