Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1222.

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra Lukavského a soudruhů

na pana ministra vnitra

pro zabavení dnešních "Národních Listů" a konfiskační praxi vůbec.

»Národní Listy« 24. června 1919 byly zabaveny pro tyto tři odstavce:

Slyšte hlasy z pole

Náhradní prapor čs. p. pl. 75 se vyznamenal 10. a 11. června tím, že odrazil tři útoky I. a II. praporu »Internacionálního pluku č. 1.«, skládajícího se hlavně z vídeňských Němců. Hlavně 10. června za kritické situace,. brigády, tento prapor (2 setniny a kulomety) vytrval, byv nasazen jako brigádní záloha, ve svých posicích, odraziv po prolomení našeho pravého křídla rychlý postup nepřítelův. Vyznamenali se při tom nadpor. Šilhavý, por. Konrad a prapor. Rubý. Tito byli na rozkaz brigádníka podpluk. Hanáka poznamenáni. Mužstvo se bilo velkolepě.

Americký dobrovolník, člen výkon. výboru Čes. odb. socialistické strany v Chicagu, bojující v legionářském pluku z Francie na Slovensku, píše: »Prosím o uveřejnění těchto několika trpkých, ale pravdivých slov. Vstoupil jsem za národní povinnosti jako Čech i jako socialista do československých revolučních zahraničních legií za účelem osvobození našeho národa. Jen z té snahy, že jsem jako jednotka chtěl vykonati to, co tisíce našich dobrých hochů učinilo už mnohem dříve nežli já: svoji povinnost. Přiznávám se, že to bylo mojí svatou povinností a že jsem nekonal více než povinnost, což mi pravilo a dosud praví - tak jako tisícům a tisícům našich drahých zlatých hochů, již dosud konají a také ji už mnozí z nich dokonali - moje svědomí. Tyto řádky píši s hořkou bolestí a třebaže jsou psány tužkou, cítím z nich svoji vlastní krev, jež v člověku vře hněvem nebo zármutkem nad námi samými. Snad proto jen, že »tou slámou«, jak praví náš Machar, která vzplane a ihned uhasne, dovedli jsme rozplameniti celý svět pro naše tužby a všichni národové hleděli a dosud hledí, mnozí z nich ovšem se škodolibou závistí na nás, jako na cosi zvláštního. A to jest právě to nejbolestnější, že nedovedeme nebo snad nechceme sebe sami oceniti. Proč právě nyní, kdy jest naší nejpevnější povinností postaviti se proti zpupnému a odvěkému nepříteli - ať už je to Maďar nebo kdokoliv jiný - zmítají námi stranické boje o to, kdo má míti větší kus chleba, zdali ten, kdo až dosud strádal a strádá, a nebo ten, kdo na úkor jeho a tím na úkor celého národa mamonil. A byl nadále na těle národa - jak praví Dostojevský ve svém. »Zločin a trest« - »lidskou vší«? Nyní, proč to vše píši? Dne 20. května byli naší hoši napadeni u Miškovců - ne bolševiky, nýbrž zpupnými a zapřísáhlými slovanožrouty. Bolševictví slouží jim pouze za záminku. A nejsmutnější při tom jest, že naše vojsko, naše národní obrana jest jimi v pravém slova smyslu jejich převahou děl.«

Drahý bratře, v těchto třech tečkách jsou obsaženy zbývající a pro Vás i pro nás nejdůležitější dvě stránky. Zachraňuji je těmito tečkami, které našemu čtenáři mnoho povědí a které snad naleznou milost před očima censury, před nimiž by milosti nenalezly další Vaše řádky.

21letý dělník (nelegionář) píše: »Co jsem prodělal a zakusil (ale ne hladu), to jsem nezkusil za celé dva roky v rakouském vojsku. Ale vím, proč to dělám. Čím dříve zde bude pokoj, tím lépe bude pro náš stát. Nejdříve uděláme pořádek na hranicích a pak budeme dělat pořádek uvnitř státu. Myslím, že u nás doma není všechno v pořádku. Pak budeme míti nějaké slovo s těmi, kteří se zastávali maďarských bolševiků a nás nechali na Slovensku ve štychu. Nyní teprve jsme poznali opravdu naše bratry Slováky. Skutečně dobrý lid. A ty bychom měli nechat Maďarům? Ne - nikdy.«

Jiný voják píše: »Nemusel jsem sice jako kancelářský písař do linie. Ale má hrdost toho nesnesla. Zaměnil jsem pero za karabinu a za ruční granáty a šel tam, kde každé ruky bylo třeba, mezi italské legionáře na železniční násep hájiti Košic. Než žel, co platná byla všechna odvaha statečných hochů, když nepřítel nás zaskočil ze zadu.«

Důstojník z legií píše: »Takového válčení jsem dosud nezažil. Kolikrát jsme byli napadeni z boku, ze zadu, kolikrát jsme se bránili, ustupovali, kolikrát jsme sami útočili, unaveni, špinaví, nevyspalí. (pronáší výtky, které by slavná censura nepropustila). A za to všechno děkujeme (jmenuje pražský denní list). Slyšel jsem mezi chlapci bolestný úsměšek: »Do nich (do Maďarů), aby si vzadu mohli odvolit.« A šli jsme pořád bez ustání a nechceme novinek. Chceme se bít ale ne u vědomí za nemravnost. Nechceme chvály, nečekáme ani vděku, ale chceme míti za sebou českého lva a ne nějakou desítihlavou nestvůru, jejíž hlavy se mezi sebou rvou, aby tělo odumíralo. Ale těžko, těžko. Ať si ti tam vzadu dělají, co chtějí, ať jsou aspoň k sobě navzájem lhostejní a nemlátí hubou, když již předem vědí, že ničeho nepodniknou!«

V odstavcích těchto není žádných zpráv o pohybech a přípravách vojenských. Není tam také nic, co by se mohlo vykládati proti našemu vojsku. Naopak jsou tam nejvroucnější výzvy domů v zájmu státu.

Protože v poslední době koná se vůbec praxe konfiskační proti věcem úplně nezávadným, připomínající nejhorší doby pronásledování novin vojenskými úřady rakouskými, tážeme se p. ministra:

1. Jak chce ospravedlniti dnešní konfiskaci »Národních Listů«?

2. Chce-li způsobit, aby se užívalo konfiskačního aparátu jenom proti zprávám neb úvahám, naši armádu a bezpečnost našeho státu poškozujícím aneb ohrožujícím?

V Praze 24. června 1919.

Dr. Lukavský,

Machar, Dr. Herben, Dr. Haju, Dr. Matoušek, Dr. Budínsky, Dr. Franta, Kvapil, Sís, Dr. Jar. Brabec, Dr. Vaněk, Viková-Kunětická, Dr. J. Metelka, Dr. Jar. Stránský, Boh. Fischer, V. Rebš, Frant. Petrovický, Jan Nohel, A. Sládek, B. Král, Ing. Nekvasil, Dr. Fáček, Dr. Mareš.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP