Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1224.

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra B. Němce a soudruhů

na pana ministra národní obrany

o vojenské meteorologické stanici v Praze.

V březnu t. r. projednán byl kulturním výborem Národního shromáždění návrh Dra. B. Němce a soudr. na zřízení státního ústředního meteorologického ústavu v naší republice, návrh schválen a referát dodán kanceláři sněmovní. Od té doby referát zmizel, leží však dle soukromého šetření v ministerstvu Národní obrany, kde čeká, až se vrátí p. prap. Urban z Paříže, aby se o něm vyslovil. Ačkoli se o něm vyslovila již porada zástupců všech zúčastněných ministerstev a odborníků, leží celá věc k veliké škodě meteorologické vědy, jak z následujícího vylíčení vysvitne.

Po rozpadnutí státu rak.-uherského přešla na naši republiku povinnost převzíti veškeré práce, které v našich zemích prováděl a řídily centr. meteor. ústavy ve Vídni a v Budapešti. Důležitost a význam těchto prací pro rozmanité obory státní správy vzrostly v posledních létech netušenou měrou a tím se též vysvětluje neobyčejně velký počet návrhů na zřízení met. centrály čsl. republiky a různost těchto návrhů hlavně pokud se týče otázky kompetence ministerstev (škol. a nár. osvěty, zemědělství, veřej. prací a nár. obrany).

Podavatel dotazu podal Národnímu shromáždění již dne 10. února t. r. v té věci návrh (Tisk č. 493), který projednán byl v kulturním výboru. Také prof. meteorologie na české univ., prof. St.,Hanzlík upozornil již v polovici listopadu minulého roku na důležitost organisace meteorologické služby, zvláště v přechodní době, a podal návrh, aby byl za tím účelem povolán do Prahy Dr. R. Schneider, jako Čech, propuštěný adjunkt centr. ústavu meteorologického ve Vídni a docent meteor. a klimat. na české technice v Brně, neboť pouze on má na základě své 13leté činnosti na vídeňské centrále potřebnou způsobilost k organisování a vedení moderní meteorologické služby. Analogický návrh podal koncem prosince minulého roku prof. Dr. Fr. Nušl a žádal přidělení Dra. Schneidera k pražské hvězdárně, aby tam organisoval státní meteorologickou službu.

Z toho všeho je patrno, že povolaní činitelové starali se v čas, aby česká meteorologie přišla do povolaných rukou. Není tedy jejich vinou, že se věc ve skutečnosti brala podstatně jinou cestou, kterou nutno stručně vylíčiti:

Veškerá meteorologická služba v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byla soustředěna až do převratu v bývalém c. k. centrálním ústavu pro meteorologii a geodynamiku ve Vídni, k němuž byla za války těsně připojena vojenská meteorol. služba. Jejím správcem byl k vojenské službě povolaný meteorologický odborník, adjunkt ústavu, setník docent Dr. A. Wagner. Po převratu, začátkem listopadu minulého roku převzal v naší republ. vojenskou meteor. službu praporčík, inž. Urban, který byl tehdy přidělen jako pomocná síla k pilotové stanici, zřízené při něm. hvězdárně pražské. Prap. Urban, byv pověřen organisací vojenské meteorol. služby, soustředil na hvězdárně pozorování telegrafujících stanic, která byla dříve oznamována centr. meteorol. ústavu ve Vídni pro účely civilní a vojenské meteor. služby.

Poněvadž vojenská meteorol. služba souvisela vždy nerozlučně s civilní sítí pozorovací, která jí byla základem, je pochopitelno, že činnost prap. Urbana dotkla se celé pozorovací sítě v čsl. republice. Úspěchy organisace vojenské meteorol. služby v čsl. republice na tomto místě posuzovati nehodláme, musíme však jako v první řadě povolaní odborníci poukázati opětovně s důrazem na to, že vliv nynější správy vojenské meteorol. služby na organisaci a činnost civilní meteor. stanice není nikterak prospěšný a působí dokonce rozkladně.

Nestalo se pranic pro řádné převedení civilní meteor. sítě, která byla a je základem každé i vojenské meteorol. služby. Pozorovatelé, kteří z pouhé ochoty namnoze po desetiletí vykonávali svoji obtížnou službu byli z Prahy anonymními telegramy komandováni, aniž věděli, kdo jejich ochotou disponuje. Jsou mezi nimi četní zástupci inteligence, kteří nebyli zvyklí dříve takovému tonu. Že tato okolnost nezvýšila jejich chuť k pozorování, jest pochopitelno. Podivným dojmem působily dopisy, kterými se ptali pozorovatelé v naší republice ve vídeňské centrále, kde vlastně v Praze ta nová centrála je, na koho se mají obraceti s žádostmi o přístroje, tiskopisy a dotazy, zda převzala táž závazky vídeňské centrály a pod. Bylo jim sice později z Prahy sdělováno, že meteor. stanice leteckého sboru »převzala veškerá práva i povinnosti meteor. centrály ve Vídni a v Budapešti«, tvrzení to zůstalo však do dnes jednostrannou útěchou. Není tedy divu, že asi ze sto bývalých stanic v zemích sudetských pouze devět zasílá svá pozorování »centrále« v Praze! Co se s pozorováním ostatních stanic děje, nebylo se možno dověděti. Náhodou zvěděl dr. Schneider, že ještě v dubnu a květnu posílalo do Vídně asi 50 stanic svoje pozorování! To zajisté charakterisuje s dostatek důvěru stanic v novou centrálu, nad kterou odborníci světového jména povážlivě hlavou kroutí, tím více, když bylo z Prahy 13. května 1919 oznámeno »doch wird das ganze Beobachtungs material aller Stationen, die bisher ihre Beobachtungen nach Wien gesendet haben, durch die Anstalt »Meteor Prag« gesammelt, die an der Sternwarte im Klemm entnimm durch das Min. f. Landesverteidigung nach französischen Muster errichtet wurde und die Verantwortung für einzelne Stationen und die Fürsorge um deren ungestörte Tätigkeit im Interesse der Wissenschaft übernommen hat«!!

Ve skutečnosti dostalo se stanicím kromě slibů jen překladu tiskopisů na zanášení pozorování s několika elementárními chybami takového rázu, že diskreditují kvalifikaci správce provisorní meteorologické centrály. Nebylo postaráno o to, aby nikde nebyla přerušena pozorování a také na př. pro udržení mnoholeté pozorovací sítě bouřek se vůbec nic nestalo, což není divu, když pražskému »ústavu« ani její existence známa nebyla!

Tato a podobná opomenutí znamenají velikou, nenahraditelnou a každým dnem rostoucí ztrátu vědeckého a pro praksi velmi cenné ho materiálu naši republiky. Vysvětlují se jednoduše tím, že ti, jimž byla po převratu svěřena organisace vojenské meteorologické služby, nebyli vůbec seznámeni s úkoly a agendou centrálního ústavu, která podle jejich činnosti patrně jen spočívá v přijímání meteorologických depeší a zanášení jejich bez kritiky do mapy!

Dle sdělení správy bývalé rakouské vojenské meteorol. služby byl prap. Urban, povoláním agrikulturní inženýr vycvičen až v roce 1916 pouze po 48 (čtyřicet osm) dní jako pomocná meteorologická síla a přidělen pak pilotové stanici v Albánsku, kde se zabýval botanickými studiemi. Později byl na svoji žádost přeložen do Prahy, aby tam mohl dokončiti disertaci o botanickém tématu. Do služeb polní meteorologie nebyl povolán jako odborník a nebyl také za takového považován a jako takový zaměstnán. V centrále vojenské ani civilní zaměstnán nebyl a neznal tudíž její agendy a organisaci. Z toho je patrno, že nebyl kvalifikován ani pro organisaci a vedení jak vojenské tak civilní meteorologické centrály. Odborníci našich spojenců by se zajisté energicky ohradili, kdyby poznali panem Urbanem »po francouzském vzoru« zřízený a vedený »ústav«. Diskreditovali jsme se před vědeckou Vídní a budeme se diskreditovati na poli meteorologie i před svými spojenci, nebude-li v brzku zjednána náprava v naších intencích.

Následky tohoto již po 8 měsíců trvajícího provisoria budou - jak svrchu zmíněno - z velké části nenapravitelné. Pro vědu bude to ztráta materiálu a přerušení dlouholetých pozorování, jichž cenu jen odborník dovede posouditi. Budoucí ústav převezme desorganisovanou síť s pozorovateli, kteří následkem nedostatečného porozumění a podpory ztratili zájem na věci. Není divné, že nahoře zmíněné kvalifikaci veliteli čsl. vojenské meteorologické služby odpovídá i stav prací meteorologické centrály. Jako příklad uvádíme synoptické mapy povětrnostní, které se v centrále kreslí jako základ prognosy. Tabulky, podle kterých se barometrické údaje pro tyto mapy přepočítávají na hladinu moře, byly vypočteny na nedostatečných, ba pro větší výšky nadmořské chybných základech. Tlak stanic zanáší se na desetiny milimetrů, nedbá se však, že tlakoměry na stanicích mají opravy až 2 mm. A s tímto materiálem se kreslí isobary nad naší republikou!

Podobné poměry by se v bývalém Rakousku nebyly udržely ani 24 hodin! Tam pověřila vojenská služba skutečně odborníky organisací a vedením vojenské meteorologické služby; byl to v meteorologickém světě známý odborník, prof. vídeňské university Dr. F. M. Exner, později ředitel centrálního meteorol. ústavu, po něm pak adjunkta téhož ústavu, Dr. A. Wagnera. Civilní meteorol. ústav zůstal základem a řídícím orgánem i vojenské meteorologické služby. Soustřeďoval sám všechna pozorování, zpracovával je a dával k disposici pro vojenské účely. Také ve vojenské službě meteorologické byli na vedoucích místech zaměstnáni jen meteorologičtí odborníci (asistenti a adjunkti meteorologických ústavů, Dr. Pernter, Dr. Myrbach, Dr. Hopfner, Dr. Škreb, a j.), anebo aspoň síly delší dobu pro službu na centrále ať civilní nebo vojenské pod vědeckým dozorem vycvičené.

Měla by tedy i meteorologická služba našeho leteckého sboru býti postavena na pevnější základy tím, že se podřídí po vědecké stránce dohledu skutečných odborníků, byť civilním, poněvadž naše republika nemá dnem vojáka meteorologa.

Jsme si vědomi velikého významu meteorologie a zvláště aerologie ve vojenství, musíme se však ohraditi proti domněnce u nás šířené, jakoby všude a zvláště ve Francii byla celá meteorologie, zvláště výkonná, vojenskou. (Tato domněnka jde tak daleko, že ministerstvo zemědělství navrhlo, aby celá aerologie a prognosa byla vložena v naší republice do vojenských rukou, zařízení to, kterého ani pruský militarismus neznal!! Zdá se, že návrh ten vycházel z nesprávného předpokladu - že aerologie záleží jen v pilotování.) Není-li tento názor šířen tendenčně, pak se vysvětluje tím, že osoby, které jej zastávají, neznají jiné meteorologie, nežli vojenské! Vždyť ani pan velitel prozatímního centrálního ústavu, byv vyslán dle svých slov jako »zástupce meteorologie« ještě se 4 »meteorology« (skuteční odborníci vysokoškolští mezi nimi nebyli) na 8 (osm) týdnů do Paříže, nenavštívil tamního civilního meteorologického ústavu! Přes to však považuje se za povolaného ohlížeti se po vědeckém personálu budoucího meteorologického ústavu a rozdělovati předem místa. Překvapuje, že mu také ministerstvem zemědělství svěřeno bylo opatření přístrojů pro observatoř ve Staré Ďále na Slovensku, jakož i vzorků meteorologických přístrojů a povoleno bylo 3000.- K (tři tisíce) na dodatečné vyúčtování.

Z uvedených fakt vychází, že jak civilní, tak vojenská meteorologie přišla v čsl. republice do rukou, do nichž nepatří. Na odborníky to dělá dojem hry na centrální meteorologický ústav pod rouškou vojenské meteorologické služby.

Všechny poukazy a stesky odborníků na tyto neudržitelné poměry a toho se týkající podání ministerstva školství a národní osvěty, ministerstvu národní obrany zůstala dodnes bez výsledku a odpovědi.

Podepsaní se táží:

1. Jsou panu ministrovi Národní obrany známy neudržitelné poměry české meteorologie, representované ještě dnes provisorně vojenskou meteorologickou stanicí leteckého sboru při hvězdárně v Praze?

2. Jest pan ministr ochoten dáti vyšetřiti, kým a na základě jaké kvalifikace byl prap. Urban pověřen vedením vojenské meteorologické služby v čsl. republice? Je tato kvalifikace podle názoru pana ministra dostatečnou a je na jejím základě p. Urban způsobilým zastupovati též ministerstvo Národní obrany v otázkách, týkajících se vojenské meteorologie?

3. Jest pan ministr ochoten naříditi, aby tato stanice, dnes řízená sílami pro vedení jakékoliv centrály nekvalifikovanými, odevzdala veškerou agendu přináležející centrálnímu ústavu do rukou odborníků?

4. Poněvadž nemáme českých vojenských meteorologů, kteří by byli způsobilí k vedení vojenské meteorologické služby, jest pan ministr ochoten v zájmu republiky naříditi, aby také i vojenská meteorologická služba přišla pod dozor skutečných odborníků, jako je tomu ve všech státech?

5. Jest pan ministr Národní obrany ochoten urychliti vyjádření ministerstva jemu svěřeného, aby konečně na základě vota Nár. shromáždění mohl býti zřízen státní ústřední ústav meteorologický?

V Praze 24. června 1919.

Dr. B. Němec,

Dr. Herben, Ing. Bečka, Dr. Vaněk, G. Navrátil, Nohel, Dr. Jar. Brabec, Mattuš, Dr. Hajn, Ing. O. Nekvasil, Sís, Bob. Fischer, V. Rebš, Dr. Syllaba, St. K. Sokol, Dr. Lukavský, Dr. Matoušek, Dr. Franta, Viková-Kunětická, J. Král, Dr. Mareš, Dr. Schieszl, Petrovický.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP