Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1235.

Vládní předloha.

Zákon

ze dne ..................... 1919,

jímž se zrušuje právo myslivosti, vyhrazené koruně v okolí pražském.

Podle usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

§ 1.

Právo myslivosti, vyhrazené koruně v okolí pražském, se zrušuje.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Týmž dnem pozbývá platnosti § 50. českého zákona o myslivosti z 1. června 1866, č. 49 z. z.

Smlouvy, jimiž orgány, pověřené správou práva v § 1. uvedeného, pronajaly neb jinakým způsobem postoupily přede dnem, kdy zákon tento nabude účinnosti, výkon naznačeného práva pro dobu, sahající za právě uvedený den účinnosti, pozbývají platnosti dnem 31. ledna 1920.

§ 3.

Provésti tento zákon ukládá se ministru zemědělství, ministru vnitra a ministru financí.

Důvodová zpráva.

Poněvadž v blízkém okolí pražském neměli čeští králové většího území, kde by vykonávati mohli myslivost, bylo různými akty správní i zákonodárné povahy, sahajícími až do doby císaře Rudolfa II., zjednáno pro ně zvláštní oprávnění, podle něhož mohli pro svoje vlastní »zalíbení a kratochvíle« vykonávati honitbu v určitém území kolem hlavního města Prahy.

V době, kdy královský dvůr trvale sídlil mimo Prahu, býval výkon tohoto reservátního práva zhusta ponecháván jednotlivým vrchnostem, když se zvláštním reversem zavázaly nejen platiti na uznání tohoto práva zvláštní mírně vyměřený poplatek, zvaný »canon«, nýbrž též postoupiti výkon honitby králi, kdykoli by za to požádal.

Když císařským patentem z 7. března 1849, č. 154, ř. z. d. sv. bylo zrušeno honební právo na cizí půdě, vzešly pochybnosti o dalším trvání honebního práva reservátního v pražském okolí, ale vyhláškou místodržitele z 20. října 1859, č. 44, z. z., II. odd., bylo vyhlášeno podle nařízení ministerstva vnitra ve shodě s ministerstvem financí, že patent o vyvazení půdy ze dne 7. září 1848 a honební patent ze dne 7. března 1849 se nikterak nevztahuje na to, má-li nejvyšší reservát myslivosti okolo Prahy, jakožto cís. regál v platnosti zůstati, či přestati.

Český zákon o myslivosti z 1. června 1866, č. 49, z. z. v § 50. výslovně praví, že zákon tento se netýče práva myslivosti, vyhrazeného koruně v okolí pražském.

Podle úpravy obvodu reservátního, vykonané v létech šedesátých minulého století, sahají hranice tohoto obvodu zejména až do území těchto obcí: Braník, Krč, Chodov, Hostivař, Štěrboholy, Dol. Počernice, Chvaly, Satalice, Vinoř, Kbel, Mískovice, Třeboratice, Bořanovice, Zdiby. Přemyšlení, Roztoky, Žalov, Únětice, Statenice. Tuchoměříce, Kněživka, Kněževes, Hostivice, Sobíň, Chrášťany, Třebonice, Řeporyje, Slivenec a Velká Chuchle.

K žádosti 55 obcí z tohoto obvodu, aby výkon řečeného práva nebyl ponecháván dále bývalým vrchnostem, povolil císař František Josef I. rozhodnutím z 30. března 1868 podle výnosu c. k. ministerstva vnitra ze dne 5. dubna 1868, č. 4760, aby výkon honebního práva v tomto okresu po čas vykonávání práva toho nejvyšším Jeho dvorem byl ponecháván morálním a fysickým osobám, povolaným k požitku honby podle honebního zákona pro Čechy ze dne 1. června 1866, pokud tomu nejsou na odpor posud platná jinaká práva na dobu od 12 ke 12 letům s výhradou kdykoli volného okamžitého odvolání a jestliže přejímající vydá revers, tuto odvolatelnost uznávající, jakož i, jestliže platiti bude pachtovné, pří jehož ustanovení bude vzata za základ nynější honební činže.

Ve smyslu tohoto rozhodnutí ujednávají doposud příslušná okresní hejtmanství »smlouvy pachtovní« s jednotlivými držiteli vlastních honiteb neb honebními společenstvy v reservátním obvodu o propachtování těchto honiteb na 12 let za stálou »pachtovní činži«, placenou státní správě podle téhož rozhodnutí vždy na rok napřed. Honební společenstva pak zpravidla honitbu pronajímají nájemcům, kteří ve smlouvě nájemní rovněž uznávají závazky právě uvedené.

Po převratu z 28. října 1918 domáhají se mnozí majetníci pozemků v pražském reservátním honebním obvodu, aby bylo od vybírání »canon«, resp. řečené pachtovní činže upuštěno, tvrdíce, že prohlášením československé republiky a odstraněním instituce královské zaniklo uvedené reservátní právo, a tím i povinnost majetníků pozemků platiti »canon« za ponechaný výkon honitby.

Ačkoli by se mohl vyskytnouti názor opačný, že totiž uvedené právo přešlo převratem na presidenta republiky jakožto hlavu nového státu, přece sluší zajisté v každém případě hleděti na honební právo reservátní jen jako na přežitek dob minulých, který není v souhlase ani s dnešními názory, ani s duchem českého zákona o myslivosti (sr. § 1. tohoto zákona) a který -- předpokládajíc ovšem svolení pana presidenta republiky - měl by býti již z tohoto důvodu odstraněn.

Vzhledem k této situaci předložilo ministerstvo zemědělství věc tuto panu presidentu republiky, jenž rozhodl, že na výkon řečené honitby nereflektuje (přípis kanceláře presidenta republiky ze dne 27. března 1919, č. D 381).

Vzhledem k vylíčenému stavu věci navrhuje vláda, vyříditi tuto věc, zavdávající podnět po stránce právní k mnohým pochybnostem, formou zákona, vyslovujícího zrušení řečeného práva reservátního, a to ovšem bez náhrady, neboť patentem ze dne 7. března 1849, č. 154, ř. z. d. sv. byla zrušena honební práva na cizí půdě rovněž zásadně bez náhrady a není tedy příčin, proč právě majetníci pozemků v pražském honebním obvodu reservátním by měli platiti náhradu a býti takto v nevýhodě vůči ostatním majetníkům pozemkův u nás, kteří podobné náhrady neplatili.

Mimo to sluší uvážiti, že příjem plynoucí z práva toho, jenž se účtuje nyní ve prospěch ministerstva zemědělství, jest poměrně nepatrný - činíť v účetním roce 1918/19 podle rozpočtu toliko K 1780.- a že naproti tomu ujednávání značného počtu smluv a roční vybírání a účtování »canonu« jest agendou dosti rozsáhlou a tedy poměrně nákladnou. Mimo to zmenšuje se stavebním rozvojem Prahy a obcí předměstských reservátní obvod neustále a jest jen přirozeno, aby se zánikem hlavního práva zanikla i »pachtovní činže« (resp. »canon«), sloužící vlastně jen k zajištění hlavního práva, jež podle původu svého nemělo vůbec rázu majetkového.

Pokud jde o smlouvy, ujednané mezi státní správou a držiteli vlastních honiteb, resp. společenstvy honebními v reservátním obvodu před účinností navrženého zákona pro dobu, sahající přes den, kdy navržený zákon má nabýti účinnosti, navrhuje se jakožto přechodné ustanovení, by smlouvy ty platily ještě do konce letošního roku honebního, to jest do 31. ledna 1920, takže nájemné (»canon«) podle těchto smluv sluší za honební rok 1919/20 ještě finanční správě platiti. Zrušiti tyto smlouvy dnem účinnosti zákona se nedoporučuje již proto, že podle zásady § 17. čes. honebního zákona mají úpravy poměrů honebních v zájmu řádného hospodaření honebního počínati se dnem 1. února toho kterého roku. Při tom ovšem ti, kdo smluv takových do dne účinnosti navrženého zákona neujednali, nebudou povinni nájemné (»canon«) za honební rok 1919/20 platiti.

Rozumí se, že po vydání navrženého zákona budou nájemcům vráceny též kauce, jimi na zajištění smluvních závazků složené.

Návrh budiž přikázán výboru zemědělskému a ústavnímu, by o něm podaly zprávu do tří neděl.

V Praze 24. června 1919.

Ministr zemědělství:
Prášek v r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP