Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1285.

Zpráva

výboru sociálně-politického

o vládní osnově zákona (tisk čís. 1210)

o oprávnění vykonávati lékařskou praksi na území státu československého.

Zákonem, jehož osnovu vláda předkládá, má býti vymezeno, kdo jest ve státě našem oprávněn vykonávati lékařskou praksi. Zákona toho jest nutná potřeba, jelikož musí býti chráněna práva státních občanů československé republiky, kteří ve státě našem hodnosti doktora lékařství dosáhli, proti lékařům, již jsou příslušníky států cizích, mimo to jest nutno, aby státem naším zabráněno bylo prováděti praksi lékařskou osobám, které neprokázaly zkouškami na lékařských fakultách československého státu vědomosti, jež od doktorů lékařství v našem státě se žádají, a požadovány býti musí. Předložená osnova zákona vyhovuje úplně požadavkům uvedeným a stanoví také pravidla pro dobu přechodní (do 31. července 1919) a dále postup, jak řešiti případy zvláštního zřetele hodné cizích lékařů se týkající. Výbor doporučuje, aby předloha byla přijata.

V Praze dne 4. července 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
V. Johanis, v. r.
Prof. Dr. Alois Velich, v. r.


Zákon

ze dne ....................................................................... 1919

o oprávnění vykonávati lékařskou praksi na území státu československého.

Na základě usnesení Národního shromáždění nařizuje se:

§ 1.

Vykonávati lékařskou praksi na území státu československého jest dovoleno:

1. Státním občanům československé republiky, kteří do 31. července 1919 nabyli diplomu doktora lékařství (diplomu ranlékařského, pokud diplomy ty dosud jsou platny) na některé universitě v oblasti státu československého nebo bývalé monarchie rakousko-uherské, jestliže diplomu toho nepozbyli;

2. státním občanům československé republiky, kteří po 31. červenci 1919 nabyli diplomu doktora lékařství na některé universitě československého státu, pokud diplomu toho nepozbyli;

3. cizím lékařům, kteří byli povoláni ku profesuře na některé lékařské fakultě státu československého, pokud na ní úřad profesorský zastávají.

§ 2.

Státním občanům československé republiky, kteří nabyli diplomu doktora lékařství na cizozemské universitě a na něž se nevztahuje ustanovení § 1., odst. 1. tohoto zákona, jest dovoleno vykonávati praksi lékařskou jen po provedené nostrifikaci diplomu.

Totéž platí, pokud zákon tento jinak neustanovuje, o cizincích, kteří nabyli diplomu doktora lékařství na universitě cizozemské, stali-li se státními občany československé republiky.

§ 3.

Smlouvami s jinými státy může býti ustanoveno, za jakých podmínek smějí lékaři, kteří jsou cizími státními příslušníky, vykonávati lékařskou praksi v oblasti státu československého. Ministr veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy může v případech zvláštního zřetele hodných svoliti k tomu, aby cizí příslušníci, kteří nabyli diplomu doktora lékařství na tuzemské universitě, anebo jichž diplom byl nostrifikován, byli připuštěni k vykonávání prakse lékařské na území státu československého nebo v některé jeho části.

§ 4.

Lékař, oprávněný vykonávati praksi, může se usídliti kdekoli; je však povinen před zahájením prakse předložiti diplom příslušnému úřadu, který obstarává státní správu zdravotní v 1. instanci, k nahlédnutí a záznamu.

§ 5.

O nostrifikaci diplomů, nabytých na universitách cizozemských, jakož i o reversech, jež vyhotovují cizí státní příslušníci při lékařské promoci, nebo nostrifikaci diplomu doktora lékařství na universitách tuzemských, budou vydána ustanovení nařízením.

§ 6.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy s ministerstvem školství a národní osvěty v dohodě s ministerstvem vnitra.

§ 7.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP