Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1290.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na dotaz člena Národního shromáždění Ferdinanda Jiráska a soudruhů (číslo tisku 1113)

o praxi rejstříkového soudu v Praze.

Interpelanti se táží, zdali jest mně známou praxe obchodního soudu pražského a jeho obchodního rejstříku a zdali jsem ochoten učiniti všechna opatření, aby v řízení obchodního rejstříku u všech obchodních soudů v obvodu československé republiky zavedena byla jednotná praxe.

Zjednal jsem si vědomost o praxi pražského obchodního soudu ve věcech vedení společenstevního rejstříku, zejména pokud jde o nákupní a potravní družstva, o jakých se dotaz zmiňuje. Při tom poukazuji k tomu, že podle státního základního zákona ze dne 21. prosince 1867. č. 144 ř. z. (zák. ze dne 2. listopadu 1918, č. 11 sb. z. a n.) jsou soudci, vykonávajíce svůj úřad samostatní a neodvislí. Proti výkladu zákona soudci lze si stěžovati jen ustanoveným pořadem stolic. Jakékoli zasahování ministra spravedlnosti do tohoto výkladu jest po zákonu nedovolené. Použít ustanovení zákona ze dne 9. dubna 1873, č. 70 ř. z. na specielní případ, kde se zakládá to které družstvo, přenecháno je tudíž toliko soudům ve vlastní jejich působnosti a nepřísluší mi nižádný vliv na rozhodování to a nemohu proto učinit opatření, aby v řízení obchodného rejstříku u všech obchodních soudů v oblasti československé republiky zavedena byla jednotná praxe. Upozorňuji mimo to, že platí na Slovensku pravidla, od zákona v ostatní části československé republiky platícího odlišná, upravená článkem XXXVII. z r. 1875, resp. XXIII. z r. 1898.

Vzorné stanovy, vydané soukromým svazem, nejsou pro soudy závaznými. Bezpečnost obchodní a právní vyžaduje, aby podle platného zákona byly přezkoumány soudem. Přesvědčil jsem se z různých spisů, že soud obchodní postupuje stejně, ať jde o jakékoli družstvo, nebo společnost s ručením obmezeným. Pro akciové společnosti platí ustanovení obchodního zákona a akciový regulativ a rozhodno je, schválí-li ministerstvo vnitra společnost a tím znění firmy. Vydávati všeobecná prováděcí ustanovení nejsou povolány soudy, jim naleží jen v tom kterém případě použít ustanovení zákona a rozhodnouti pořadem stolic.

Nesprávný jest názor pp. interpelantů, že byrokratický způsob vyřizování záležitostí rejstříkových u pražského obchodního soudu vyžaduje značného, tudíž zbytečného úředního aparátu.

Obchodní agenda firemní u obchodního soudu pražského vůbec a po válce zvláště, značně stoupla.

V době od 1.června 1918 do 1. června 1919 stoupl počet firemních čísel ze 4653 na 6204. V téže době bylo nově zapsáno (proti předešlému roku):

77 kupců jednotlivců (27), 55 veřejných společností (7), 3 akciové společnosti (4), 58 společností s ob. r. (37), 40 družstev (8).

Agendu tu obstarávají 3 referenti, 2 kancelářští úředníci a 4 oficianti. Firemní referenti vedle toho zaměstnáni jsou jako votanti, po případě samosoudci v procesním senátu, referenti v pozůstalostech a konkursní komisaři. Nelze tudíž o tom mluviti, že by silami úředními bylo u obchodního soudu plýtváno.

V Praze 5. července 1919.

Ministr spravedlnosti:
Dr. Soukup v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP