Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1271.

Dotaz

členů Národního shromáždění B. Bezděka, a. Čuříka a soudr.

na pana ministra sociální péče,

nařídí-li, aby úřady rovnoprávně zacházely s organisacemi

válečných invalidů, zvláště však se svazem křesť.-soc. invalidů

československých se sídlem v Brně, Nová ul. 8.

Zákon o organisaci péče o mrzáky z války zmocňuje pana ministra, aby v oblasti republiky československé zřídil zemské úřady pro péči o mrzáky z války a potřebný počet úřadů okresních, jejichž organisace a působnost bude upravena nařízením. Ministr sociální péče se zmocňuje dále, podle znění zákona, aby jednotlivé úkony péče o mrzáky z války uložil také jiným orgánům veřejným atd.

Zemský úřad v Brně, budovaný v intencích zákona o organisaci péče o mrzáky z války, úplně pomíjí Svazu křesťansko-sociálních invalidů československých se sídlem v Brně, Nová ulice 8-1, který jest organisací svépomocnou a úkolů) ministerstva sociální péče snažím se, napomáhat. Vedle tohoto Svazu existuje Družina válečných invalidů československých, kterážto organisace jest úřady favorisována tím, že zemský úřad v Brně obsazuje místa pouze členy Družiny.

Též do superarbitračních komisí, jež mají vykonávati sociálně-lékařské prohlídky podle § 3, odstavce 2. zák. o organisaci péče o mrzáky z války, povoláváni jsou jen členové Družiny. Svaz doposud nemá u úřadů nikde žádného zástupce, ač na mnoha místech v krajích má organisační většinu invalidů, a úřadům své zástupce navrhl. (Brno, Vel. Meziříčí, Uh. Brod, Prostějov, Jihlava atd.)

Svaz křesť.-sociálních invalidů československých žádal ministerstvo Národní obrany i ministerstvo sociální péče o potřebné vyhlášky, věstníky, rozkazy a nařízení, týkající se mrzáků z války, nic se mu však nedostalo, ač Družině úřady v podobných žádostech vyhovují. Jednotlivá velitelství, ba i úřady odbývají Svaz na jeho žádosti poukazem, že nejsou se Svazem ve služebním poměru.

Orthopedické dílny brněnské a skladiště v Heršpicích u Brna vědomě opomíjí Svazu invalidů křesť.-sociálních a přednost dává Družině.

Dále invalidé si stěžují, že jednotlivá nařízení nejsou dostatečně publikována, aby mrzáci z války mohli se včas o nich informovati. Tak zejména zákon ze dne 28. března 1918 ř. z. č. 119 o Karlově fondu, lékařských prohlídkách, jízdném na drahách a podobně.

Chce-li však také organisace Svazu řádně v péči o mrzáky války pomáhati, je jí práce samými úřady znemožňována.

Sta a sta invalidů v československé republice nemá doposud zajištěnou budoucnost. A za poslední měsíce duben, hlavně pak květen a červen převážná většina invalidů, hlavně vnitřně onemocnělých, kteří přes to, že byli sup. komisemi uznáni za invalidy, nedostali ani pensí ani požitků. Domáhají-li se rodiny invalidů podpory prostřednictvím Svazu, na jeho žádosti se vůbec ani neodpovídá.

Váleční invalidé, zorganisovaní ve Svazu československých invalidů, zjistili, že ministerstvo financí přislíbilo, že o obsazování 150.000 trafik v území republiky bude s úřady spolurozhodovat Družina válečných invalidů československých a žádná jiná organisace.

Všichni invalidé byli donuceni přinésti ohromné oběti Ti, již jsou členy Svazu, jsou roztrpčeni, pak-li členové Družiny mají zvláštní výsady a jsou favorisováni u úřadů, v zemské komisi atd. Jako občané republiky mají všichni invalidé stejná práva, neboť přinesli v oběť své zdraví a nemá býti rozlišováno, ať jsou příslušníky kterékoliv organisace. Svaz invalidů československých je budován na podkladě svépomocném, sám chce činností a prací vlastní pomáhat řešiti těžký úkol po stránce péče státní o válečné invalidy a nemile nese, že činiteli státními je odstrkován.

Podepsaní tedy se táží:

Je pan ministr sociální péče ochoten zjednat nápravu v tom směru a nařídí úřadům, aby dbali rovnoprávnosti ?

Nařídí pan ministr úřadům, aby vyhovovaly žádostem a dotazům Svazu křesťansko - sociálních invalidů československých, když tak činí Družině válečných invalidů československých?

V Praze dne 29. června 1919.

B. Bezděk, A. Čuřík,

Šolle, F. Šabata, Sedláček, Jan Rýpar, Dr. Mazanec, Dr. Novotný, Dr. Stojan, Jílek, Dr. Dolanský, Šamalík, Kadlčák, Valoušek, Mlčoch Fr., A. Kaderka, Čapka, Fr. Navrátil, Zavoral, Dr. Kordač, Dr. Jehlička.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP