Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1293.

Odpověď

ministra vnitra

na dotaz poslanců: Josefa Šamalíka, Dra Dolanského, Dra Stojana, Zavorala a soudruhů (čís. tisku 1123)

o pumových útocích na katolické chrámy v Brně.

Dne 25. května t. r. o 1/2 2. hod. noční podána byla městským policejním úřadem v Brně telefonická zpráva policejnímu ředitelství, že u kostela sv. Magdaleny v Masarykově ulici vybuchla nějaká třaskavina.

Na místo činu odebrala se komise, složená z úředníků obou jmenovaných policejních úřadů, aby věc vyšetřila.

Úředně bylo zjištěno, že výbuch udál se na schodech postranního vchodu do kostela z Františkánské ulice.

Výbuchem roztříštěna byla okna protilehlých domů ve Františkánské ulici, v kostele pak popraskaly některé tabulky v oknech a u slabých postranních dvéří, které byly výbuchem roztříštěny, spadla se zdí omítka.

Zahájené pátrání po pachateli zůstalo bez výsledku, hlavně z toho důvodu, že chyběl jakýkoliv popis pachatelův, a také proto, že výpovědi svědků, kteří v této věci byli slyšeni, si namnoze odporovaly.

Mimo to dlužno podotknouti, že na místě činu nezůstaly naprosto žádné pozůstatky obalu třaskavin, tak že nebylo lze zjistiti, jak výbuch byl způsoben, a nelze tedy tvrditi, že u kostela vybuchla ekrasitová patrona.

Konaným šetřením nevyšlo na jevo nic, co by nasvědčovalo opětovným útokům na kostely brněnské, neboť v druhém případě, o němž se děje v dotazu zmínka, nebylo lze zjistiti, že by i zde šlo o nějaký útok.

Dne 29. května oznámeno policejnímu ředitelství v Brně, že nějaká Greta Krojhová spatřila podezřelou díru u hlavních dveří do kostela sv. Magdaleny. Vyslaní policejní agenti zjistili, že díry té se asi užívalo kdysi k umístění závaží, k uzavírání dveří. Do očí bije jen to, že díru tu zpozorovali teprve dne 29. května 1919 ráno posluhovačka kostela Kohoutková a pater Adalbert Rücker.

Třeba že nemohlo býti nikterak prokázáno, že by byla díra ta způsobena při nějakém útoku na kostel, bylo přece učiněno v obou případech trestní oznámení proti neznámým pachatelům státnímu návladnictví v Brně.

Pokud se postátnění městské policie brněnské týče, dovoluji si oznámiti, že v nejbližší době předložena bude slavnému Národnímu shromáždění osnova zákona, jímž se zmocňuje ministerstvo vnitra, zřizovati podle potřeby ve hlavních místech a jiných důležitých místech státní policii. Po schválení tohoto zákona bude také v Brně policie ihned sestátněna.

V Praze 1. července 1919.

Ministr vnitra:
Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP